Kimi Seviyorsun?

yaşam

Sürekli okuyorum bir yerlerde herkes birilerinden nefret ettiğini açıkça yazıyor. Mesela bir kız diyor ki şunu giyenlerden nefret ediyorum. Sonra oradan başka biri çıkıp bir takımdan ya da takım taraftarından nefret ettiğini söylüyor. Düşün bir anda yirmi milyon insanı falan silip atıyor. Şişmanları sevmem, zayıfları sevmem, okumayanı sevmem diyor. Aslında sevmem ile nefret ederim arasında çok fark var. Aynı şey değil. Nefret o kadar derin, net, ve keskin ki. Dönüşü yok nefretin. Sevmemenin dönüş yolu biraz daha açık. Hatta bir gün nefret söyleminde bulunanlardan nefret ederim yazmıştı biri. Kafa öyle karışmış yani. Bir şeyleri tercih etmeme ya da sevmeme herkesin hakkı ama nefret etmek işi çok daha başka yere götürüyor. Yok sayıyor, yok olsun istiyorsun.

ce19aa86046acf7aaee38325094ece88

 

Tüm bu nefret edilen grupları alt alta yazdığında kesişen kümeleri o kadar az ki… Yani neredeyse herkesten nefret eden insanlar olup çıkıyoruz. Bu kadar kolay insan harcamayı nereden öğrendik bilmiyorum ama bu hız ile gidersek bilgisayar başında yalnız öleceğiz. Evet bu böyle. Acı ama gerçek. Burada yapılması gereken sadece hislerini hangi kelime ile ifade ettiğine biraz dikkat etmek. Bu tek bir kişiye ya da birileri hedeflenerek yazılan bir yazı değil. Bu belkide kişisel farkında olma yazısı. Ben kullanmıyor muyum? Evet kullanıyorum. Ve kullanma sıklığını fark ettiğim içinde bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim.

ee3059ddeab27f7e36d09109b38332d4

Biri için ‘nefret ediyorum’ dedikten sonra onun dönüşü yok. Oysa sadece sevmiyorum, desteklemiyorum, tercih etmiyorum demek bir çözüm belki. İşte belki o zaman gerçek ‘nefret ettiklerimizi’ diğerlerinden ayırma şansımız olacak. Ya da gün geçtikçe yok sayan, silen, yalnızlaşan, kendinden başka nefret edecek şey bulamayan insanlar olup çıkacağız. Belki biraz kimden nefret ettiğimizden değil kimleri, neleri sevdiğimizi anlatmak sanatı. Kendimizi ifade ettiğimiz her mecrada en çok ‘kötü’den bahsetmek ‘iyi’ye yapılan en büyük haksızlık. Oysa ‘iyi’ bahsedilmeyi daha çok hak ediyor.

Bu bir Polyanna yazısı değil. Biliyorum içinizde ‘pembe gözlük’ taktığımı düşünenler var ama tam tersi bu tamamen gerçek ‘kötü’yü ayırt etme ihtiyacı. Ugg giyen bir kızdan nefret etmek ile bir çocuğun canına kast eden insandan nefret etmek arasındaki farkın ortaya çıkması gerektiğini düşünüyorum. Her şeyden nefret etmenin ve bunu ifade etmenin birçok kötü olayı normalleştirdiğini görmemiz gerektiği. Tamam sevmeyi bilmiyoruz toplum olarak ama bari nefreti adam akıllı yaşayalım be kardeşim. Söylesene kimi seviyorsun?

Kimi Seviyorsun?” üzerine bir yorum

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s