Koş ANNE Koş

anne, çalışan anne, bebek, bebek bakımı, kariyer, zaman yönetimi

Annelik zaten başlı başına büyük bir sorumluluk iken üstüne çok konuşkan egomuzun çıkıp ‘kariyerin, sen, şimdiye kadar verdiğin emekler’ diye bağırması iç dünyamızda büyük bir karmaşaya neden oluyor. Hamilelik, doğum, yeni doğan bakımı, ek besine geçiş hadi birinci yaş derken ortalama olarak sadece iki yıl hayatınız dışarıdan izlediğiniz bir film şeridine dönüşebiliyor. Çocuk öncesi yıllarca emek verdiğiniz kariyeriniz, bu uğurda tırnaklarınızla kazıyarak bitirdiğiniz eğitiminiz acaba bir çerçeveden ibaret mi kalacak sorusu anneyi içten içe kemiriyor. Bebek ile evde zaman geçirmek öyle güzel ve zamanı tüketen bir durum ki iç sesiniz sizi uyandırmasa gözünüzü o evden üniversite için ayrılırken falan açarsınız. Başlı başına alt başlıkları ile beraber ‘birey yetiştirmek’ dediğiniz kavram sizi içine çekerse her şeyi unutup sadece ‘o’ odaklı bir hayat sürdürebilirsiniz.

 Peki çocuğun gözünde anne çalışan anne mi olmalı yoksa aradığında her zaman elinin altında duran anne mi olmalı? Bu sorulara yanıt bulmak adına biraz internet araştırması yapıp bir kaç pedagog görüşü alırsanız onlarca farklı görüş ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz. Bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da tek bir doğru yok ne yazık ki. Yani verdiğiniz karar doğrultusunda ortaya çıkacak kötü sonuçlar karşısında hakkınızı arayacağınız bir merci yok. Anne çocuğu ile ilgili bir çok konuda nasıl iç güdüsel davranarak doğruları buluyorsa inanın bu konuda da doğru yol bu. Her bebeğin her yetişen bireyin anne ve babadan beklentileri çok farklı. Özel bakıma ve ilgiye ihtiyaç duyan çocuklar olabileceği gibi, özgürlüğünü çok erken yaşlarda ilan etmiş bir bebeğe de sahip olmamız mümkün.

Ben çalışan anne modeli ile büyümüş bir bireyim. Kendimi bildim bileli annem yoğun çalışan bir kadındı ve bunun benim üstümde etkilerinin pozitif olduğuna inanıyorum. Çalışan annenin çocuğu ile geçirdiği zaman daha kaliteli hale gelebildiği gibi dar zamanda daha yaratıcı planlar, oyunlar yaratılabiliyor. Küçük yaşımdan itibaren okul öncesi eğitim almış olmam ve kendi yaşıtlarımla erkenden sosyalleşmem hayat içinde daha öz güvenli, sosyal bir birey olarak yetişmemi sağladı. Özellikle üniversite için evimden, doğduğum şehirden ayrılıp ayrı bir evde birey olarak yaşama sürecimde evde yalnız geçirdiğim zamanların etkisini gördüm. Hiç mi kötü yanı yok derseniz belki tek kötü yanı özlemekti. Fakat aile olarak seyahat etmeyi, hayatın içinde olmayı seven insanlar olduğumuz için benim aklımda kalan hep bu güzel anılar.

Çocuğun gözünde rol model olan annenin çalışan, üreten, hayatın içinde bir birey olmasının çocuğun davranışlarını olumlu yönde etkilediğini ve daha öz güvenli, kendi işini halledebilen bireyler olduklarını düşünüyorum. Tabi buradan çıkan anlam ev hanımı annelerin çocuklarında bu özelliklerin olmadığı değil. Sadece bazı davranış özellikleri daha çabuk gelişiyor. Anne bazı nedenlerden çalışamıyor durumda ise yine çocukla geçirdiği zamanı kaliteli kılmak adına çalışmalı. Burada önemi olan hali hazırda çalışmak zorunda olan annelerin doğru plan, programla gerekli ilgiyi verebileceklerini bilmesi.

En önemli olan ilk yılı bebekleri ile geçiren annelerin şansı zaten tartışılmaz. Bebeğin ilk çağında hissettiği anne güveni onu bir çok şeye karşı güçlü kılıyor ve anne de o dönemde tekrar sosyal hayata atılmadan kendini hazırlayabiliyor.
İlk başta dediğimiz gibi bu konuların tek doğrusu yok ama mutlaka üstüne düşünülüp doğru karar verilmeli. Hayatın içinde olan ebeveynin çocuk üzerindeki etkisi tartışılmaz. Sizi evden çıkaran şey işiniz değilse hobileriniz olabilir hatta bu hobiler minikle paylaşabileceğiniz güzel şeyler olabilir. Hayatın içinde var olan ve her gün kendini yenileyen anneler olabilmemiz dileği ile. Bence geleceğimizi değiştirecek önemli unsurlardan biri de bu.

Koş ANNE Koş” üzerine 2 yorum

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s