Aşk üzerine

yaşam

Aşk üzerine yazılan hiçbir yazıya hiçbir tanıma inanmam aslında. Hayatta bazı şeylerin tanımlanmamasından yanayım. Bazı duygular var ki sadece yaşayalım diye var olmuş diye düşünüyorum. Aşk bunların başında geliyor. Başkalarının aşk tanımları sadece onların yaşanmışlıklarını içeriyor aslında. Belki okuyor hatta zaman zaman işte benim söylemek istediğim şey de bu diyoruz belki ama o cümle bizim aklımıza gelmediyse eğer demek ki aşkın bize yaşattığı şey o değilmiş gibi geliyor bana. 

                                                Görsel

Öyle çok karmaşık ya da çözülemez gözükmesinin en büyük nedeni bu aslında. Karmaşıklık onun her insanda şekil ve özellik değiştirmesi. O değiştikçe, tanımlamaları arttıkça karmaşıklaşıyor, içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Aslında o adı gibi yalın ve sade. Onu karmaşıklaştıran içine eklediğimiz yaşanmışlıklar , öğrenilmiş davranışlar. İnsan en çok sadeleşince aşka yaklaşıyor aslında. Öyle şimdi karşınıza geçip bilmişlik taslamıyorum. Ben aşk üzerine hiç düşünmedim çünkü ben aşkı yaşamayı sadece yaşamayı seçtim. Hatta o bana ilk geldiğinde onun adını bile bilmiyordum. Yaşadıkça, bende şekillendikçe onu tanımladım. Tek taraflı olanının da karşılıklı olanının da adının aynı olması buradan geliyor aslında. Eğer aşk tek tanımını olan ve sözlükte yer aldığı gibi bir kaç cümleden ibaret olsaydı insanlar karşılıksız olana da aşk der miydi? 

                         Görsel

Şimdi buradan bakınca sanki hiç duygu dalgalanmaları yaşamamışım, hiç başım dönmemiş ya da her zaman mantık süzgecinden geçirerek yaşamışım gibi gelebilir aslında tam tersi. Benim aşk tarifimde nokta yok sadece. Yani sonuna nokta koyacak kadar düz değil. Ben hala her gün ondan yeni bir şey öğreniyorum. Aşkın beraber yaşayarak kendini bulduğunu öğreniyorum. Her gün yaşadığım yeni bir olayda bu da aşktanmış demek diyebiliyorum. 

Aşk sana sadece üç harf olarak geliyor. Sen onu öyle bir yaşıyorsun ki yanına her gün yeni bir harf yeni bir kelime ekleniyor. Son nefesine kadar o tanımı yapamıyorsun yani benim matematiğimde. 

                                               Görsel

Şimdi yaşadığım bugüne kadar o üç harfin yanına hangi kelimeleri koyduğumu yazacağım size. Aşk, özlem, yeni, mutluluk, saygı, güven, karşındakine esneme kabiliyeti, heyecan, bekleyiş, arayış, konuşma hatta bolca konuşma, yetmeme hissi, daha fazlasını verme ihtiyacı, her zaman orada olduğunu bilme hissi, yalnızlığı unutma, ortak hayat, sıcak el, tutku, kıskançlık hatta çok kıskançlık, kıskançlığa rağmen sakinleşebilme yeteneği, ev, yuva, yeni bir hayat, aşktan doğan yeni bir varlık, geçmiş günlerden çok geleceği konuşabilme, hep ileriye bakma yani aşk en çok yarını yaşama isteği.

Bu yazı nereden çıktı demeyin. Evliliğin 6. yıl dönümünde bırakın bir de bu konuda yazmış olayım. Evlilik aşkı öldürüyor diyenlere inat evlilik aşkı öğretiyor diyenlerdenim. Bunu sonuna kadar savunurum savunurum ama inat etmem çünkü bu sadece benim yaşadığım, bana yaşatılan. Aşka beklentisiz, toz pembe hayaller yüklemeden sadece yaşayarak ama gerçekten yaşayarak fırsat vermek gerekiyor belkide. Hani o ilk gün gibi atmayan kalpler var ya insanların anlatıp durduğu sadece yarından vaz geçenlerde görülüyor bu haberiniz olsun. Demiyorum ki her şey her zaman en üst dozda yaşanıyor. Ne mümkün. Zaten gizemini burada saklıyor aşk. Gerçekse affediyor gerçekse unutuyor gerçekse görmüyor, duymuyor. Aşk gerçekse karşındakini olduğu gibi alıyor ve sana getiriyor. Ha sen dersen ki gelsin ama şu şöyle olmasın bu böyle olmasın onun adı aşk değil oyuncak oluyor.

Görsel

 

Herkese sadece yarını yaşayabileceği ve aşkın yanına her gün yeni bir kelime koyacağı günler diliyorum. Her aşk kendi yaşamını doğurur önemli olan onu beraber büyütebilmek sanırım.  

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s