Mesele Ağaç!

yaşam

İster inanın ister inanmayın dün Gezi Parkı için yaşananlar bugün Odtü’de yaşananların tek nedeni ağaç. Yaşanan olayların ağaç olmadığını iddia edip ellerinden, vicdanlarından gelen her türlü şiddeti uygulayanların bunu anlamasını elbet beklemiyorum. Bugün sadece ses çıkardığı için, görüşünü sesli dile getirdiği için ve sadece onların tarafında olmadığı için gençleri yüksek doz gaza, şiddete maruz bırakan kişilerden birilerinin sadece bir ağaç için bu kadar direnebileceğine inanmalarını beklemeyin. Gençliklerini çıkarları ve ideolojileri için geçirmiş hatta gençliklerine dair hiçbir anıları olduğuna inanmadığım bu insanların ağaç meselesi altında başka nedenler aramalarını normal görüyorum. Aslında bugün şiddet ile çözmeye çalıştıkları sözde sorunların tek bir çözümü var. Daha doğrusu vardı. O da dinlemek. Gerçekten, can kulağı ile pür dikkat dinlemek. Gençlere kulak verip neden o parktaki ağacın bu kadar önemli olduğunu ya da neden Odtü’nün sınırından o yolun geçmesini istemediklerini açık açık sormak ve dinlemek. Demokratik hakkın sadece bir seçim vaadi olmadığını ispatlamak için ellerinde olan tek şansı bu şekilde yok ettiler belkide. Oysa dillerinde sakız olan bu sözde demokrasiyi gençlere göstermek ve gelecek yıllarını garanti altına alabilecek çok büyük bir fırsattı.

DirenODTU

Karşımızdaki insanlar öyle bir kesim ki sanırım gözler önüne serilen en büyük özellikleri ‘tahammülsüz’ oluşları. Yeni olan, genç olan, fidan olan hiçbir şeye karşı tahammülleri yok. Ağaçsa yıkmayı, gençse gaza bulamayı tercih ediyorlar. Çünkü onlar hiç dinlenmemiş. Çünkü onlar fidan olarak değil köklü ideolojileri ile sadece robot olarak yetişmiş. Her şeyden önce önemsedikleri tek şey bugünleri. Yarını önemseyen insanın yarının geleceği olan gençlere ya da yarının tabiatı olan fidanlara bu muameleyi yapmasını başka hiçbir şey açıklamıyor. Bugün bir belediye yönetimi aynı cümle içinde bile anlamlı olmayan bir bilim yuvasına bu şekilde davranabiliyorsa ya da devletin polisi geleceğine bu kadar rahat şiddet uygulaya biliyorsa bunun tek bir açıklaması olabilir. KORKU. Bugün olup yarın olmayacağını bilmenin verdiği korku. Geleceğin kendi adlarına karanlık olduğunu bilmenin verdiği korku.

Bundan sonra hayat bize ne getirir bilmiyorum ama sadece şunu biliyorum sadece bir fidan için kendini siper eden kardeşlerim olduğu sürece benim içim çok rahat. Üniversitelerin ses çıkarabildiği bir ülkeye kimse bir şey yapamaz. İşi sadece direnmek olan ve sadece kendini koruyup her şeye rağmen karşısındakine zarar vermeyi aklından geçirmeyen gençlerin olduğu bir ülkenin geleceği köklü bir ağaç gibi sağlamdır. Bir kez daha bize direnmenin güzelliğini yaşattığın için teşekkürler ODTÜ. Biz biliyoruz mesele sadece AĞAÇ ! #direnodtu

images

Mesele Ağaç!” üzerine bir yorum

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s