HaberTurk’e Açık Mektup

yaşam

Bazı konular üzerinde yazarken gerçekten doğru cümleleri bulmakta zorlanıyorum. Hani kabalaşmadan, haklıyken haksız duruma düşmeden anlatabilmek için kıvranıyorum. Ben habercilikten anlamam. Hayatımda hiçbir basın yayın organında çalışmadım ya da sistem nasıl işliyor bilmem. Hani bu her zaman söylenen ‘yanlı gazetecilik’ neden nasıl olur onu hiç bilmem. Bilmem ama en azından bazı konularda fikir yürütebilecek kadar okuduğuma inanıyorum. 

Geçen gün her zaman ‘kadın’ cinsiyetine karşı çekinmeden bel altı vurabilen gazetelerden biri olan hatta önde bayrak sallayanı olan bir gazetede ‘sözde’ sanatçı ya da sözde ‘toplumun aynası’ olan bir erkeğin kadına karşı şiddeti bir sevgi göstergesi ve normal olarak anlattığına şahit olduk. Bu da yetmezmiş gibi bunun bir çok kadın tarafından normal karşılandığı tezini bile rahatlıkla söyleyebilen bu şahsa şimdi ben buradan ne desem boş. Bu noktada onu cahilliğinde boğulması dileği ile bir köşede bırakıp bu haberi hiç utanmadan, sıkılmadan büyük büyük harfler ile manşete taşıyabilen gazeteye ise söyleyecek çok sözüm var. 

Eğer gazetecilik haberi olduğu gibi yansıtmak ve yargılamadan sadece haberi vermek ise aynı özveriyi bu ülkenin askerinin, gazetecisinin geçtiği acılı süreçte niye yapmadın Haber Türk? Biz gezide ayaklanmış, sesimizi bir mecradan daha duyurmak için yollar ararken bize kulağını neden kapattın? Madem sadece olanı yazmakla yükümlüsün ve yayınladığın her haber o konuyu desteklediğini göstermiyor o zaman neden muhalefet partilerine en az iktidar kadar yer vermiyorsun? 

Zaten şiddet görmüş bir kadının mahrem, kanlı fotoğrafını manşetine taşıyarak neyin yanında olduğunu her zaman gösterdin ve duruşun görüyoruz ki her zamanki gibi çirkin. Bir cahilin bu sözlerinin başlığına ‘ayıplayıcı’ bir kelime yazıp bunun yanlışlığını anlatmak çok mu zor? Bunu yapmak için önce ‘şiddetin’ gülünecek, üstüne geyik yapılacak bir konu olmadığını anlamış ve bilen gerçek gazeteciler ile çalışman gerekiyor. Senin magazin malzemesi olarak manşete taşıdığın haberin toplumun şiddete yakın olan kesimi tarafından bir takdir olarak algılandığını hiç mi anlamadın?

Ben HABER TURK okumuyorum. Bu haberi sadece sosyal medya üzerinde dolaşan bir fotoğraftan gördüm. Ben HABER TÜRK okumamaya devam edeceğim. Okutmayacağım. Paylaşım yapan herkese bu gazeteyi hatırlatacağım. Unutmayın bunlar bu tarz konulardan beslenen organizmalar. Onlar için o haber linkinin eleştiri için bile dolaşması bir başarı öyküsü. Onlara bu hazzı yaşatmayacağım. Eleştirdiğimiz şeylere prim vermemeyi öğreneceğiz. Bu habere konu olan İzzet Yıldızhan’a ise tek bir cümlem var ‘o şiddet gösterdiğin kadına muhtaç kalmanı dilerim’.

Bu yazıda özellikle gazetenin ve o kişinin görselini kullanmıyorum. Hiçbir şekilde hiçbir paylaşıma değmez olduklarını düşünüyorum.

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s