Sen, ben, o

yaşam

#blogfırtınası #2.gun
“Pazarlık yok. Hep kendinden söz etmeyi de kes. Biz toplumu ilgilendirecek bilgiler istiyoruz. Kendini düşünmemek bir irade sorunudur. Herkesin derdi var. Peçeteni de doğru düzgün tut. Akan kan görenleri rahatsız ediyor.” Alıntı Yüzleşmeler

Ne kadar “ben” dediğimizin farkındamıyız? Gün içinde yaşadıklarımızı sadece “ben” çerçevesinden yaşamanın bizi nasıl yalnız, bencil, tek düze insan yaptığının farkında mıyız? Bu sorulara “evet” diyebilen insanlarla devam edebilirim yazının diğer bölümüne çünkü egomuz bize her zaman beklenen “ben” demeyi değil sadece “sen” dediğimizi söyler. Yani bizler hep çevreye, doğaya, yanındaki insana, uzağındakine yani aklınıza gelebilecek her şeye karşı öncelikli olduğumuzu sanırız. Oysa gerçek bu değil. Gerçek hepimizin temelde beslendiği şeyin “ben” duygusu olduğu. Zaman zaman yaptığımız empatilere sığınıp ne kadar hassas olduğumuza dair olan yalana önce kendimizi inandırırız. Ruh bunu ister. Ruh kendi için beslenmek ister ve bunu korumak için koca bir pembe tablo çiz der beyninize. Peki herkesin bu kadar günümüz esprisi ile “sencil” olduğu bir dünyada yaşıyorsak eğer nedir hala çözülemeyen?

Herkesin derdi var. Aşık olan, olamayan, parası olan, olmayan, sağlıklı olan, sağlığını kaybeden herkesin memnun olmadığı bir derdi var. Biri belki gördüğü tedaviden dolayı dökülen saçlarına ağlıyor ama bir yerde biri yanlış kesilen kahkülüne. Saçmalama demeyin inanın o an ikisi de aynı an da aynı şeyi hissediyor. O an için olabilecek en büyük şey o gibi. Hepimiz böyleyiz. Bize düşen öncelikle yalancı empati maskesini düşürmek. Öncelikle kendin bir gün boyunca tepki verdiğin, hissettiğin, duyduğun her şeyde ne kadar “ben” dedin ona bakacaksın. Öyle günler yaşıyoruz ki aslında “ben” demek tam bir lüks. Bu lüksü sizden çalmak istemezdim ama kusura bakma önce “o”

20131204-221841.jpg

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s