Korkular İçerir Annelik

anne, özlem, bebek, hayat, korku, sağlık, sevgi

Korkular içerir annelik. Sadece bebeğinize dair korkular değil bazen en acısını kendinize dair yaşarsınız. Doğum yapalı dokuz ay oldu. Dokuz aydır her gün aklımdan zamanlı zamansız bir düşünce geçiyor ‘ya yeteri kadar yanında olamazsam’. Bazılarınız bunu psikolojik problem bazıları gereksiz bir telaş olarak görebilir ama onu izlediğim, ona dair günleri düşündüğüm bazı anlar diyorum ki ‘ o gün yanında olmalıyım’.

İlk kelimesinde, ilk adımında, ilk hecesinde, cümlesinde, okulunda, mezuniyetinde, aşk acısında, genç kızlığında, işe girdiğinde, her sorununda, mutluluğunda, düğününde doğumunda yanında olmalıyım. Korkuyorum. Aslında zaman geçtikçe ona yapabileceğim en önemli iyiliğin kendime iyi bakmak olduğunu fark ediyorum. Çünkü ben annemden bunu istedim ve o yanımda oldu hala yanımda ve bende kızımın elinden bu hakkını almak istemiyorum. Yanında olmanın dışında sağlıklı olarak yanında olmak istiyorum.

İnsan konuşamıyor çoğu zaman böyle şeyleri. Karşınızda birine söylediğinizde ‘aa saçmalama düşünme böyle kötü şeyler’ diyerek içinizden akıtmak istediğiniz bu duyguyu içinize kilitliyor bazen. Ben o kilidi açmak istedim. İçimdeki bu korkuyu dışarıya çıkarıp yok etmek istedim. Öylede oldu.
Kendisi için bir şeyler yapamaması zordur insanın. Bazı insanlar vardır ya başkası için her şeye koşar konu kendi oldu mu yan çizer, tembelliğe geçer. Ben biraz bu cinsim sanırım ve annelikten en çok bunu öğrendim işte. Ona verebileceğim en önemli şey benim ve ben iyi olmalıyım.
Şimdi sizlerin karşısında buradan kızıma söz veriyorum. Elbet her şey yüce yaratanın takdiri kızım ama ben bu saydığım her günde senin yanında olacağım. Bunun için gereken ne ise yapacağım. Sadece dokuz aydır hayatımda olmana rağmen bana öğrettiğin her şey için teşekkür ederim. Seninle beraber hayata gelen yeni ben öncekilerden çok farklı daha özel.

Bu yazıyı okuyan ve bu enerjiyi benimle paylaşan herkesin elini tutan, sırtını dayadığı güç her kim ise hep hayatında olsun. Yazdıklarım negatif bir ruh hali anlatmasın size. Tam tersi sadeleşmiş duyguların en rahat şekilde dışa vurumu bunlar. Ben ilahi güce ve onun içime verdiği huzura hep inanıyor, güveniyorum.
Bebeğinize iyi bakmak, beslemek, büyütmek herkesin yapacağı şeyler ama onların bizim elimize, varlığımıza, kokumuza ihtiyacı var. Sadece annelere diyorum ki ”kendinize iyi bakın hemi’ ve siz iyi olunca onun zaten iyi olduğuna şahit olacaksınız.

Korkular İçerir Annelik” üzerine 6 yorum

  1. ben en buyuk korkumu "ona bisey olursa ben ne yaparim" ve "bana bisey olursa o ne yapar" arasinda paylastiriyorum.ayrica anladim ben seni. yalniz degilsin. abartmiyosun da. cok guzel yazi.

  2. Teşekkür ederim. Eminim her anne yaşıyor bunu. Düşünmemek imkansız. Sadece temel olan kendimizi koruyamadan onu korumak mümkün değil. Uçakta bile ilk oksijen maskesini siz takın derler ya onun gibi. Teşekkür ederim yorum için. Başkalarının paylaşması güzel.

  3. "Şimdi balkon çökse ve ben aşağı düşsem birileri gelene kadar ne yapar?" "Deprem olursa farklı odalardayız,ya yetişemezsem?" "Trafik kazası geçirip ölsem ona kim bakar?" "Üç saattir uyuyor,bu kadar uyur muydu ki,kafasını yastığa mı gömdü de boğdu kendini" ve zilyon benzeri kombinasyon ve permütasyonla kafayı kırmamak için mücadele eden bir garip anne:)) olduğum gözönünde bulundurulursa seni çok iyi anlıyorum.Yoksa bende mi bir manyaklık var diye etrafımdaki annelerle konuştum da,bir iyi bir kötü haberim var;iyi haber,tamamen normalmişim,kötü haber,geçmiyormuş:)) Süper yazı Özge..

  4. benim derdim geçmesin zaten 🙂 onlar bizi düşünmek zorunda kalmasın biz onları düşünelim 🙂 iyi bakalım kendimize onların ensesinden ayrılmayalım :)) Bencillik diyebilirsin ama başkalarının da yaşadığını bilmek iyi geliyor Tugba :))

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s