#twitter susar #vicdan susmaz

yaşam

20140324-040738.jpg

Uyuma diyor içimden bir ses. Uyuma ve yazı yaz. Nedenini bilmiyorum. Sadece yazmak istediğimi biliyorum. Nasıl günlerden nasıl sınavlardan geçiyoruz? Bu sınavların bir sonu var mı? Ya da kim gerçek kazanan olacak? Bu soruların hiçbirinin tek bir cevabı yok. Hatta bu savaşın asla galibi olmayacak çünkü biz yara aldık. İnsanlığımızdan vurulduk. Kırıldık, döküldük, ayrıştık, ayrıldık, farklılaştık ama en kötüsü öldük. Biz sekiz can ile beraber öldük. Elimizde kalan son canı ise son bir nefes, bir ışık olarak kullanmaya çalışıyoruz.

Bilmiyorum yazıyı okurken aklınızdan neler geçiyor. Durun durun aslında biliyorum. Artık hepimiz tek bir dili konuşuyoruz. Belki bu iyi bir şey gibi geliyor kulağa ama ülke insanının çok sesliliğine aşık biri olarak değil.

Benim sosyal medya sitelerinde keyifli vakit geçirmemin ilk nedeni buydu. Hayatın bizi aynı noktada buluşturamayacağı insanlar ile bir arada olabilmek. Aynı anda binlerce yerde olabilmek gibi. Yani bir nevi twitter vb şeyler benim için zaman bükücü. Daha doğrusu öyle idi! Bitti! Susturuldu! Benim insan tanıma özgürlüğüm elimden alındı. Herkes bunu ifade özgürlüğü olarak ifade etse bile işin temelinde bu var. İnsan tanıma, bir olma, ses çıkarma daha doğrusu aynı an içinde yumruğu masaya vurma gücü. Oysa ben bunu biraz bizim milletin zekasını küçümsemek olarak gördüm. “Aa yasak mı tamam o zaman kapattım” diyeceğimizi sandılar sanki.

Oysa biz yasakların, günah o olmazların, yapma çocuğum akşam gelince babana söylerim tehdininin çocuklarıyız. Yani biz zaten bu toplumda birçok şeyi birilerine rağmen yaşamak zorunda olanlarız.

Susturmak ya da susturmak için baskılar oluşturmak aslında yasak koyucunun kendi vicdanına kulaklarını kapatmasıdır. Kendinden kaçan insan yasaklar, sesini yükseltir çünkü vicdanın sesi öyle bir ses ki insanı bastırır, yıldırır. Artık nedenleri, nasılları bu noktada konuşmak istemiyorum aslında ama tek söylemek istediğim “Tüm kurallara uyarsan, tüm eğlenceyi kaçırırsın” Ve benim bunu kaçırmaya hiç niyetim yok. Peki ya senin? “>

20140324-040745.jpg

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s