Çınar Gölgesi

yaşam

20131017-144001.jpg

Çocukluğumuzdan beri televizyonlarda kalabalık, geniş ailenin güzelliğini ya da önemini anlatan türk filmleri ile büyüdük. Aileden birinin başına bir şey gelir tüm aile toplanır mutsuzun sıkıntısı halledilir ya da güzel haberler paylaşılır. Kenetlenmenin, bir olmanın insanı nasıl güçlü kıldığını bize gösterir.

Ben çok kalabalık bir ailede büyümedim. Farklı şehirlerde yaşamanın verdiği kopukluklar ya da aile büyüklerinin kaybedilmesi nedeni ile daha çok çekirdek aile içinde yetiştim diyebiliriz. Eşim ise benim tersime evin her yerinden bir insanın çıktığı, mutfağın boş kalmadığı, her yerden bir sesin yükseldiği bir ailede büyümüş. On beş senelik geçmişimiz ile bende kendimi bu ailenin bir üyesi gibi hissediyorum tabii artık. Bu hafta yaşadığımız kötü bir sürpriz ile ailenin en büyüğü olan pamuk anneannemizi kaybettik. Bayram için bir araya gelmek varken maalesef bu acı olay nedeni ile bir araya toplandık. Elbet herkes çok üzgün, acılı ve duygusaldı ama gözden kaçmayacak bir nokta vardı. Mutlulukları çoğaltan büyük aileler acıları önce hüzne sonra bir hatıraya çevirmeyi daha güzel başarıyor. Herkes aynı acıyı yaşıyor olsa bile birbirini teselli edip sanki karşı tarafın acısıymış gibi yük alıyor, iyileşiyor. Üstlerinde var olan o çatı onları iyileştiriyor. Beraber ağlanıyor ve birinin güzel bir anıyı hatırlatması ile beraber hüzünlü kahkahalar atılıyor. Aynı sofrada onlarca kişi bir araya gelince sofrada hangi yemeğin yendiği değil o an ne paylaşıldığı önem kazanıyor. Benim gibi kardeşi olmadan tek başına büyümüş biri için bunu yaşamak o kadar farklı ve o kadar önemli ki. Sevginin iyileştirici gücü o kadar önemli ve gerçek ki.

Ben bir çınarın gölgesinde toplanan kocaman bir aile tanıdım. O çınarın kökleri öyle sağlam öyle gerçek ki dalların sarsılması mümkün değil. Sanırım bir çocuğa verilebilecek en güzel miras kalabalık bir aile olabilir. Bazı ölümler sadece çoğalarak atlatılabilir. Güle güle pamuk anneanne gölgen çok huzurlu.

Çınar Gölgesi” üzerine 2 yorum

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s