Bir Yoga Hikayesi

sağlıklı yaşam, yaşam

20131209-131155.jpg

Daha önce bir yazımda yoga ile tanışma hikayemi anlatmıştım. O günden beri elimden geldiğince düzenli olarak gitmeye çalışıyorum derslere. Benim gittiğim orjinal yoga sisteminde şimdiye kadar evdeki dvd hariç Akif Manaf ile çalışma şansım olmamıştı. Geçtiğimiz haftasonu İzmir’de Yoga Şöleni kapsamında çakra çalışmasına katılma ve Akif hoca ile çalışma şansım oldu. Benim için güzel bir deneyimdi. Boğaz çakrası üzerine bir deneyim oldu ve gerçekten sonrasında hissettiklerim ile bu sistemin bende iyi şeylere yol açacağını hissettim.

Öncelikle bu organizasyona katılan eğitimcilerin ve katılımcıların yeni olanlara olan yaklaşımı sizi içine çekiyor. Sanki uzun süredir tanıyormuş gibi sıcak ve güçlü bir iletişim kuruyorlar. Eğer karmaya inanıyor ve insanın içinde var olan enerjiyi doğru yönlendirerek neler yapabileceklerini görmek istiyorsanız mutlaka deneyimleyin derim.

Şimdi bu noktadan itibaren konuyu başka bir yere taşımak istiyorum. Geçen gün ulusal gazetelerin birinde bir annenin iç işleri bakanlığına bir dilekçe yazdığı ve bu dilekçede yogaya başlayan kızının çok değiştiği, eski arkadaşları ile görüşmediği, yaptığı yoganın ona evlilik dışı ilişkiler kurmasına yönlendirdiğini yazmışlar. Hatta bunun dışında kızının lüks otellerde olan kamplara gittiği, birçok kişinin hocaya masaj yapmak, beraber yemek yemek için yarıştığını dile getirmiş. Öncelikle bu tarz haberlerin altında yatan niyetin yogayı dini inanca bir alternatif gibi hedef göstermek olduğunu açıkca görmek lazım. Bu bayanı elbet tanımıyorum ama keşke o dilekçeyi yazmadan önce kızına bir set çekmeden önce onunla beraber bu aktiviteye katılsa kendi gözleri ile bir şeyleri görseydi. Birçok kişinin ailecek katıldığı bu organizasyonları dışarıdan sadece yargılayarak karar vermek zaten o kişinin kızına karşı davranış modelinde bir sıkıntı olduğunu gösteriyor. Benim ailemden bir üyenin yıllardır katıldığı bu kamplarda iddia edildiği gibi masajlar, tapınmalar olsaydı inanın haberimiz olurdu. Bunun yanında orjinal yoga sistemini bu ülkeye tanıtan isime karşı olan davranış şekilleri sadece bir öğretmene karşı duyulan saygı olarak tanımlanabilir. Kendisinin öğrencilere nasıl bir seviye ve uslup ile davrandığına şahit olmuş biri olarak bu habere sadece üzülüyorum. Eğer kızı gerçekten anlattığı gibi aşırı bir bağımlılık içindeyse burada başvurması gereken yer bakanlık değil bir aile danışma merkezi olmalıydı. Bunun dışında kişinin içindeki boşlukları, savaşları alkol ya da uyuşturucu madde yerine böyle bedensel ve ruhsal bir yolculuk ile doldurmasını bırak şikayet etmeyi desteklenip gurur duyulacak bir şey olarak görmeliydi. Annelerin üstün koruma dürtülerini biliyorum. Bunu hissediyorum ama bunu fedarasyon haline gelen bir spor dalı olarak görülen bir sistemden korumak olarak nasıl algılarız bilmiyorum. Bu noktada o kişiye tek tavsiyem olayları dışarıdan değil içeriden izlemeleri yönünde olur.
Bundan sonra yoga hayatımda ne kadar yer tutar bilmiyorum ama içimizde bize allah tarafından verilen bu enerjinin bu hayata daha doğru aktarılması için insanların bir şeyler yapmasına gerek olduğunu düşünüyorum. Kendini müzik, resim, fotoğraf ya da yazarak ifade etmek kadar bu yolculuğu yoga ile yapmakta bir seçenek.

20131209-131222.jpg

Bir Yoga Hikayesi” üzerine bir yorum

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s