Teknik Anne Pratik Anneye Karşı

bebek ile yaşam

c9d55a657614b8c18d90d7f14b4572dd

Şimdi başlığı okuyunca ortada bir savaş varmış algısı oluşmuş olabilir ama yok bugün anlatacaklarım aslında aynı cephede bin bir savaşçı olması ile ilgili. Annelik meselesi üzerine binlerce post konusu çıkabilir ama artık şunu kabul edelim ‘bu konuyu neresinden tutarsak tutalım elimizde kalır’ Dediğim gibi aslında kalıpları olmayan, başlıklara sığdırılmayan bu durumun bugün en temel iki tipini inceleyeceğiz. Teknik anneler ve onların hunharca ezdiği pratik anneler.

99b66d8dfaf02dfa815e9a6d20d96903

-Teknik anne için annelik yaşattığı üst duygu dışında bir çeşit disiplin ve kariyer işidir. Kuralları vardır ve doğal afet dışında bu kuralların uygulanmaması mümkün değildir. Pratik anne daha çok memur kafasıdır. Nasılsa ben doğurdum elbet beni sevecek kafası ile biraz daha rahattır.
-Teknik annenin çocuğu fetus halinden itibaren kitaplarda o ay ne yazıyorsa yapmak zorundadır. Hatta mümküse bir iki ay önden gitmesi daha iyi olur. Pratik anne için bu önemli değildir çünkü o kitapların çoğundan habersizdir. En fazla kendi annesine ‘ben ne zaman yürüdüm, konuştum’ diye sorarak kendince gen haritası çıkarır.
-Teknik annenin çocuğunun o hafta ne yiyeceği planlıdır. O gün demiyorum bakın o hafta. Hatta kendi içlerinde ayrılan teknik annelerin bazılarının vitamin tablosu yazdığı görülmüştür. Pratik anne biraz daha allah ne verdiyse canım ya şeklinde olaya yaklaşır. Elbet o da çocuğuna yemek yapar ama zaman zaman köfteciyi aramaktan çekinmez.
-Teknik annenin çocuğu mümkünse anne karnında bile konuşur. Teknik anneye kaç kelime biliyor sorusunu yönelttiğinizde size isimler, sıfatlar vs gruplarına ayrılmış bir kağıt çıkarması olasıdır. Pratik anne soru karşısında önce soruya defans geliştirir. Kelime derken? Hayvan sesi sayılır mı? Kendi dilinde mi bizim dilde mi gibi.
-Teknik annenin çocuğunun okul planı, hedef yan dilleri, yapacağı sporlar az çok bellidir. Bunun üzerine bir ‘school files’ masa üstünde kayıtlıdır. Gerçi çocuk daha bir yaşındadır ama olsun. Pratik anne daha kadercidir. İnsan yarına çıkacağını biliyor mu canım şeklinde olaya yaklaşabilir. Bu türlerin çalışsın kazansın eşşek şeklinde yaklaşanları mevcuttur.
-Teknik annenin çocuğu atomu parçalar, kansere çare bulur. Pratik annenin çocuğu ‘ee birileri ayak işini yapmalı’ canımdır. Yok yok bu son madde işin tamamen şakası elbet.

Bu iki tür annenin tek bir ortak özelliği vardır. İkisi de çocuklarını sever. Aynı şeye ağlar, aynı şeye güler. İkisininde yoktur aslında bundan başka yolları.
Peki iki tür anneye kendini yakın bulanlar yok mu? Elbet var. İşte onlar ortaya karışık anne. En tadından yenmeyen o belkide. Ne demiş bir Aziz ‘çocukların ruhunu yontan kişi, tüm ressam ve heykeltraşlardan daha üstündür. Ee sanatçılar arası olur o kadar kapışma.

20140520-235841-86321936.jpg

 

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s