Rengarenk

yaşam

Bugün acaba nasıl bir gündeme uyanacağız diye düşünür olduk artık. Her gün o kadar çok olay yaşıyoruz ve o kadar çok sınanıyoruz ki ‘ bu da olmaz artık’ dediğimiz her şeyi yaşar buluyoruz kendimizi. Açıkçası bir gün her şeyi tartışacağımızı düşünürdüm ama renkler yüzünden birilerinin rahatsız olabileceğini aklım almazdı.

                                                                            Görsel

Şimdi burada yazıyı siyasi bir duruşa çevirme niyetinde değilim. Sadece ‘insan’ konuşarak aslında bugün o renkleri tartışmamıza neden olan kişi ya da kurumları çözmemiz mümkün. Tabi çözmek istiyorsak. Her şey İstanbul’da bir sokakta olan merdivenlerin hayata ‘renk’ katmak isteyen kişiler tarafından rengarenk boyanması ile başladı. Buraya kadar haber gayet normal ve anlaşılabilir aslında. Bugün Avrupa’da (bu örnek sadece örnektir bir özenme cümlesi değildir) sokak sanatçılarının yaptıkları boyamalar neredeyse Avrupa tarihinin önüne geçiyor turistik açıdan. Başta Almanya olmak üzere bir çok ülkede var olan bu sokak sanatçıları yaptıkları eserler ile ses getiriyorlar. Açıkçası bu serbest sanat bence ‘modern sanat’ içinde çoktan yerini aldı. Bizim konumuza gelince. Sadece bir sokağı canlandırmak, fark yaratmak, oradan geçen insanlara saniyelik bile olsa enerji verebilmek adına yapılan bu merdiven boyama mevzusu yine o bölgeden sorumlu siyasiler tarafından tam bir çıkmaza sokuldu. Birden bire ertesi gün o güzelim rengarenk merdivenlerin eski soğuk, donuk gri rengine döndüğünü gördük. Bu aslında bizim ‘griler’ tarafından yönetildiğimizin açık bir kanıtı oldu. Peki ne demek bu griler ? Şimdi buradan size çok bilimsel örnekler sunmayacağım tabi ama ‘renklerin’ bir anlamı olduğu hatta hepsinin bu evren, yaşam için bir görevi olduğu bir çok pozitif bilim tarafından kabul görmüş bir gerçek. Şimdi buradan bizi yani bu ülkede yaşayan tüm çeşitliliğin bu renkleri oluşturduğunu düşünelim.

Görsel

  • Mavi: Sonsuzluğu ve özgürlüğü ifade eder.
  • Yeşil: Doğanın ve huzurun rengidir.
  • Kırmızı: Canlılık ve dinamizmin rengidir. Ataklık, azim ve kararlılığı ifade eder.
  • Sarı: En parlak ve dikkat çekici renktir. Neşe, zeka, incelik ve pratikliği ifade eder.
  • Mor: Asalet, lüks ve itibarın rengidir.
  • Pembe: Neşe, güven ve rahatlığı ifade eder.
  • Turuncu: Dışa dönük olmayı ve güveni temsil eder.

Yani bu saydığımız ifadelere bakınca renkler o merdivenlerde bizi, çeşitliliğimizi, zekamızı, fikirlerimizi temsil ediyordu. Sanat hatta sokak sanatı bunun için yok mu zaten ? Bizi anlatabilmek için. Peki ne  oldu? Ertesi gün birileri tarafından bu mozaik gri renge boyandı. Peki bu gri renk bize ne anlattı?

Görsel

Siyah ve beyaz renklerin değişik oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen bir renk olan gri, gözün en rahat algıladığı renklerden biridir. Ciddiyet ve hareketsizliği çağrıştırır. Belki de bu yüzden pek çok devlet kurumunda da sıklıkla tercih edilen ve öne çıkan bir renktir.

Bu rengi seven insanlar genellikle olaylardan uzak durmayı ve karışmamayı tercih ederler. Kuralcı, tutucu ve hareketsiz yanları ağır basabilir. Karamsarlık ve içe kapanıklığa da neden olabilir. Aktif ve dışa açık insanlar griyi bunaltıcı bulurlar.

Diplomatik ve ağır ortamlarda denge unsuru ve uzlaştırıcı olarak kullanılabilir. Tek başına ya da hakim renk olarak kullanıldığı ortamlarda bunaltıcı bir havaya neden olabileceği için fazla tercih edilmeyen bir renktir.

Yani aslında ‘gri’ bize o renkleri kapatmak isteyenlerin her şeyini anlattı. Bizi kuralları ile tutucu, düşünmeyen, üretmeyen, fark yaratmayan insanlar olarak görmek istediklerinin hatta insanları sadece siyah ve beyazdan oluşturduklarının en büyük kanıtı oldu bu.

Peki bu olayda beni memnun eden bir şey hiç mi olmadı? Elbet oldu. O rengarenk basamaklara sahip çıkan insanlar oldu. Bunu gündeme taşıyabilen sadece bir merdiven olarak görmeyen insanlar oldu. Bu konudan bu kadar net çıkarımlar yapmamı garipseyenler olabilir ama ben sadece bir ‘merdiven’ için bile ses çıkarabilen insanlardan bahsediyorum artık.

Umarım bir gün ‘griler’ de ellerine kocaman bir fırça alıp hayatlarını rengarenk boyayabilirler. Umarım bir gün onlarda konunun sadece ‘özgürlük’ olduğunu anlayabilirler. Umarım renkleri en çok seven çocuklar griyi onlarca renge boyayabilirler. Umudum elbet var. Renkler olduğu sürece umut her zaman var.

          Görsel

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s