Tavsiyem Var: YapilacaklarListesi

Tavsiyem Var

Yaşadığınız şehri ne kadar tanıyorsunuz? Sürekli başka ülkeleri, şehirleri merak ederken hiç yaşadığınız şehri gerçek anlamda ne kadar tanıdığınızı düşündünüz mü? Sürekli gidip geldiğiniz yollar, semtler ve size tanıdık gelen yüzlerin bile arkalarında birçok keşif noktaları saklayabileceğini biliyor musunuz? Ben doğma büyüme İzmir’liyim. Açıkçası şehri tanıma konusunda da kendime güvenim sonsuz. Hani biri size bir yerleri anlatırken eğer orayı biliyorsanız zihninizde canlandırır ve gözünüzün önüne getirirsiniz ya işte İzmir’in her noktası bende o etkiyi yapardı. Yapardı diyorum çünkü 3,5 yıl İstanbul’da yaşayıp döndükten sonra çok iyi bildiğim İzmir elbet yerinde saymadı. Değişti, farklılaştı. Bunun yanında bazı yerleri aynı kaldı kimseler dokunmadı.

d973f4cb5610bb4b5a6d12fbc698beb9

İşte bu aradan sonra acaba bu şehirde neler değişti diye düşünürken bir toplantıda bir blog sahibi ile tanıştım. Keşfetmeyi, şehri yaşamayı ve bunu insanlar ile paylaşmayı hayatının çok önemli bir parçası haline getirmiş ve gerçekten bu işi keyifle yaptığını belli eden bir kız. bahsettiğim blog www.yapilacaklarlistesi.co

IMG_4453

Aslında kurumsal hayatın tam içinden gelen biri o. Kurumsal hayatın üstünde yarattığı baskıya dayanamayıp, dışarıda akıp giden hayatı kaçırdığını fark edip topuklularını kenara atıp spor ayakkabılarını ayaklarına geçirip ‘hadi bakalım hayat beraber akalım’ deme şansını yakalamış. İzmir’de de yapılacak bir şey yok diyenlere inat her gün yepyeni yerler, mekanlar, etkinlikler keşfederek bunları paylaşmaya başlamış. Kısa zamanda da yapilacaklarlistesi.co özellikle instagram ve facebook hesabı ile birçok takipçiye ulaşmış. Şimdi birçok şehirdeki ağları sayesinde bu isim büyümüş ve artık birçok şehirden keyifli yerleri takipçileri ile paylaşıyor.

Processed with VSCOcam with p5 preset

Hepimiz birçok tavsiye yazılarına denk geliyoruz ama bu blogun sahibi olan Çağrı’nın farklı özellikleri var. Öncelikle mekanları tavsiye etmeden önce en az iki kere deniyor. Bunun yanında mekanda çalışanların onun bir blog yazarı olduğundan haberi olmadığı için daha objektif değerlendiriyor. Paylaştığı yerlerin güncel ve devamlılığını sürdürmesine dikkat ediyor. Bunun yanında paylaştığı etkinlikler hep ileri tarihlerde. Yani gittim gördüm yazdımdan çok ileriyi yazmayı seviyor. Bu sayede o şehirde yaşayanlar etkinlikleri kaçırmadan takip edebiliyor.

Processed with VSCOcam with t1 preset

Biliyorum kulağa çok keyifli geliyor ama şunu söylemek gerekirse hiç kolay değil. İki kere bu yaptığı şehir turlarına onunla gittim. Sonuç bol yürüyüş hatta çok çok yürüyüş demek çünkü şehir ancak yürüyerek keşfedilebiliyor. Bunun yanında mekan incelemeleri o kadar kolay değil. Bir çok kritere göre değerlendirdiği için oturduğu süre bir sürü inceleme ile geçiyor. Size bu ara takip etmenizi önerebileceğim blogların başında geliyor. Bir sonraki yazıda Çağrı ile beraber keşif yaparken karşımıza çıkan yerleri yazacağım. Keşif herkesin gördüğünü görmek ama oraya dair onların düşünmediklerini düşünmektir. Bir bakın bakalım belki sizden farklı gördüğü bir şeyler vardır.

22f8658e695e329b9b52ba5d2e02d827

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s