Bir fotoğraf görürsün

yaşam

                                                Görsel

İnsan bazen bir fotoğraf görüyor ve o gördüğü şey onu bambaşka düşüncelere itiyor. Bu fotoğrafı görünce belki herkes bambaşka şeyler düşünecek. Ben sadece oynayan çocuklarını izleyen bir çift görmedim nedense. 

Çocukların üzerinde oynadıkları raylar sanki hayatı simgeliyor. İnişleri, çıkışları, taşlı yerleri, tümsekleri var. Bunun yanında çevresinde açan çiçekleri var. O rayların sonu onlar için çok uzun ve çok ileride. Biz elimizden geldiği kadar o raylara takılıp düşmemeleri için ya da canları acımasın diye onların önünde, yanında olacağız. Gün gelecek biz oturma ihtiyacı hissedeceğiz. Onların o rayın nereye gittiğine dair enerjileri, merakları hiç bitmeyecek. Bazıları şanslı olup belki kardeşleri ile beraber yürüyecekler o raylardan bazıları ise tek başına devam edecek. Biz arkalarından izleyebileceğiz sadece. O da sesimizi duyurabileceğimiz noktaya kadar. Fiziken yanlarında olabildiğimiz yere kadar olacağız belki ama gün gelecek yaşlanacağız. O zaman sadece arkalarından seslenebileceğiz. Dur, yavaş, dikkatli ol, kardeşinin elini bırakma diyeceğiz. Öyle bir an gelecek ki sesimizi de duyamayacaklar belki. İşte o an geldiğinde emin olmamız gereken şey başlarına ne gelirse gelsin bileceğiz ki yanında kardeşi var ya da engebeli zamanlarda koşmayı bırakır dikkatlice yürür. 

Sanırım anne ve babanın yapabileceği tek şey bu. Sadece öğrendiklerine emin olmak. Karanlık düşünceler değil bunlar tam tersi çok aydınlık düşünceler. Hayatın kabul ettiğimiz döngüsü. Ne kadar yanlarında olursak olalım biz kenara oturma ihtiyacı hissettiğimizde kulaklarında sesimizi bırakabilmek tek ihtiyacımız olan. 

O yüzden o raylar onların karşısına ne çıkarırsa çıkarsın sadece raylardan gelen titreşimi duymalarını öğretmek en güzeli. Tren yanlarından gelip geçerken kenardan ona dil çıkarabilmelerini öğretmek. Ve olabildiğince arkalarından onları izlemek. 

Bir fotoğraf görürsün” üzerine 2 yorum

  1. evet su an agladim . kalbine pil takilmasina ragmen cocugu icin emekli olmayip, hala ise giden bir annem var cunki . ve hala bana sesini duyurmaya calisan basen bagirsa cagirsa da. onu ne kadar hakediyorum bilmiyorum ama bana trene dil cikarabilmeyi ogretmeye calisti hep . gec ogrendim belki ogrenemedim kiymetini . hYat boyle bisey iste

    1. Yorumunuzu yeni gördüm. Bir çocuğun en büyük şansı ya da şanssızlığı ailesi oluyor. Size ne mutlu böyle bir anneniz olduğu için şanslısınız. Dil çıkartabilecek çocuk ruhumuzu korumak en güzeli sanırım.

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s