YA SOSYAL MARKASIN YA DA DEĞİLSİN

Uncategorized


Otuz yaşında , üniversite mezunu , belirli bir kariyere ulaşmış bir tüketici profili olarak uzun yıllardır sosyal ağları kullanıyorum . Bazen keyifli vakit geçirmek , bazen bir oyuna dalıp günün stresini atmak bazen ise insanlarla kendi ev konforumda gündemi yakalamak adına. Çalışan insanlar ne kadar sosyal gözükselerde günlük koşturmaca içinde aslında hayata dair bir çok bilgiyi kaçıran insanlar kümesini oluşturuyorlar. İşte bu bölümde devreye sosyal paylaşım siteleri giriyor.

Uzun süredir Facebook başta olmak üzere Twitter vb sosyal ağları kullanıyorum. Bir süre önce şunu farkettim ki bu ağlarda geçirdiğiniz zaman dilimi artıkça tüketim şekilleriniz , seçimleriniz , alım kararını vermede ki süreciniz kısacası alış verişiniz yön değiştiriyor. Sadece market vb yerlerden yapılan alışverişleriniz değil bazen haftasonu yaptığınız bir programa , akşam izleyeceğiniz tv programına , seçtiğiniz filme , gideceğiniz bir etkinliğe bile etkisi oluyor. Bu nedenle arz’ı veren firmalar ne kadar bu ağlar da temsil ediliyorlarsa bir gruba o kadar etki ediyorlar .

Yukarıda bahsettiğimiz grup aslında öyle bir kaç elin parmağı kadar değil . Genç nüfusu yoğun olan ülkemizde Facebook ve Twitter kullanım oranı azımsanmayacak kadar yüksek oranlara çıkmış durumda. Özellikle 18-35 yaş aralığında ki geniş yelpazeye ait tüketici grubu ( ki ülkemizde en çok lüks tüketime ve yeni olana para harcayan grup ) bu ağlarda temsil edilen markaları tercih etmeye başlamış durumda .

Biraz örneklendirmek gerekirse , Twitter da TTnet bir hesap ile bulunmakta ve tüketicilerin twitter a markaları adına yazdıkları her soruna anında müdehale ederek özellikle de satış sonrası destek ağını bu grup için kurmuş durumda.

Facebook da özelliklede iphone kullanımının ciddi oranda artması sonucunda Playfish vb oyun şirketleri oyunların telefon uygulamarını çıkararak yapılan skorun direk uygulama üzerinden siteye gönderimini sağlıyor . Son dönemde ise gelişen kim nerede ne yapıyor sorularının cevaplarını vermek adına Turkcell’in başlattığı Gezenzi uygulaması sosyal ağlarda henüz paylaşım imkanı vermesede adından söz ettirmeyi başardı .

Tabiki bunlar dışında yemeksepeti.com , gittigidiyor.com , kariyer siteleri markalarını temsil etmekteler. Özelllikle bahsettiğimiz tüketici grubunda oturmaya başlayan internet üzerinden az maliyetle alışveriş düşüncesi bu tarz  sitelerin sosyal reklamlara daha ağırlık vermesi gerekliliğini gösteriyor.

Görünen gerçek şu ki günümüzde eğer genç , dinamik , devamlılığı olan bir marka olmak istiyorsan öncelikle kolay ulaşılabilir olman gerekiyor. Bunun da günümüzdeki adına sosyal marka olmak deniyor. Bu ağlar reklam maliyetlerinin düşük olması sayesinde markalar için bulunmaz bir fırsat kapısı olmaya devam ediyor .

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s