Yalnız Değilsin

bebek ile yaşam

Yeni anne oldun ve şu an bebeğini uyuttuğun o kısa aralıkta uykundan, kahve keyfinden ya da duş saatinden bir an çalıp bu yazıyı okuyor olabilirsin. Şimdi senden sadece bir yıl önce şu an yaşadıklarını yaşayan bir anne olarak sana bir iki tavsiyem var. Sakın gözün korkmasın. Karşına geçip işaret parmağımı suratına doğrultup şu yanlış bu doğru diyecek değilim. Bak şimdi yeni anne sana bir kaç madde yazıyorum.

875d92c2db1707547aec7bc9686655e3

 • İki üç saatte bir en uykusuz anlarında bebeğine meme verirken içinden geçirdiğin ‘yorgunum, uykum var’ gibi serzenişler yüzünden kendini suçlu hissetme. Çünkü hepimiz geçirdik ve aslında senin o an tek önemsediğin şeyin  bebeğin olduğunu biliyoruz.
 • Güzelce emzirdiğini düşündüğün anda bebeğin kustuğu zaman sakın endişelenme onun o minicik midesi yeterli besini almıştır. Unutma düzenli emzirilen hiçbir bebek açlıktan zarar görmez.
 • İçinde yaşadığın her türlü ‘o an başka yerde olmak’ istiyorum duygusundan suçluluk duyma. Anneliğin ilk zamanları sadece anne rolün tüm hayatını kapsıyor gibi gözükse bile zamanla kendine daha çok vakit ayırdığın günler gelecek ve sende insansın başka şeylere özlem duyman çok doğal.
 • Başkasının tavsiyelerini sadece dinle. Eğer bebeğin ve senin rutinine uyum sağlamıyor ise sakın o doğrudur diye zorla hayatınıza o tavsiyeyi sokmaya çalışma. O senin değil başkasının doğrusu.
 • Vücudundan memnun değil misin? Kendini sadece süt üreten bir makine olarak mı görüyorsun? Hepimiz öyle gördük ama unutma o beden senin ve bebeğinin süt üretimi dışında sen bir kadınsın. Hemen kendini daha iyi hissedeceğin bir şeyler giy.
 • Süt yapar denilen her şeyi sorgula. Araştır. Doktorunun sözü bu konuda son söz olsun. Benim doktorum sadece ‘su’ dedi mesela. Ve süt azalması ile ilgili hiçbir sorun yaşamadım.
 • Dışarı çık! Önümüz kış. Yeni anneysen korkuların olabilir. Hastalıklardan korkma. Evde steril ortamda büyütülen bebeklerin hastalığa daha açık hale geldiklerini unutma. Sosyalleşmek hem sana hem bebeğine yapabileceğin en güzel girişim. Hayatını evde değil dışarıda kur.
 • Emzirme odaları, bebek alt değişim alanları yüzünden sadece alış veriş merkezlerini güvenli görüyor olabilirsin. Sakın bu kısır döngüye girme. Pusette alt değiştirmeyi öğren ve bebeğini emzirebileceğin bir slingo edin. Hayatın değişecek.
 • Yorulduğunu, sıkıldığını söylemekten çekinme. Ailenin seni anlayabilmesi için ne kadar açık olursan o kadar iyi. Kimse bunu ‘bebeğinden sıkıldı’ olarak algılamaz.
 • Çok araştır, çok oku kendini bebek ile ilgili geliştir ama bu bilgileri kendinize göre yorumla. Her bilgi doğru bilgi değildir.
 • Saçlarınla oyna. Bebeğinin iki emzirme arasında sana vereceği 2-3 saati mutlaka kendine ayır. Kuaföre git. Emzirme dönemine uygun boyalar var. Çekinme boyat, fön çektir, oje sürdür. Bebeğini bırakacağın kimse olmayabilir. Kuaförünü ara en boş olduğu saati iste. Sabah erken ya da akşam geç saatte gidebilirsin.
 • Hobilerinden vazgeçme. Hobin yoksa edin. Evde sadece kendin için yaptığın bir aktiviten mutlaka olsun.
 • Günlük tut. Bebeğine en güzel bırakacağın şey onun hatırlamadığı dönemleri ona anlatmak olacaktır. Her şeyi not al.
 • Uyu. Evet fırsat buldukça uyu ama zamanını sadece uykuya ayırarak kendini robotlaştırma.
 • Görev dağılımı yap. Evet bebeği sen doğurdun ve ilk olarak senin sorumluluğunda ama unutma sadece senin değil. Ailene bebek ile iletişime girmeleri için fırsat ver. Asla baba ile olan iletişiminde araya girme.
 • d6c5acbd30f89913ebe9153ccb0f9ec2

Aslında söylenebilecek onlarca şey var sevgili yeni anne. Temelde şunu unutma. Bebek senin ve sen kendi kararları, doğruları olan bir kadınsın. Kendine güven. Bilmiyorum demekten çekinme ama duyduğun her şeyi sorgula. Hayata bir birey hazırlamak ve geliştiğini görmek çok keyifli. Yeter ki bu dönemi bir bütün olarak yaşayın. Ona verebileceğin en güzel şey sevgin. Gerisi mutlaka geliyor. İçinden her isyan ettiğinde unutma yalnız değilsin.

a98b82c203164cfbcac1afd8840daaaf

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s