Eyvah! kış geldi anne

bebek ile yaşam

İşte korkulu rüyamız kış kapıya dayandı. Çocukları okul seviyesinde olmayan anneler için parktan, plajdan kopmak gerçekten göz korkutucu. Yeni yürümeye başlamış, her yeri karıştırma potansiyeli en yükse seviyede olan bebekleri evde oyalamak zorunda olmak gerçekten ayrı bir mesai olacak bizler için. Bu konuda hepimize biraz fikir vermesi adına ev içinde en iyi şekilde nasıl zaman geçireceğimize dair biraz araştırma yaptım. Belki sizler içinde bir fikir olur ve faydalanırsınız diye paylaşıyorum.

0001912_480 aktiviteler

Zeka gelişimine göre oyun bulmak zaman zaman bizlerin yaratıcılığını zorlayabiliyor. Annelik bu konuda yükse hayal gücü gerektiriyor. Bu konuda araştırma yaparken bu fikirden yola çıkmış bazı firmalara rastladım. Her ay çocuğunuzun yaşına göre evinize bir aktivite kutusu geliyor. Bu sayede hem her ay ne üzerine çalıştığınızı biliyor hem de gelen oyunları günlere bölerek kaliteli zaman geçirebiliyorsunuz.

 Matematik zekasının oluşturulması
 Sosyal becerilerinin arttırılması
 Tasarım / 3 Boyutlu modelleme
 Kendine güvenin arttırılması
 Konuşma ve dil kullanımının geliştirilmesi
 Spor sevgisinin aşılanması
 Sanatçı bakış açısının oturtulması
 Mantık ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi
 Motor becerilerinin geliştirilmesi
 Resim yapmak, boyama, kalem ve fırça hakimiyeti
 Doğayı, hayvanları ve çevremizi tanıma

İşte bu firmalardan bir kaçı :

BARDABAS https://www.bardabas.com/

ADIM ADIM : http://www.adimadim.com/tr-TR/

PANDA KUTU : http://www.pandakutu.com/default.aspx

Bunlar tabii fikirlerden biri. Özellikle bu aktivite kutularının kullanımı genelde 2 yaş itibari ile başlıyor. Bu yüzden henüz 2 yaşa gelmemiş bebeklerin anneleri belki bu fikirden yola çıkarak her ay böyle kutuları kendi hazırlayabilir. Evde yapılan aktiviteler dışında bir diğer fikirde oyun grupları. Açıkçası önceden bu grupların genelde 2 yaşta başladığını duymuştum ama gerçek öyle değil. 1,5 yaştan itibaren bu olanağı sunan okullar mevcut. En azından günde 3 saat bebeğinizin sosyalleşmesi ve gelişimi için faydalı bir şeyler yaptığından emin olabilirsiniz.

oyungrubu

Benim kızım 15 aylık. Düzenli gittiğimiz spor salonunun bir ana okulu var. Aileler spor yaparken bebeklerle ilgileniyorlar. Arada sırada oraya götürmeye başladım. Gerçekten yaşıtları ile olan iletişimi ve yaratıcı yönlerini bizim sağlamamız mümkün değil. Gerçekten aralarında geliştirdikleri bir dil var.

041aded03534fc006d5303ab6a72df6d

Bunların hepsi bir fikir tabii ama elbet bebeğiniz sokağı arayacaktır. Sanırım uygun kıyafet ve gerekli aksesuarları edinip onları yine sokaktan tamamen koparmamak gerekiyor. Hastalık her yerde her noktada bizi bulabilir. Sadece bu korku ile eve kapanmayın. Sadece korunduğunuza emin olun. Yaz bebeği yetiştirmenin çok kolay olduğu ortada ama kışın onlardan bu hakkı almamak lazım. Sanırım biraz rahat olmak lazım. Sosyal bebek burnu aksa bile şanslı bebek 🙂 Sevgiler

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s