Çizenbayan Elif Tanverdi ile Röportaj

Bir Dilim Sohbet

Onu tanımlamak kolay değil aslında. Eğitimini aldığı mesleğinin yanında kendine bir sürü başka kapılar açmış bir kadın. Hayatı dışarıdan değil tam içinden yaşayan ve bu yaşadıklarını blogu ile bizlerle paylaşan dolu dolu biri. Sizler için bazı sorular sordum ve o da bize yaşantısını, düşüncelerini ve planlarını anlattı. İşte Çizenbayan olarak tanıdığımız Elif Tanverdi ile bir dilim sohbetimiz.

eliftanverdi_1330898886_16

Biz seni çizenbayan olarak tanıdık ama asıl mesleğin dışında dolu dolu bir hayatın var. Öncelikle kimdir “çizenbayan” ?

Bu öyle yaratılmış bir alterego değil onu söyleyebilirim. Mimarlıktan mezun olmaya çalışırken sürekli çizim yaptığım için alınmış bir nickname. Mimarlığı çok severek okudum ama hayat bana başka bir kapı araladı ben de ne olacağını merak edip o kapıdan içeri girdim ve sürprizlerle karşılaştım. Gezmeyi, müzik dinlemeyi hep çok sevdim. ‘Çizenbayan’ın işi sevdiği şeyleri yapıp bunlar hakkında yazı yazmak olduğu için çok mutlu biri haliyle 🙂 Mimarlığı da seviyorum. Şimdi başka şehirlerde mimarlık yapıp blog yazarak yaşamayı deneyeceğim.

 

Belirli bir kesimin aslında çok özenerek baktığı bir iş yapıyorsun. Dışarıdan eğleniyor üstüne para kazanıyor diyenlere inat yok mu “blogger” olmanın zorlukları?

Ya ben çok şanslıyım ki işim sevdiğim şeyleri yapıp sonra bunlar hakkında yazı yazmak. Blogger olmanın zorlukları tabii ki var. Ciddi anlamda 7/24 çalışıyorum. Herkesin eğlence olarak gördüğü şey benim için iş. Asla şikayet etmiyorum. Ben bunu çok sevdiğim için yapıyorum zaten ama en eğlendiğim anda bile daha sonra bunları yazacağım bilinci çok altlarda da olsa var. Kendimi kaybetmiyor değilim. Tabii ki anı yaşıyorum ama sonra oturup her şeyi yazmak büyük bir uğraş ve özen gerektiriyor. Keyif alarak yapsam da bu çok fazla iş demek.

 
İnsanlar twitter vb alanların kullanımının artması ile kendilerini daha çok ifade etme şansı buldular. Hatta bir çok kişi meslek hayatlarını bu şekilde yönlendirdi. Sence bunun sonu var mı? Yoksa daha fazlasını mı göreceğiz?

İnsanların kendilerini bir anda çok fazla insana ifade edebilmeleri müthiş bir şey. Günlük koşuşturmalarımız içinde herkes herkese her şeyi anlatamıyordu. Şimdi twitter sayesinde aklımıza geleni kafamıza takılanı hemen yazıp rahatlıyoruz. Nasılsa birileri okuyor. Kimse okumasa bile o düşünceyi yazmış oluyoruz. Ben twitterdan önce de kafama bir şey takıldığında yazı yazar rahatlardım. Kimse okumasa bile. 

 

Seni takip ederken yoruluyoruz bazen. Bir gün karşımıza dj kabininde çıktın ve bu da mı var dedik. Müzik ne kadar hayatının içinde?

Müzik çok fazla hayatımın içinde. Her ne kadar bir enstrüman çalmıyor ve müzik üretmiyor olsam da müzik hayatımın merkezinde diyebilirim. Çok fazla müzik dinliyorum. İyi müziğe aşık olduğum kadar kötü müzikten ciddi anlamda rahatsız oluyorum ve hayatımdan uzak tutmaya çalışıyorum. Müzik için seyahat ediyorum mesela. Veya müzik konuşamayacağım biriyle çok şey paylaşamayabilirim. 

elifsziget

 

Sürekli seyahat eden biri olarak dışarıdan bizim ülkemize bakınca ne görüyorsun?

Dışarıdan görünenle burada yaşanan çok farklı. Dışarıya egzotik görünen her şey bizim gündelik hayatımızın parçası: Bazen nefret ettiğimiz, bazen de farkında olmadığımız ama onsuz olamayacağımız şeyler. Kendimi bir kadın ve insan olarak ülkemde hiçbir zaman değerli hissetmedim. Yurt dışına çıktığımda insan olarak değerimi anlıyorum. Bu biraz üzücü bir durum. 

 

 

Peki, yurt dışında seninle eş değer işi yapanların şartları ile senin şartlarını kıyaslarsak ne dersin?

Aslında tam olarak ne şartlarda çalıştıklarını bilemiyorum. karşılaştırma yapmak zor olur. 

 
Bu kadar yoğun ve aktif bir hayat içinde enerjik olmak için gizli formüllerin var mı?

Sigara kullanmıyorum. Sevmem zaten ama eğer sevseydim ve kullansaydım şimdiye ölmüştüm sanırım. Sporu hayatımdan eksik etmemeye çalışıyorum. Bu enerjik ve fit kalmak için. Çok yorulacağımı bildiğim günler vitamin alırım muhakkak.  

 

 

Yakın zamanda ülke değişikliği yapacağına dair haberi paylaştın. Nasıl çıktı bu fikir?

Aslında bir dönem yurt dışında yaşamak hep vardı kafamda. ama tesadüfi bir şekilde bir meslektaşımla tanışıp harika bir iş teklifi aldım ve şimdi de gidiyorum 🙂 mimarlıkla blogu bir arada götürmeye bir yandan başka ülkelerde hayatımı devam ettirmeye çalışacağım. eğer bunu başarırsam belki pek çok insana ilham kaynağı olurum.

 

Yeni bir ülke sana neler hissettiriyor?

Heyecan!  

 

Sosyal medya kullanımı ülkemizde daha çok yeni ama senin gibi bir çok insanın kariyerini şekillendirdiğini biliyoruz. Bunu hayal etmiş miydin?

Asla! Her şey kendiliğinden gelişti. İyi ki hiçbir şey planlayıp hayal etmemişim. Böylesini hayal edemezdim çünkü:) 

charles-3
Peki çizen bayan olmak mı yoksa gezen bayan olmak mı?

Biz aynı kişiyiz 🙂 Yeni hedefim gezerken çizenbayan olmak yukarıdaki soruda da söylediğim gibi. Gezmek benim karakterimin bir parçası 

 

Seni her gün yeni bir noktada yeni bir konuda görmeye çok alıştık. Bundan sonraki projelerinden ve hedeflerinden bahseder misin?

Kafamda çok şeyler var ama henüz somut adımlar atmadan projelerimi dillendirmeyi çok sevmem. Hedefim yok desem çok sığ bir insan gibi anlaşılabilirim ama bu doğru. Kendime oraya ulaştığımda ‘ee şimdi ne yapacağım’ diyeceğim hedefler koymak yerine yaptığım işi çok iyi yapıp kendimi yeniliklere açarak, hayal edip planını kurabileceğimden daha güzellerini yaşayacağıma inanıyorum. Ben çok çalışıp güzel şeyler olacağına inandıkça şans ve tesadüfler hep yanımda oluyorlar.

 

Teşekkürler

Ben teşekkür ederim ❤ 

 

 

Çizenbayan Elif Tanverdi ile Röportaj” üzerine bir yorum

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s