Meşgul Tonu

yaşam

20131126-171706.jpg

Cep telefonlarımızın hayatımıza tam ortasından girdiği bir gerçek. Bir çok alanda işimizi çok rahatlattığı hatta elimiz kolumuz haline geldiğini ise inkar etmiyorum. Hatta bazı zamanlar “telefondan öncesini” hatırlamak bile zor oluyor. Saati yeri belli olan buluşmalarda bile birbirimizi neredesin, kaç adım kaldı diyecek kadar arayarak buluyoruz. Bunun yanında sadece bir iletişim aracı değil ajanda, saat, bilgisayar onlar bizim için. Buraya kadar her şey tamam ama maalesef kullanım şeklimize konu gelince işler karışıyor.

Telefonla konuşma adabı denen şeyin önemini hiç bilmiyoruz. En sessiz olunması gereken noktalarda öyle insanların konuşmaları ortamın sessizliğini bölüyor ki sinirlerinizin kalkmaması mümkün değil. Hastaneler, cenazeler ellerinden telefonla dolaşan sesli sesli konuşan insanlarla dolu bile oluyor. Bunun dışında benim en çok karşılaştığım şey ise kitapevlerinde telefonla konuşanlar. Sessiz sakin adaplı olanlardan bahsetmiyorum tabii ama oraya senin ve aynı ortamda bulunan insanların niye geldiği belli. Kitap alacaksın. Yani kitapları inceleyecek, okuyacak seçeceksin.

Öyle bir anda benim iç sesim bile susmuş sakin sakin kitaplarımı incelememi beklerken senin o çok acil projen, dün gece kiminle nerede takıldığın, akşama ne yemek pişirdiğin ya da çocuğunun okul sorunları beni hiç ilgilendirmiyor. Dışarıda, bir iki metre ötede bu konuşmanı yapabilir içeri öyle girebilirsin. Bir de bu konuşmaları yaparken zaten boş boş yürüyorsun bari çevredekileri bozma. Zaten günümüzde yaygın olan kitapçılarda çalan çok yüksek sesli müzik işi yeteri kadar zorlaştırıyor. Bu modeller tatillere işlerini yanlarında getiren ve gerektiğinde sahilde dinlenen herkesi işine ortak eden kişiler. Bu kadar yargılayan olmak istemezdim ama teknoloji bu kadar gelişmişken bir telefon adabı uygulaması yapılsa rahat etsek.

20131126-171738.jpg

Meşgul Tonu” üzerine 4 yorum

  1. Kesinlikle çok doğru bir konuya değinmişsiniz. Belediye otobüsünde yüksek sesle konuşanların hikayelerinden şimdiye kadar bir öykü kitabı yazabilirdim mesela.. Büyük saygısızlık addediyorum, hoş kimin umrunda ki?

    1. Toplum içinde bir çok noktada bu konu rahatsızlık yaratıyor. Benim değindiğim sadece bir yönü. Çözümü ise tamamen kişisel bilinçlenme yani zor 🙂

  2. Bende geçenlerde bu durumdan yakındım veli toplantısının ortasında çalan telefonla konuşanlar mı dersiniz,cenaze taziyesinde oyun havası meledosiyle çalan telefon mu dersin, kısaca telefon kültürümüz oluşmamış.

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s