Blogcu Anne Çakma Anneye Karşı

bebek ile yaşam

İnternetin hayatımıza bu kadar girmiş olması mı yoksa yeni dönem annelerin doktor kontrollerinin daha bilinçli düzenlenmesi mi bilmiyorum ama yeni dönem annelik ‘mükemmel’ olma zorunluluğu hissettiriyor insana. Doğru sosyal gelişimi sağladığından, vitaminlerini aldığından emin olmadan rahat bir uyku uyumak neredeyse mümkün değil gibi hissediyorsun. İnternet üzerinde ‘mükemmel’ ve ‘kusursuz’ anneleri okudukça ‘yok ben hazır değildim herhalde anne olmaya’ falan gibi cümleler kuruyorsun.

İşte tam böyle bir mükemmel anne bombardımanı olduğu dönemde birilerinin ‘mükemmel olmak zorunda değilsin’ ‘yalnız değilsin’ ‘kimse mükemmel değil’ demesi size birden anne kucağı güveni, hissi veriyor. İşte bu noktada yakın zamanda okuduğum iki kitabı paylaşmak istiyorum. Öncelikle ilk kitap Blogcu Anne Elif Doğan tarafından yazılan ‘Annelik Her zaman Toz Pembe Değil’ kitabı. Her sayfasında yaşadığınız her soru işaretine bir cevap bulabileceğiniz hatta olduğunuz noktada sonra sizi neler bekliyor sorusunun cevapları ile dolu bir kitap. Kendinizi en yetersiz hissettiğiniz anda birinizin omzunuzdan sizi sarıp ‘hey kendine gel bak hepimiz aynıyız’ demesi gibi güven verici. Bazı cümleleri okurken ‘geçen gün yaşadığımız şey’ demeniz çok olası.

dr-banner1

 

Bu kitabı okuduğum dönemde bir de raflarda Çakma Anne diye bir kitap çıktı karşıma. İşte tam ben diyerek hemen aldım tabi. Aldım aldım ama nasıl anlatayım evet eğlenceli , komik ama bizim için gerçekçi değil. Belki yazarının yabancı olmasından kaynaklı olabilir bana bizden bir hikaye gibi gelmedi. Ben kendimi hiç çakma anne gibi hissedemedim. Hani daha çok Hollywood annelerine yazılmış bir kitap gibi. Annelik üzerine biraz eğleneyim derseniz okuyabilirsiniz tabi ama Blogcu Annenin bizden, içimizden anlattığı bizi yansıtan hikaye ve yazılı olmayan annelik kuralları ile eğlenmeniz çok daha olası. Anneliğin toz pembe olmadığını hatırlatan birilerinin olması gerçekten ara ara en çok ihtiyacımız olan şey. Bir annenin baş ucu kitabı olmayı hak eden bu kitabı almayan kaldıysa bugün bence kendiniz için iyi bir şey yapın. Bazen kendinizin ne kadar mükemmel olduğunu duymak yerine başkalarının da mükemmel olmadığını duymak iyi geliyor insana. Bunu hatırlatan yazara çok teşekkürler.

anne22

Blogcu Anne Çakma Anneye Karşı” üzerine 2 yorum

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s