Bir Dilim Yardımcı Kuvvet

diyet

Kilo verme süreci ve önünüzde hiç geçmeyecekmiş gibi duran zaman dilimi iniş ve çıkışlarla doludur. Özellikle benim gibi motivasyonunu kolay kaybeden zorlu biriyseniz inanın biraz yardımcı kuvvete ihtiyaç duyuyorsunuz. Bir anda yeni bir yaşam şekline geçmek, olmadığınız biri gibi davranmak hiç kolay değil. Televizyonun karşısında kocaman bir çikolata yerken kendinizi daha mutlu hissedeceğinizi düşünüyor ama o gün yapmanız gereken spor size işkence şekli gibi geliyor olabilir. Diyet ya da beslenme düzenindeki değişiklikler söylemde kolay ama uygulamada zor adımlar. Bu yazımda beni motive eden kaynakların yanında bana kuvvet veren yardımcılardan biraz bahsetmek istiyorum. Şimdi bu yazının devamında bazı marka isimleri okuyacaksınız. Bunlar asla ama asla benim size tavsiyelerim değildir. Bunlar benim yolumun doğruları. Bu yazı sadece sizinde o ihtiyaç duyduğunuz kuvveti karşılayacak bir şeylerin olduğunu göstermek için yazılıyor. En azından buradan yola çıkarak danışarak, araştırarak sizin için doğru olanları bulursunuz.

6e1ed4c4d4b9db8a751034202b8b8a08

Spor Salonu Üyeliği : Hayatım boyunca kaç tane spor salonuna para yatırdım hatırlamıyorum. Aslında bir çok spor merkezini finanse edenlerdenim. Genelde devamlılığım ya iki hafta ya da iyi ihtimalle bir ay oldu. Son olarak bu kesin kararı verdiğimde hareket olmadan bu işin çözülemeyeceği belliydi. Hele benim gibi yerleşmiş kilolarınız üzerine gelen hamilelik sonrası deformeler varsa tek şansınız bol bol hareket. Şanslıyım çünkü İzmir’de olan en iyi spor merkezlerinden birine yürüme mesafesinde oturuyorum. Tabii sadece yakınlık sizi gaza getirmek ya da harekete geçirmek için yeterli olmuyor. Bunun yanında merkezin sunduğu spor çeşitliliği (salon sporları, kardio, fitness, yüzme vb) sizi bu konuya yönlendiriyor. Yani her seferinde deney faresi gibi o bantta yürümek zorunda olmamak biraz olsun ruhunuza iyi geliyor. Profesyonel salonlarda zaten spor programı öncesi ölçümler yapılıyor, hedefler belirleniyor. Bu bile sizi biraz olsun harekete geçiriyor. Bir sonraki ölçümde fark olması için içinizden maça hazırlanan bir Rocky çıkabiliyor. İlla çok büyük paralar dökmenize gerek yok. Sadece herkes için doğru olan bir spor mutlaka vardır. Bunu belirleyip bunun üzerine gitmeniz sizin bu savaşta en büyük kuvvetiniz.

99366b245fff827cdf2ccc44aeda0d4e

Gıda Destek Ürünleri : Bu konu aslında çok karışık ve çok hassas bir konu. Televizyonda, internette ya da bir dergide gördüğünüz ‘şu ünlü zayıfladı’ temalı reklamları olan markaları baştan silin atın. Böyle bir şey yok. Zamanında hepsine tek tek para yatırdım. Hepsi geçici mutluluk. Eğer kilo vermeniz kolay değilse ve bir şekilde gıda destek ürünlerine ihtiyaç duyuyorsanız bu konuda marka ile çalışmalısınız. Danıştığınız kişiden ürün satan kişiye kadar uzmanlaştıklarını görmeniz gerekiyor. Ben bu konuda GNC kullanıyorum. Markanın bayi sayısı, satışta çalışanların gıda ile ilgili uzmanlar olması ve devamlılığı açısından bana güven veriyor. Kullandığım ürünler ise Tonalin CLA ve L-Carnitine. Bu maddeler zaten vücudumuzda olan ve işlevi açısından önemli olan maddeler. Sadece kilo verme, yağ yakma dönemlerinde vücutta ihtiyaçları daha fazla açığa çıkıyor. Cla metabolizmaya daha çok çalış derken L-Carnitine sen yağ yak diyor. L carnitine sadece spor öncesi kullanılıyor. Yani öyle içeyim ben şurada yatarken yağlarım yansın yok. Aktif olması için en az 45 dakika kardiyo egzersiz yapmanız gerekiyor. Tekrar hatırlatıyorum. Kendinizi en iyi siz tanırsınız. Aradığınız şey oturduğunuz yerden kilo vermekse bu ürünler sizin için değil.

300gnc-tonalin-cla-90-kapsul

Şekersiz Asla mı : Çay, kahve gibi sıcak içecekleri bazı çeşitleri hariç şeker olmadan tüketemiyorum. Onları içmeden hayat bana haram diyenlerden biriyseniz çözümleri var. Piyasada en bilinir ismi Splenda olsa da ben beslenme uzmanının tavsiyesi ile fibrelle kullanıyorum. Prebiyotik lifli tatlandırıcı olduğu için daha doğal. Toz formu sayesinde ileride bana verileceğini umut ettiğim tatlılar içinde kullanacağım. Yani şekersiz yapamıyorum derdine düştüğünüz an yardımcı kuvvetleriniz hazır.

box-3d-2

Abur cubur insanı : Ne yemek ne içecek ne başka bir şey. Benden abur cuburlarımı alın geriye benden ne kalır ki? Televizyon karşısı, arkadaşlar ile sohbet ya da en sinirli en mutlu anlarımın yoldaşları. Peki şimdi onlar yok ben ne yapacağım diyor musunuz? Ben dedim. Şimdi gideceğim o doktora bana diyecek ki ‘şu tuğlayı kemir, bu diyet ürünü ye’ ama demedi. Ben çikolata ya da cips diye ağlarken bana kahve yanı bir ürün verdi ve hayatım değişti. Marketlerde belki görüp almamış olabilirsiniz ama ben böyle anlar için Wasa tüketiyorum. Sadece çikolatalı olan ve krem peynirli olanı. Özellikle çikolatalı olan diyet zamanları kahvenin yanında bir anda Tiramisu oluyor sanki. Yani en güçsüz anında yemeğe daha çok varken ve o çikolata benim olmalı dediğin anda doğru yardımcı kuvvetin var. Seç birini.

wasa_369382

Su : Su senin canın, kanından bir parça, var olma nedenin. Yalancı acıkmalara karşı en büyük yardımcı kuvvetin su. Beyin öyle oyunbaz öyle işini biliyor ki. Bu dönemi sana küçük oyunlar hazırlayarak değerlendiriyor. Benim yalancı acıkma dediğim ama bilimsel bir adı var mı bilmediğim anlarda ortalama 250 ml tüketerek beynime ‘hadi canım başka kapıya yemezler’ diyorum. Bu konuda ilk okul yıllarına dön ve kendine bir matara al. İnan su tüketiminin iki katına çıkıyor.

sigg-water-bottles

Ve son madde SEN : Bu madde hiçbir zaman değişmeyecek. En önemli ve vurucu madde her zaman sensin ! Kendine yardımcı olabilecek en büyük kuvvet yine sensin. Sadece bu yolda yalnız olmadığını ve her çıkmazın aslında bir çıkar yolu olduğunu unutmamak önemli olan. İstiyorsan yaparsın.

you1

Size bu yazıyı hazırlarken geçen hafta kilo verememiş bünyemi 3 günlük bir özel program ile şaşırtıyoruz. Şu an bu yazdığım wasa için bir parmağımı kesebilirim mesela. Satırlarımı maydanoz çayımı içerken bitiriyorum. Desteğiniz çok iyi geldi ve geliyor. Yolumuz uzun ve imkansız değil. Sevgiler.

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s