Belki Seneye

yaşam

Her özel güne dair bir şeyler yazma telaşına düşmüş gibi ezbere yazılar yazmak istemiyorum. Zaten gündem o kadar hareketli ve her gün yeni bir tape ile hayatımız sadece siyasetten ibaret hale geldi ki bir de üstüne bu özel günlere dair gelen mesajlara hepimiz çok tokuz gibi geliyor. Şimdi size buradan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününe dair bir şeyler yazmam gerekiyor normalde. Bundan da öte bu günün içinden ’emekçi’ kelimesini çıkarıp neredeyse bir sevgililer günü romantizmine çevrildiğini eleştirmem gerekiyor. Şaka gibi gelse bile bugün hediye bekleyen kadın bile okudu, gördü bu gözler.

233160e92bbfbbe3dc44909776fd017d

Sonuç olarak neden bugüne dair bir konu yazmak istemediğimi söyleyeyim. Çünkü ben böyle günleri bizim için lüks görüyorum. Evet aynen öyle. Özel günler biz ve bizim gibi ülkeler için lüks. Bugünleri ancak önce ‘insan’ olmayı becerebilmiş ve bu ‘insanlığını’ ülkesinin hem siyasi hem toplumsal hayatı içine yedirmiş ülkelerin ancak bugünleri kutlama hakkı olduğuna inanıyorum. Belki çok kesin bir yargı gibi gelebilir sizlere ama bir kadın olarak ‘insan’ olarak değer görmediğim bir toplumda sadece cinsiyetim için bana güzel sözler söylenmesi, değerimin anlatılması hiç ama hiç umrumda değil. Ben sadece insani haklarımı özgürce kullanabildiğim, özgürlüğümün sorgulanmadığı bir toplumun savaşını veriyorum. Kadın olmanın ekstra zorlukları olması bile bu noktada beni şaşırtmıyor. Zaten insan olarak canımızın değer görmediği ve her zaman öteki olarak anıldığımız bir toplumda kadın olarak baş tacı olmayı zaten beklemiyorum. Erkek egemen bir toplum olduğumuz ne kadar açık olsa bile ben sadece insan egemen bir toplum hayali ile yaşıyorum. İnsanın sadece var oluşundan geldiği değerin birileri tarafından hissettirildiği bir yaşam. Belki şimdi hayal ama ben benden sonra gelecek, ruhuna dokunabildiğim her yeni nesile sadece ‘insan’ olmanın önemini öğreteceğim. Öncelikle kendi kızımı cinsiyetinden özgür sadece bir birey olmanın önemini anlatarak büyütmek derdindeyim. İnsan olmayı öğrenen her kişi toplumu güzelleştirir.

3ee0da97187a93c9b8c2b3113f2b26cb

Bize yetişir mi bilmiyorum ama umarım bir gün böyle özel günler gelecektekiler için lüks olmaktan çıkar. İnsani yaşam bir haktır ve cinsiyetlerden bağımsızdır. Bu sene de kendimi özgür hissetmiyorum. Bakalım belki seneye?

not: ‘kutlama’ olarak bahsettiğimiz bugünün aslında ancak bir anma olabileceğini unutmamak lazım. Hikayesi burada http://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_Kad%C4%B1nlar_G%C3%BCn%C3%BC

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s