Şimdi Sakince O Reklamı İndir

yaşam

782a7629c7957ec5da42fb94859231f6Markalar adına ve özellikle marka sorumluları adına sosyal medya kullanımının ülkemizde artması bir çoğu için yeni bir ışık oldu. Klişeleşmiş televizyon ve basılı medya araçlarının sıkıcı reklamlarına bir seçenek olarak hatta birçoğunun önüme geçerek yaygınlaştı. Gazete, dergi internet sitelerine verilen reklamlar dışında yoğun kullanılan sosyal ağlara verilen reklamların etkinliği elbet tartışılamaz. Hatta çoğunda hedef kitlenize göre filtrelemeler yapıyor olmanız daha az maliyet ile tam onikiden vurmanızı sağlıyor.

Ne kadar son zamanlarda en eski blogger’lar biraz ilk olmanın verdiği öz güven ile ‘bitiyor artık blog işleri’ dese bile aslında tam tersi ülkemizde bu iş daha yeni başlıyor. Nedeni ise markaların sosyal medya nedir, dengeleri nelerdir gibi sorulara daha yeni yeni yanıt bulmuş olması. Ben bir pazarlama dahisi değilim ama yüksek lisans dahil eğitimimi bu ana çerçevede aldığım içim gönül rahatlığı ile şunu söylebilirim ‘sosyal medya reklamları hala yerini bulmuş değil’ Yani tam olarak doğru işlenmiyor.

3ccad22b82ab41f1e289c80f42b39aec

 

Gelelim şimdi neden nasıllara. Markaların sahada tüketici ile birebir yani anca son tüketiciye ulaşan sıcak satışta elde edebilecekleri verileri onlara sağlayan kanal bloglar. Blog sahipleri okuyucu kitlelerini çok iyi tanıyorlar. Hatta bir çoğu ile instagram, twitter ve facebook sayesinde birebir iletişim içindeler. İşte bu yüzden kendisine inanmış bir kitleye bir ürünü en iyi ne şekilde tanıtabileceğini bilmesi gerekir. Bilmelidir çünkü onu takip eden blog okuyucuları reklam için paylaşılan ürün ile inanılmış, gerçekten kullanılan ürünün farkını çok iyi analiz ediyorlar.
Yani ürünü gerçekten üstüne giyen blogger ile elinde tutup gösteren blogger reklamı arasında etki anlamında azımsanmayacak farklar var.
Tüketici gözü ile şunu söylebilirim ‘bana x ürününü gönderen y firması gerçekten harikasınız’ notu ile fotoğrafa iliştirilmiş mesaj ile paylaşılan hiçbir ürün tüketici gözünde çekiçi olmuyor. Akıla ilk gelen ‘promosyon ürün’ algısı tüm satın alma kararını negatif yönde etkiliyor. Ona bedava gelen bir ürüne ben niye para ödüyorum diyor bilinçaltı. Bunun yanında gerçekten bir ürünü hayatına alıp onun hayatına kattığı değeri yani markadan önce hayatına kattığı değeri ortaya çıkartan reklam metinleri çok daha etkili.
Burada reklam metni dediğime bakmayın orada kullanılan cümlelerin bile o blogger’dan mı yoksa marka müdüründen mi çıktığını anlamamız hiç zor değil. Sadece yazılarından takip ettiğiniz birinin hangi cümleleri ne şekilde kurabileceğinizi biliyorsunuz.
Tabii bunun bir başka yüzü daha var ki blogu sadece takipçi sayısı nedeni ile bir telesatış sitesine çevirmiş olanlar. Hangi marka hangi ürün için reklam verse kabul etmiş. Sitesinin her köşesini döşemiş ve kendi içerikleri reklamlar arasında kaybolmuş. Evet emek verdiğiniz bir işten para kazanmak önemli ve güzeldir ama sadece para için emeğe haksızlık etmemek lazım. Zaten bu noktada suç reklamı veren kişinin tamamen sanal olan ve gerçekliği tartışılır takipçi sayılarına göre hareket etmesi.

b28c1d4e4c3a0ae62b618e355742ff91

Peki ben bu yazıyı neden yazdım? Beni okuyan blogger arkadaşlar olduğunu biliyorum belki onların biraz bunları görmesini istedim. Ee bir de meslek hastalığı açıldı mı pazarlamacının çenesi kapanmak bilmez. Sonuç olarak sevgili blogger arkadaşlar ve markalar beraberlik çok önemli evet ama şimdi yavaşça o sıradan reklamlarınızı yere bırakın artık biraz fark yaratma zamanı.

b15b39b8fa94c6330a3a2daf13ef6a82

 

Şimdi Sakince O Reklamı İndir” üzerine 4 yorum

  1. ya ne bitmesi, hangi salak bloggerlik bitiyo diyo allah askina. aynen daha yeni basliyo. herkes kendi yayinini yapacak bes sene sonra, kimse tv falan izlemeyecek kismetse, internetten donecek tum olay.

  2. An itibariyle blogun tasarımını değiştiriyoruz. Ve sırf bu konu yüzünden. Hem marka bu beni iyi temsil edecek desin, hem de okuyucu bu samimi desin. Bu zamana kadar çok reklam yazısı yazdım ancak hiçbir yazıyı salt ticari kaygı için yazmadım. Ve bence de asıl şimdi başlıyor. Eğer koskoca markalar sene başı toplantılarında yatırım planlarını açıklarken, bloggerlar da bir kalem haline gelmiş ise, asıl bundan sonra herşey daha zevkli olarak.

    1. Önemli olan sürekli değişim içinde olmak zaten. Pazarlamanın dinamiği bu. Senin blogundan ve sosyal medya hesaplarından fark ettiğim şey “gerçekten o ürünü kullandığın” önemli olan bu. Sevgiler

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s