Oluruna Bırak

yaşam

Bazen sadece bırakmak gerekiyor. Böyle ortaya doğru koymak, geçmek. Hayatımızda her gün yeni bir şey oluyor hatta belki her gün yeni bir şey olmaması bile sorun haline geliyor. Sorunlar ile uğraşayım ya da çözeyim derken işin içine insanın egoları, deneyimleri ve kısır döngüleri giriyor böyle sorun katlanarak büyüyor gibi üstümüze üstümüze geliyor. 7addfc88a9815285ccdce676680f79e1

Hayatta çözmek istediğiniz derdiniz ne ise o konunun çözüm aşaması için yaptığımız en büyük yanlış üstüne fazlaca düşmek aslında. Sanırım önce sorunu kabullenip onu sadece olduğu gibi izlemek lazım. Bazen çözümler bulalım derken başımıza onlarca dert açıyoruz sanki. İnsan o kadar karmaşık bir organizma ki. Bazı olaylara karşı hiçbir şey yapmasa aslında bir şeylerin çözümü o kadar rahat oluyor. Her şeyin içine o kadar çok giriyor ve gözümüzü öyle bir kapatıyoruz ki çözüm bulmak imkansız hale geliyor. Ben bu tarz olaylar karşısında sakin kalamayan, hemen çözüm üretmeye çalışan ya da daha sorunu anlamadan, zaman yönetimi yapmadan konunun içine dalanlardan biriyim. Daha doğrusu biriydim artık olmamak için savaşıyorum. Bunu öğrenmenin ve uygulamanın en güzel yolu ise gözünü, kulağını başka insanlara doğru açmak. İnsanların sorunlarını nasıl fırsata çevirebildiklerini ya da yaşadıkları sıkıntılardan nasıl güçlenerek çıkabildiklerini izlemek. İnsan insandan beslenir. Ben buna inanıyorum. İyi yönde ya da kötü yönde ama mutlaka beslendiği bir insan olur. Bugün hayatımda sorun olarak gördüğüm hiçbir şeyin gerçekten ‘gerçek’ birer sorun olmadığını anlamam için biraz kafamı kendi hayatımdan kaldırıp başkalarının hayatlarını okumam yeterli oldu aslında. Daha kolay bir yaşam belki herkesin hayali olabilir ama ‘kolay’ olan hiçbir şeyden tat alındığını görmedim ben. Hayat bizi zorlasın, strese soksun, gersin ve bu sayede yaşadığımızı anlayalım diye böyle bir düzende kurulmuş. Önemli olan ruhunu dinginleştirmeyi ve bu dengeyi hayatına uygulamayı öğrenmek.

e0311e0c47371efead53f6e1b4c6bfa2

Nedenleri, nasılları cevaplamaya çalışırken sadece oluruna bırakıp çözülebilecek meseleler ile sayılı verilen nefesleri harcamaya gerek yok. Mutlu olmak sadece savaştığınız sorunun geçmesi, çözülmesi ile mümkün olmuyor, olmayacak. Gerçek mutluluk kendini ne kadar mutlu edebildiğinde gizli ve bu da ancak kendini doğru ifade etmen ile mümkün. Başkalarına karşı değil önce kendini kedine anlatman önemli. Zamanın ilaç olabileceği şeyler için elinizde olan zamanı harcamayın. Sadece şu an var… Daima ve bitimsizce yeni olan bir şimdi. Ne dün var, ne yarın, sadece şimdi. Tıpkı bin yıl önce olduğu gibi ve bin yıl sonra olacağı gibi. İşte bu yüzden şimdiyi bizden almaya çalışan her sorunu oluruna bırak.

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s