Okuyucu İsyanı

yaşam

İnsan hastalanınca nerelere saracağını şaşırıyor malum o nedenle bu ara sürekli ‘isyanım var’ yazıları çıkıyor sanki benden. Okumayı sevdiğim aşikar yani sadece kitap değil bunun yanında dergi okumayı da seviyorum. Gerçi artık bu sevgim kursağımda kaldı çünkü bilmiyorum farkında mısınız ama ülkede elle tutulur dergi kalmadı. Yani sorunun bu mu şimdi demeyin. Beni gerçekten okuma konusunda motive eden ve bana okuma alışkanlığı kazandıran şeylerden biriydi dergi okumak. Aslında biliyorum kitapçılara gittiğinizde onlarca hatta yüzlerce dergi görüyorsunuz. Gerçekten ama gerçekten hepsi birbirinin aynı ve insanı kalıplara koymuş durumda. Başta kadın dergileri olmak üzere hepsi her ay aynı şeyi başka bir paket ile bize satıyor.

c537b4e0be73758c35ddc1cbfa57294c

Dergilere bakarak cinsiyet tanımı yapın deseler açıkçası sadece şu cümleleri kurabilirim: Kadınlar erkeği yatakta mutlu etmek için didinen, alışveriş yapan, magazin karakterlerinin hayatlarını merak ederek sadece moda trendleri takip eden ve o tek taşın hayalini kuran cins. Erkekler ise pahalı saatleri seven, hız tutkunu, konsol oyunları ve golf arasına sıkışmış her şeyi kadın vücudu üzerinden anlatılırsa anlayabilen organizmalar. Çok mu sert geldi tanımlar? Objektif olarak bakacağınız her dergide bunu görmeniz mümkün. Bunlar olmasın demiyorum. Elbet ben alışverişi seviyorum, moda ile ilgili şeyleri takip etmeyi seviyorum hatta seks hakkında daha ergenliğin ilk yıllarında bir çok sağlıklı bilgiyi bu dergilerden öğrendim ama sadece bu değilim. Bu kadar karşı cinsim ile ayrışmıyorum. Bu dergiler olsun ama bunun yanında gerçekten hayatı, hayat stilini yazabilen, sadece moda değil yaşam trendlerini takip eden ve bunu seksist yaklaşımla değil sadece amacına göre yapan dergileri özlüyorum. Evet moda sattırıyor belki ama benim istediğim tarzda bir dergiye abone olacak onlarca insan  tanıyorum. Şimdi bir yandan life style denilen dergilerin zaten var olduğunu düşünenleriniz vardır. Maalesef o dergilerde ülkemizde mekan önerisi dışına çıkamıyor. Yazarlarının mekanlarda ağırlanma derecelerine göre tavsiyelerin olduğu dergiler.

55e22e0b3aaf01149d54e58f88e86389

Neyse bu konuda çok bile konuştum belki. Ne anladığım bir sektör ne de içinde yer aldım ama sadece bir okuyucu olarak dünyayı sayfaları içinde önüme getirebilen ve her şeyin digital olduğu dönemde benim hala kahvemin yanına eşlik etmesi için aradığım gerçek kağıt kokusuna karşı olan bir özlem. Üzgünüm ben ne bir kadın dergisi ne de bir sözde yaşam stili okuyucusuyum ben sadece gerçek hayatın içinden gelen bir şeyler arıyorum. Bu arada bu yazıyı okuyup tavsiyem var diyenler olursa mutlaka yorumları bekliyorum. Sevgiler.

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s