Yaşıyor musun?

yaşam

Kendiniz için mi yaşıyorsunuz? Yani gün içinde yaptığınız her şeyi sadece kendiniz için mi yaşıyorsunuz? Bu mümkün değil. Hayat içinde edindiğimiz roller öyle bir biri ile çakışıyor ya da kesişiyor ki zaman geliyor sadece ‘ben’ olma ya da ‘kendin’ için yaşama anları azalıyor. Bu bekar olmanızla, evli olmanızla, anne olup olmamanız ile ilgili değil. hayatta size rol yükleyen kavramlar çok az bile olsa insan gün geliyor önce kendinden vazgeçiyor. İşiniz için erken uyanıyor, canınız kahvaltı etmek istemese bile ailenizdeki birileri için kahvaltı hazırlıyor, çocuğunuz için kendinize dair bir şeyleri erteliyor ya da sevgiliniz için o gün hiç sevmediğiniz bir yemeği hazırlıyorsunuz. Şimdi buradan ben size ‘bencil olun’ ya da sadece ‘kendiniz’ için yaşayın falan demiyorum. Hatta bu saydığım şeyleri zevkle yaptığınıza, size yük gelmediğine ve çocuğunuz için olan her şeyin fedakarlık değil gerçekten içinizden gelen şeyler olduğunu çok iyi biliyorum. Biliyorum çünkü bu benim içinde böyle. Peki, bir insan zaman zaman sadece kendi olmayı ve sadece kendi istediği için bir şeyler yapmayı başaramazsa bu bahsettiğimiz rollerinde ne kadar başarılı olabilir? Olamaz. Siz kendi ruhunuzu, bedeninizi, hayatınızı sadece kendiniz için beslemez ve geliştirmezseniz ne üstlendiğiniz annelik ne iş hayatındaki rolünüz ne de sevgiliniz ile olan ikili yaşamınız içinde ‘gerçek siz’ olamazsınız.

764f8747927a16d61b081751f9999062

Sevdiklerinizle kurduğunuz yaşantınız ya da çok severek çalıştığınız işiniz sadece siz kendinizi mutlu etmeyi becerirseniz sürekliliğini sürdürür. Yoksa gün gelir bugün içinizden geldiği için yaptığınızı sandığınız her şey size önce görev gibi gelmeye sonra işkence olmaya başlayacaktır. En basit örneği kendine vakit ayıramayan bir annenin ya da kendi için bir şeyler yapamayan bir annenin diyelim uzun vadede çocuğu ile mutlu iletişim kurmasının çok kolay olmadığını düşünüyorum. Ya da sürdürdüğünüz mesleğiniz hayatınızın yarısından fazlasını kaplamaya başladıysa ve siz sadece işkolik olduğunuz perdesi arkasına sığınıyorsanız eğer gün gelecek ve o iş size zevk vermeyecektir. Sadece cumalara kaç gün kaldığını saydığınız bir kısır döngü içinde bulacaksınız kendinizi.

036998f8f0d52121b473765e149d5d4a

Peki insan sadece kendi için ne yapabilir? İşte bu sorunun cevabı tamamen sizde. Belki öğlen tatilinde kendinize otuz dakika ayırıp sahilde yapabildiğiniz bir yürüyüş belki kitabınız kahveniz ile sadece size ait olan bir zaman dilimi, kadınsanız sadece kendinizi iyi hissetmek için çektirdiğiniz bir fön, cep telefonunuzu kapatıp hiçbir şey düşünmeden sadece anı yaşadığınız bir banyo ya da fırsat yaratanlar için edinebileceği bir hobi. Çeşitlendirilebilir cevabı olan bir soru ama mutlaka yapmanız gereken bir gerçek. Bazen koca bir ay sadece kızımla burun buruna, iç içe günler yaşıyoruz mesela. Onun ile ilgili olan hayat öyle sistemli bir döngü ki içine girdiğinizde bırakın kendinizi onun dışında başka hiçbir şey düşünemeyecek hale geliyorsunuz. Sonra öyle bir an geliyor ki kendimi sekiz saat uyumuş olmama rağmen yorgun, hasta ve enerjisi çekilmiş hissediyorum. Dönüp nedenlerini sorguladığımda kendime dair, bana ait hiçbir zaman geçirmediğimi ya da kendim için hiçbir şey yapmadığımı fark ediyorum. O anda içimde ‘bu bencillik mi acaba’ sorusu ile git gel yaşasam bile biliyorum ki değil. Hemen ya ailem ya da eşim ile sadece kendime vakit ayıracağım bir planlama yapıyorum. Bazen bir kaç saat bazen bir gece boyunca ‘anne’ rolümü bırakıyor (düşünsel olarak bırakmak imkansız olsa bile) ve sadece kendim için plan yapıyorum. Bu bazen sadece duş, kahve, yazmak, okumak üzerine oluyor bazen spor, kuaför vb günlük gözüken planlar oluyor. Bunlar çok basit gözükse bile o gün geçtikten sonra tekrar kızımla bir araya geldiğimde daha enerjik daha dinç bir anne oluyorum. Bunu eminim kızım hissediyor. Çünkü o da benimle daha çok eğleniyor.

af88ce986c9bcc5b9d720415499089d9

Bunun gibi hayatta aldığınız roller ile ilgili onlarca örnek verilebilir. Hayat kısa derler ya aslında hayat çok uzun. Hayat yaşamayı bilene, anı hissedene, günün her saatini hissedene çok uzun ve güzel. Hayat nefes aldığınızı fark ettiğiniz anlarda gizli bekliyor sadece. Gün içinde fark ederek aldığınız her nefesin size çok daha iyi geldiğini fark edeceksiniz. Önce kendinizi iyi hissedeceksiniz ki başkaları içinde gerçekten iyi olun. Yoksa teknoloji bu kadar ilerlerken yerimizi bir robota kaptırmamız an meselesi.

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s