Bir Dilim İstanbul

seyahat

Uzun zamandır şehirler ve seyahatler üzerine çok fazla yazı yazamıyorum. Madem bu ara gezemiyorum o zaman şimdiye kadar gezdiğim yerlerden ufak alıntılar yapayım dedim. Aslında İstanbul’un tarihi yerlerini, en iyi alış veriş semtlerini bir çok kişi tanıyor, biliyor. Bugün benim size anlatacağım dükkanlar İstanbul’un bakir kalmış ama bilenlerin de gitmeden duramadıkları yerler. Belki alternatif İstanbul turu yapmak isteyenler için rehber olur.

Liman Yapımevi : İlk durağımız 90’ların pop kültürünü seven ve pop art ürünlere ilgisi olanlar için harika bir seçim. İstiklal caddesi Halep pasajındaki Liman Yapımevi. Pop kartlar, rozetler, posterleri kullanmaktan vazgeçemeyenler  için bulunmaz bir cennet.

1377624165425_3809 1377624176332_3809

Paperie : Kartlardan, kırtasiyelik malzemelerden vazgeçemeyen ve nerede kağıttan yapılmış yaratıcı bir şey görseniz kendini tutamayanlardan mısınız? O zaman Paperie sizin için doğru adres. Sipariş üzerine işlerde yaptıkları düşünülürse hayalinizdeki kartı ya da davetiyeyi hazırlatmak için doğru yer. Alışveriş yapmasanız bile bu güzellikleri görmek için mutlaka uğrayın. Adresi Teşvikiye civarı diyebiliriz.

8584_orj 8585_orj

Fashion Project : Tek düze kıyafetlerden sıkıldıysanız ve özel tasarım tişört hiç fena olmaz diyorsanız bu dükkana bir uğrayın. Sadece genç tasarımcılarla çalışıyorlar ve satın almasanız bile gerçekten ufkunuzu açan kombinler görmeniz mümkün oluyor. Ben desenli kanvas çantalara bayılmıştım. Sıraselviler Cihangir’e gittiğiniz zaman aklınızda bulunsun.  Aksesuarlara bakmadan çıkmayın.

1377220_515981021813042_530309969_n fashion project jpg.1

Evihan : Meleklere inanır mısınız? Cevabınız evet ise bu dükkana girecek ve bir süre çıkamayacaksınız. Eğer inanmam diyorsanız bu dükkana girdikten sonra inanacaksınız. Yüzlerce farklı meleklerden aksesuarlar satılan bu dükkan kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor. Sadece kendiniz için değil eviniz içinde aksesuar bulmanız mümkün. Hepsi ayrı ayrı işlenmiş, basma kalıp olmayan bu işleri çok seveceksiniz. İşleri gitmeden göreyim derseniz http://www.evihan.com/ Çukurcuma bu işler için tam bir cennet.

 

Home Spa : Koku duyunuza güvenir misiniz? Bunu bir de Tünel’de ki bu dükkana gittikten sonra konuşalım. İçerideki her şeye dokunmak ve koklamak istiyorsunuz. Sabun ve banyo yağı çeşitliliği mükemmel. Hepsi doğal. Sadece koklamak için bile uğrayın bence.

soaps1

Happy Things : Kokulu mumları kim sevmez? Ben bu dükkana gidene kadar mum kokladım sanırdım ama yanılmışım. Gerçek mum kokusunu buradaki mumları kokladıktan sonra anladım. Aynı zamanda harika bir hediyelik. Yaptıkları paketlerin albenisi çok yüksek. http://www.happythings.com.tr den gitmeden bakabilirsiniz. Teşvikiye’ye yolunuz düştüğünde atlamayın.

The Galata House : Biraz yemek konuşalım değil mi? Mezeleri,salataları ve güne özel çıkan ürünleri ile midenizi doyururken ortamın sadeliği ile ruhunuzu doyuracaksınız. Sadece yemek yemek değil keyif yapmak için de harika bir tercih. Galata Kulesi sokağında. Fotoğraflara bakın koşarak gideceksiniz. http://www.thegalatahouse.com/album.htm

Sayla Mantı : Anne mantısı size ne çağrıştırıyorsa onun tam karşılığı Kadıköy’de sizi bekliyor. Tek porsiyon ile doyan pek olmamış şimdiye kadar. Karşıda oturuyorsanız bile üstüne vapurda çay keyfi yapar hem biraz midenizi rahatlatırsınız. Mutlaka tadın.  Bahariye caddesi civarı kime sorsanız gösterir.

Bu tavsiyeler şimdilik başlangıç niteliğinde olsun. Ben biraz İstanbul ajandamı karıştırmaya devam edeyim sonrasında ikinci bir postta yeni adresleri sizlere yazarım. Bir şehir sadece yürüyerek ve sokaklarında kaybolarak keşfediliyor. İstanbul kaybolmak ve bir şeyler keşfetmek için yaratılmış sanki. Sevgiler.

 

 

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s