Selim Çiprut ile Röportaj

Bir Dilim Sohbet

O farklı bir adam. Beyni eminim ki bizim gibi çalışmıyor. Bunu zaten neredeyse 1,5 yılda çıkardığı iki kitaptan ve şimdiye kadar kaleme aldığı senaryolardan anlıyoruz. Senarist, yazar Selim Çiprut ile bir dilim sohbet gerçekleştirdim. Keyifli okumalar.

b_031020121PUISz58KIM72fVp

Öncelikle bir an da çok farklı hikayeler ile hayatımıza giren Selim Çiprut’u tanıyalım? Kimdir bu hikayeleri bize sunan adam?

Valla bu adam yıllar evvel iki sayfa kompozisyon yazamayan bir adam diyebilirim kısaca. Bu da açıkçası yeteneksizliğimden değil tembelliğimdendi. Yıllar geçtikçe bu tembelliğimi yenip karşınıza çıktım işte. Kötü mü oldu?

Bizce harika oldu. Kitap yazma hikayeniz ne zaman başladı?

Benim asla aklımda olmayan bir şeydi roman yazmak. Senaryo altyapısından geldiğimden dolayı yazmış olduğum tüm hikayeleri önce senaryolaştırdım kendim için. Ardından bir arkadaşımın ‘neden kitap yazmıyorsun?’ sorusunun ardından yazmaya başladım. Hali hazırda hazır olan senaryolarımı romanlaştırmaya başladım büyük bir zevkle.

As maça ile gerçekten çok ses getirdiniz ve bizler dört arkadaşın hikayesine tanık olduk hemen arkasından bambaşka bir hikaye ile Civa geldi. Zor olmadı mı bu geçiş?

Bu benim kendi tercihimdi. Asla aynı tarzda yazan bir yazar olmak istemedim. Farklı tarzlarda farklı hikayeleri okuyucularla buluşturmak inanın çok daha zevkli. ‘’As Maça’’da dramı,’’Civa’’da gerilimi yaşattım okuyuculara. Üçüncü kitabımda ise ikisinden de farklı bir tarz denedim. Okuyucuların bu üç kitabı okuduktan sonra yazarlarının aynı kişi olduğuna inanmaları o kadar zor ki J

civa-selim-ciprut

Yazdığınız kitapların içinde “selim çiprut” ne kadar var? Kendi hayatınız ne kadar etki ediyor hikayelere?

Doğruyu söylemem gerekirse sadece AS MAÇA’da ben vardım. Diğerlerinde ise karakterlere sadece kişiliğimden bir iki yansıtma yapmış olabilirim ama dediğim gibi sadece ufak dokunuşlar.

Aslında bu kitaplardan önce beyaz perdeye yansımış senaryolarınız var. Kitap ve senaryo yazmak arasında farklar var mı sizce?

Özellikle yazım dili olarak çok büyük farklar var. Senaryo roman yazmaktan daha basit bana göre. Ama ben biraz farklıyım, önce senaryolarını yazıp hemen ardından bunları romanlaştıran başka biri yoktur bu dünyada sanırım. Ama ben roman yazmayı daha çok seviyorum. Nedenine gelince yazarken sizin hayal gücünüzü sınırlayan bir yapımcı yok karşınızda. Uçun uçabildiğiniz kadar. Senaryo’da ise olay farklı, filmin maliyetini düşürmek için büyük özveriyle yazdığınız ve inandığınız bir sürü sahneyi yapımcı kaldırabiliyor. Bu gerçekten senariste çok dokunuyor.

Peki, hangisi sizi daha çok heyecanlandırıyor?

Roman beni gerçekten çok daha fazla heyecanlandırıyor. Çünkü hayal gücünüzü frenleyen yok.

Kitaplarınızda olan karakterlerin ete kemiğe bürünmesi nasıl bir his?

Öyle bir duruma geliyorum ki sanki yarattığım karakterler gerçekmişçesine sokakta karşıma çıkacaklar diye bekliyorum. Bundan ötesi var mı? Hepsi benim dünyamda yaşayan karakterler. Hatta bazıları rüyalarıma bile giriyor.

Şu an üzerinde çalıştığınız yeni bir proje var mı? Varsa biraz bahseder misiniz?

Kısmetse Eylül ortası gibi 3. Romanım ‘Ben Cognatus,Rüya Tanrısıyım…’ raflardaki yerini alacak. Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki ilk defa bir Türk yazar böylesine sıra dışı bir hikayenin altına imzasını atmıştır. Bizde genellikle şöyle bir genelleme vardır, Türk yazardan ya da bir Türk yapımcıdan böylesine bir film ya da eser çıkmaz mantığı. Çünkü sınırlarımız bellidir onlara göre, kimseler zorlamaz ve asla aşamaz. Ama ben delip geçtim o sınırı 🙂

fotoğraf 1

 

Yazarken “beğenilmezse” ya da “basılmazsa” korkusu yaşıyor musunuz yoksa sadece yazıyor musunuz?

Benim tek suçum olsa olsa yazdıklarıma inanmak diyebilirim. Eğer ben inanmışsam korku yanıma uğramaz.

Daha önceki işlerinize bakınca komedi üzerinde başarılı olan bir adam var ama as maça ile bizi ters köşeye yatırdınız. Bundan sonraki projelerde yeni sürprizler olabilir mi?

Önceden dediğim gibi tek düze şeyler yazmak istemiyorum. Aşk hariç her türü denemek istiyorum. Aşk hariç diyorum çünkü bunu cidden yazabileceğime inanmıyorum. Özellikle yeni çıkacak romanım gerçekten baştan sona sürprizlerle dolu, inanın bana. Bu kitabı Hollywood’da film yapmak isteseler bütçesi minimum 400 milyon dolar falan olur J

Sizi yazmak dışında en çok mutlu eden şeyler neler?

Ailemle vakit geçirmekten çok mutlu oluyorum. Özellikle büyük kızımla sinemaya gitmeye bayılıyorum. Ayrıca iyi bir futbol izleyicisi olarak Galatasaray’ın maçlarını izlemeye bayılıyorum.

fotoğraf 2

Devam eden bir iş yaşantınız ve aynı zamanda aile yaşantınız var nasıl fırsat yaratıyorsunuz üretmek için?

Her boş bulduğum anımda yazıyorum, bu işin tek formülü bu. Boş vakit yaratıp 4 ya da 5 sayfa da olsa yazmak.

Başka bir röportajınızda sizin için “kitap okumayan yazar” demişlerdi. Bunu açıklar mısınız?

Fransız lisesi mezunuyum. Orada her hafta Fransız edebiyatından bir roman okur ve her şeyini a’dan z’ye analiz ederdik. Bunu görev olarak yapma hissi beni yıllarca okumaktan soğuttu diyebilirim. Hala elime kitap aldığımda biter bitmez analiz yapar mıyım acaba korkusu yok değil.

Aslında kitap okumaya çok vakit ayırmamanız başka hikayelerden etkilenmenizi engelliyor diyebilir miyiz?

Aslında o da ayrı bir tez konusu. Mesela ben başkalarının senaryolarını asla okumam. Sebebi ise okurum, bir şeyinden etkilenip yeni bir şey yaratıp taklitçi olurum korkusu.

Son olarak “en güzel hikayem henüz kaleme almadığım” mı dersiniz yoksa bir gün ortaya çıkarmak için bir yerlerde bekliyor mu?

Ben bu söze pek inanmıyorum. Çünkü ‘benim her hikayem aslında bir parça benim.’

Bu güzel sohbet için teşekkürler. Umarız bize farklı dünyalar sunmaya devam edersiniz.

Bunu inanın ben de çok istiyorum. Sağlıcakla kalın…

 

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s