Erotizm raflarda

özgürlüğün elli tonu, edebiyat, grinin elli tonu, karanlığın elli tonu, kitap, yayın evi

Son dönemde gittiğiniz her hangi bir kitabevi, zincir kitap mağazasında çok satanlar raflarında ‘erotizm’ başlığı altında “satılan kitaplar  dikkatinizi mutlaka çekmiştir. Aslında bu serinin öncülerinden Grinin Elli Tonu’nun başarısı mı yoksa yayın evlerinin üstümüzde oynadığı bir oyun mu bu karar vermek zor. Sadece bu konuda değil bir çok kitap evi çok satanlar raflarını gündeme göre belirliyor. Yani daha kitaplar çok satmadan zaten birilerinin kararı ile çok satacağına karar veriliyor. 

                                                    

 Öncelikle serinin tüm kitaplarını okuduğum için ‘grinin elli tonu’ üzerinden konuşmak isterim. Bir edebiyat eseri mi yoksa yazar dokunulmaza dokunduğu, bilinçaltındaki perdeleri araladığı için mi bu kadar başarılı oldu tartışılır. Kitabın aslında üç kitap olarak yayınlanması tamamen bir satış stratejisi. Anlatılan konu çok sayfalı tek kitapta anlatılacak bir hikaye. Hatta ilk kitapta geçirdikleri bir haftayı neredeyse bir kitap boyunca anlatıyor. Gerçi bir çok seri kitapta aynı strateji uygulanıyor. Edebi açıdan bir kitabı yargılayacak bir eğitime sahip değilim ama kitap okumayı hayat tarzı haline getirmiş biri olarak birazda bunları konuşabilmeyi hak görüyorum.

                                                      
Peki nerede bu kitabın başarısı? Konuşulmayanı açık şekilde konuşabildiği ve birilerinin yatak odasını gözetleme şansı veriyor olmasında. Kimse itiraf etmese bile gözetlemek, gizli olanı bilmek istemek insanın doğasında var. Grinin Elli Tonu işte buna dokunuyor. Her kadının genel çerçevede beğenebileceği zengin, yakışıklı, gizemli adamın yatak odasını romantizmle beraber bizimle buluşturuyor. Onun sırları kadın okuyucuları empati ile kendine bağlarken erkek okuyucuları sırları konusunda kendine çekiyor. İşte üç kitapta birden sağlanan bu başarı ve satış rakamları bir çok yayın evinin harekete geçmesine neden oldu. Peki nasıl oluyor da bu kadar hızlı bir şekilde bu tarz kitaplar yayına hazırlanıyor? Belki sıra bekleyen yazarlar için bir fırsat oluyor ve hemen üretkenliklerini bu yöne çeviriyorlar ya da zaten bizlerin neler okuyacağı çoktan birileri tarafından belirlenmiş oluyor. 
Ben okumak ihtiyacının mutlaka yüksek edebiyat eserleri ile doyurulması gerektiğini düşünmüyorum. Son zamanlarda en çok baskı yapan çik-lit serileri, diz üstü edebiyatçıları ya da başlıkta incelediğimiz erotik sınıfındaki kitapları insanları okumaya motive ettiği için başarılı buluyorum. Kitapların altında yatan o sihirli dünyaya hangi kanaldan gitmeyi tercih ederseniz edin size iyi gelecektir. 
Grinin elli tonu ve benzeri  kitapların film anlaşmaları, kitapta geçen şarkıların albüm yapılması gibi gelişmeleri duyunca daha uzunca bir süre birilerinin hayatını perdenin arkasından izleyeceğimiz kesin. 

Erotizm raflarda” üzerine 2 yorum

  1. Beğenip beğenmediğini söylememişsin ama..D&R da çok satan kitaplar arasında görüp neymiş ki bu diye merak edip almış bulunmuşum, aldığım ama henüz okumaya fırsat bulamadığım kitap dağında:) beni bekliyor.Ne diyorsun, okuyayım mı?

  2. Kitabı beğendim. Sadece seri yapılacak, üç kitapta anlatılacak bir kurgu olmadığına inanıyorum. Zaman kaybı mı okumak ? Hayır . Madem aldın keyifle oku 🙂

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s