Yeni Yaşam Formu

yaşam

Aslında bu yazıyı yazmak benim için çok kolay değil. Son 10 yılda bilinçli ya da bilinçsiz bedenime yaptıklarımın bir itirafı gibi. İnsan fark etmeden kendini sonunu görmediği bir kısır döndü içinde yemek yerken bulabiliyor. Evet bu benim yemek yeme daha doğrusu ağzıma bir şeyler tıkma hikayem. Her zaman kendime karşı acımasız oldum. Hiçbir zaman ben kilolarımla mutluyum ya da bak şu göbeğimden fışkıran yağlara bayılıyorum şekerim diyecek kadar kendimle barışık olmadım. Tabii kendime söylediğim yalanlar hariç. En güzel olduğuma inandığım günlere dair fotoğraflara sonradan baktığımda beğenmediğim bir gıdık ya da kıyafetin oturmadığı bir yer mutlaka gördüm. Söylemiştim kendime karşı acımasız olma konusunda çok iyiyim. Beni seven ve her zaman iyiliğimi düşünen arkadaşlarımın bana ‘yok canım senin boyun var bir kere’ dedikleri zamanlarda içlerinden ne düşündüklerini ya da beni sevmeyen insanların beni tanımlarken sadece ‘iri, şişko, na böyle’ dediklerini biliyorum. Baştan söyleyeyim ister zayıf ister kilolu, çirkin ya da güzel insanları sadece fiziksel özellikleri ile tanımlayan insanlardan hep uzak kaldım kalırım. O kişilerin kendilerine faydası yok bir kere.

0dc7ef5af80b131c5965a36bc0c9bf15

Neyse son 10 yıllık dönemde sürekli aşağı yukarı ivmeler çizen kilo eğrim oldu. Çok zayıf zamanlarımda oldu asla o kiloya çıkmam dediğim zamanlarımda. Evet yaşadığımız ülke standartlarının  üstünde bir boyum var ve bir yere kadar bunun avantajını hep kullandım ama ipin ucunun kaçtığı noktada hem uzun hem kilolu bir insan haline geldiğinizde ortaya daha göze batan bir vücut tipi çıkıyor. Yani o ‘senin boyun var şekerim’ en fazla 10-15 kilo fazlayı saklayabiliyor. Yemek yapmayı, yemeyi, yemek ile ilgilenmeyi seviyorum. Aslında Ege mutfağı ile büyümüş biri olarak çok şanslı olsam da içimde yatan Doğu kültüründen beslenen canavarı da göz ardı edemiyorum. Sebze delisi değilim hatta üç öğün et verin ağzımı açıp yetti demem. Gerçi bunlar kilolu olma sebebi ya da bahanesi değil daha çok mantıklı bir açıklama getirme çabası.

11592f5db705323440834510dae3efc4

Şöyle bir genel beslenme alışkanlıklarıma baktığımda aslında sorunumun beslenememe olduğunu yeni yeni fark ediyorum.  Kahvaltı yapmayan, ara öğün olarak çikolatadan vazgeçmeyen bunun yanında beyaz olmayan ekmeğe ekmek demeyen biriyim. Yani biriydim.  Şimdi uzun uzun size yaşadığım her deneyimi burada anlatmayacağım. Sadece şunu bilin televizyonda, internet sitelerinde gördüğünüz her türlü yöntemi denedim. Kendim hallederim diyerek onlarca spor salonuna tomarlarca para harcadım. Bir ayda çözüyormuş diyerek garip mamalar bile yedim. Sonuç hep aynı oldu. Kısa süreli mutluluk. Bir yılı bile geçmeyen zayıf dönemler ve geri gelen yeme bozukluğu ile kat kat alınan kilolar. Bunların üzerinde yaşanan hamilelik ve emzirme dönemi derken ömrümde asla görmem dediğim rakamlar ile tartıda karşılaştım.

c0d26225eebce81326bf25dffc722bc6

Bu süreçte en masum olduğum dönem hamilelik ile gelenler aslında. 33 yıllık yaşantımda herhalde en sağlıklı beslendiğim ve askeri disiplinde yaşadığım dönemdi hamilelik. Özellikle kilolu hamile kalanların risklerini göz önünde bulundurunca bu özen ikiye katlandı. Sonuç değişmiyor tabii. Eğer vücudun kilo almaya kendini kodlamış ise ister emzir ister memen açıkta sürekli sağ sonuçta ağzını  tutmuyor isen o ’emzirirken gider’ denilen süreç sana pek hayırlı dönmüyor. Konu çok uzun ve çok virajlı bir konu farkındayım ve sonunu getirmek zor. Bu yüzden bundan sonrasını özet geçiyor ve ayrıntıları diğer postlara bırakıyorum.

8d78fcb5cdb1cc27fc2c740965c4c07f

Bu bahsettiğim 10 yıllık kısır döngülü süreci yaklaşık 2 ay önce sonlandırdım. Hayatımıza giren yeni bireyin yanında daha uzun süre , sağlıklı yaşamak isteyen  bireyler olarak bunu sadece kendim için değil ailem içinde almam gereke bir karar olarak gördüm. Yaklaşık 2 aylık süreçte hayatıma giren Diyetisyenim Andaç Yeşilyurt ve Sports International hocaları ile bir takvim oluşturduk. Önümde ortalama 4-5 aylık bir dönem var. Aslında insan hayatı içinde baktığınızda hiç önemli bir zaman dilimi değil. Peki bu iki ayda ne oldu biraz ondan bahsedeyim. Bu dönemde benden bedenimden tam 11 kilo gitti. Korkunç değil mi? Ve daha yolumuzda savaş verdiğimiz 25 kilo var. Olacağını çok iyi biliyorum. Bu seferki kararlılığı üstümde hissediyorum. İnsan sadece doğru motivasyon kaynaklarını bulmalı. Bunlar başka bir paylaşıma bırakıyorum. Bu post bugünden sonra sizi bu sürece dahil etmek için yazıldı aslında. Yapılan bir çok çalışma diyette olduğunu gizleyen kişilere göre bunu paylaşan, konuşan ya da başka insanları dahil edenlerin %66 oranında daha başarılı olduğu yönünde. Bir çok beslenme uzmanı bu nedenle twitter, blog, facebook açmasını öneriyor danışanlarına. Aslında bu iki aylık dönemi paylaştığım ‘fake’ bir instagram hesabım vardı ama ‘fake’ paylaşımlar çok motive edici olmuyor.

60d1b148e440664cd9f2345b38e28b7a

Bunun dışında tabii bu yola çıkmayı erteleyen, motive olamayan, nereden başlayacağını bilemeyen kişilere ulaşıp bir umut ışığı ya da başlama enerjisi olursam ne mutlu bana. Şimdiye kadar bir çok anıma tanıklık eden sizlerin böyle bir değişim sürecini kaçırmasını istemedim. Ne dersiniz ? Biraz alkış biraz like hepimize iyi gelmez mi?

ab0636d9c03f48c207278c004c7a7a11

Yeni Yaşam Formu” üzerine bir yorum

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s