Bir Dilim Diyet Hali

diyet

Diyet yapmanın teknik kurallarından ya da süreci kolaylaştırabilecek etkenlerden şimdiye kadar bahsettik. Bir de bu süreci sosyal hayat içinde nasıl yaşadığımızı konuşmak gerek. Öncelikle ister kendiniz bir şeyler deniyor olun ister bir uzman kontrolünde bu süreci geçiriyor olun uyguladığınız diyet listeleri aşağı yukarı aynı temellere dayanıyor. Peki bu olmazsa olmaz listeleri sosyal hayat içinde uygulamak ne kadar kolay? Daha doğrusu kolay mı? Cevap veriyorum. KOLAY DEĞİL !

5e822ed28501aa87d0ac5aa8ebc36b30

 

Rutin hayatımız içinde en rahat sosyalleştiğimiz alışveriş merkezleri ya da gitmeyi çok sevdiğiniz yerlerde bulunan yemek tüketimi tamamen bambaşka bir sistem üzerine kurulmuş. Belki üç ana öğününüze benzer bir şeyleri bulmak kolay olabiliyor. Kolay olabiliyor derken sadece idare ediyorsunuz. Maalesef bugün sözde ‘sağlıklı’ yemek sunduklarını iddia eden bir çok işletme maalesef bu uygulamaya çalıştığımız listelerdeki ürünleri tam anlamıyla içermiyor. Evde yaptığınız sebze ya da et yemeğinizi nasıl, ne kadar bir yağ ile pişirmeniz gerektiği belli. Tabii bunu aynen bulabilmek hayalcilik olur ama sözde ‘zeytinyağlı’ diye bize sunulan bir çok yemek birer kalori bombası olabiliyor. O zaman sende salata ye diyebilirsiniz bu noktada. Tamam varım ama bir çok şehirde şubesi olan, bildiğimiz mekanlarda önünüze getirdikleri salataları inceleseniz gidip bir ufak hamburger yeseniz daha sağlıklı olabilir. Hadi sipariş verirken bu tüketmediğiniz şeyleri çıkartmalarını istediniz. Bu sefer önünüze dörde bölünmüş bir atom marul ortasına koparıp atılmış bir iki yeşillikten başka bir şey gelmiyor. Yani diyette olan kişi ya yemeğini yanında taşımak zorunda kalıyor ya da o öğünü mecburen gözden çıkarıyor. Hadi ana öğünleri hallettiniz. Hiç mi bir yerde ara öğün alternatifi sunulmaz. Neden bir mekan menüsüne meyve salatası, soğuk yoğurt gibi aperatif ürünler koymayı akıl etmez. Karşınızdaki arkadaşınız, eşiniz devasa bir tatlıyı götürürken siz böyle bir alternatifiniz olmadığı için iç çekerek bu duruma katlanıyorsunuz.

8d8fe9371de60a9ad6f4370896af1e5c 94fa96b0143d028eabe55ad271de87c7

Bu noktada yanımızdaki insandan bahsetmişken başka bir konuya parantez açmak isterim. Sevgili eş, dost, akrabalar biliyoruz bizi çok seviyorsunuz, o an da bizde sizinle aynı şeyleri tadalım istiyorsunuz ama sistem böyle işlemiyor. Bir kereden bir şey olmaz mantığı bir çok şeyde olduğu gibi bu konuda da işe yaramıyor. Zorla yedirmeye çalışan modeller dışında bir de ‘ben aslında şunu yemek istiyorum ama şimdi senin karşında olmaz ki’ modelimiz var. Bu noktada bunu okuyan sevgili dostlar ve akrabalar kişisel algılamayın bu beni anlamanız için açık bir yazı sadece. Yoksa hepinizin iyilikle böyle davrandığınızı biliyorum. Yani orada siz istediğiniz şeyi hiçbir açıklama yapmadan sipariş verseniz inanın daha az dikkatimizi çeker.

29b04130951766735614b3f502d731fa

Peki bunun bir çözümü yok mu? Hepsinin bir çözümü var. Israrcı bir akrabaya karşı o ikram ettiği baklavayı yerseniz bir atak geçirebileceğinizi söyleyin. Şaka yapıyorum tabii bu sefer daha büyük açıklamalar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir teklifte açık bir şekilde o yiyeceği yemeyeceğinizi söyleyin. Israr etmelerinin sizi zor durumda bıraktığını açıkça itiraf edin. Yemeğini yemediğiniz için insanlar sizi hayatlarından çıkartacak değiller. Bunun sadece o saniyelik önemli bir konu gibi gözüktüğünü görün. Arkadaşlarınızla gittiğiniz mekanlarda mümkünse önceden yemeğinizi yemiş olun. Sizin maddi anlamda büyük bir sıkıntı içinde olduğunuzu düşünüp ısmarlayacaklarını söyleyebilirler tabii ama şaka bir yana kendinizi doğru ifade etmeniz bir çok ısrarın önüne geçecektir. Sadece bir şeyler içerek de onlarla keyifli vakit geçirebilirsiniz. Yanınızda yemek taşımaktan çekinmeyin. İster dışarıda olun ister her hangi bir mekanda o işletme size o an yemeniz gereken şeyi sağlayamıyorsa sizin orada bir iki meyve, yoğurt vb ara öğünlerinizi tüketmenize laf edemez. İlk okul zamanlarına dönün ve beslenme kutularını hayata geçirin. Yanınızda taşıyacağınız her ana ya da ara öğün sizi gereğinden fazla kalori almaktan kurtaracaktır.

20e5ea1ec8e613896dd5d3e4914b59dd

Açıkçası toplum olarak ‘sağlıklı’ ya da ‘düzenli’ beslenmeye alışık değiliz. Bu yüzden karşımızdaki kişi bize ‘diyetteyim’ dediği zaman bunun önemini anlayamıyor ve iyilik yaptığımızı düşünerek o kişiyi daha zor durumda bırakabiliyoruz. Geçmişe dönüp baktığımda bende arkadaşlarıma bunu çok yaptım. Bir dilimden ne olur bak geleceksin diye yaptım diyerek bir çok arkadaşımı çok zor durumlarda bıraktım. Gerçi bunu şimdi anlıyorum. Onlarda bana nasıl ah ettiyse canım ne hallere düştük bakın. Akciğer kanseri olmuş ama sigarayı çok sevdiği halde içemeyen birine ‘kahve yanında iç canım’ demek kulağınıza ne kadar normal geliyorsa diyette olan kişiye ‘bir kere ye canım tatlı’ demek o kadar normal. Hayır örnek abartılı değil. Öncelikle fazla kilonun bize televizyonlardan pompalandığı gibi sadece ‘estetik’ ya da ‘güzellik’ için bir engel olmadığını aslında bunun gerçek bir ‘sağlık problemi’ olduğunu algılamamız lazım. Diyet yapan kişiler ne oruç tutan inananlar ne de bu konuda ekstra ilgiye ihtiyacı olan kişiler. Sadece hayatlarında ters giden bir problemi çözmeye çalışan kişiler.

668fc39ae4288288165143365dd9b2c4

Sosyal olmak her konuda olduğu gibi bu konuda da çok önemli. Bu süreçte gününüzü ne kadar dışarıda, hayat içinde geçirirseniz inanın o kadar az bu konuya kafa patlatıyorsunuz. Olaya bir ‘beslenme düzeni’ olarak bakıp alışkanlıklarınızı kökten değiştirebilmenin keyfini çıkarın. En azında cebinizde bir başarı hikayesi olacağı kesin. Tek yapmanız gereken oyunu kurallarına göre oynamak ve bu oyunda beslenme çantası taşımak serbest. İşte o en büyük silah.

1db15bf51ddb009418afcae59c8961f5

Son olarak bu süreçte beni sonuna kadar destekleyen eşim, ailem ve arkadaşlarım var. Hepsi biliyorum bana inanıyor. Bugün burada yazdıklarım birazda durum komedisi yapıp bu sürecin bu yönünü de anlatmak. Açık ve net şekilde destek isteyin. O zaman her şey daha kolay oluyor.  Sevgiler.

Bir Dilim Diyet Hali” üzerine 5 yorum

  1. zamanında 110 kıloya cıkıp gözyaşları içinde kot pantolonuna sığamayan ergen bı kızdım.25 kılo verdım sonrsında. bu duygu durumu bu kdar güzel anlatılır.cûmleleriniz ,anlatis tarziniz ve motivasyonunuz inanin bana buyuk destek.sizi seviyorum iyiki varsiniz .

    1. Çok teşekkür ederim. Bu süreci yaşamış olmanız benimle empati yapmanızı sağlamıştır ne güzel ne mutlu 🙂 gerçekten böyle şeyler yazılınca mutlu ve güçlü hissediyorum

      1. yazilarinizi takip edecegim hep.anne olmak gibi .yuce ve yorucu bir vazifenin yaninda verilen bu IRADE mucadelesi tabiki takdir edilir.hele de basariliyorsa.:) lipitlere ôluuummm.sizinleyim ozge

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s