F5 Tuşuna Bas

yaşam

İnsan kadar değişime hızlı ayak uydurup onun kadar değişime direnen başka bir varlık var mı acaba? Yeni olan her şeye karşı koyduğumuz o ilk set bizim hayatın içine tam olarak girmemizi engelliyor. Her yeni iyidir diye bir şey yok elbet ama değişim her zaman iyi gelmiştir insana. Zaten bizim doğamız bu. İlk insandan beri evrilerek, çevrilerek, değişerek bugün ki formuna girmiş bir canlının kendini değişme kapatması kendi doğasına ihanet etmesi gibi bir şey. Hayat insanlar ile değişiyor ama bu değişimi hep başkaları sırtlanıyor.

da7f795397decdaf0982d764bb1511ab

Çağımız teknoloji çağı ve bugün kullandığımız her cihaz birilerinin değişime inanması ile var oldu. Sadece bilimsel ya da teknolojik değişimler değil elbet sosyal hayatın değişimi, inanışların şekillenmesi gibi bir çok alt başlık var bu konuda. Bu büyük değişimler olurken hatta olabiliyorken insanın sadece ‘özünü’ ‘kendini’ değiştirememesi çok acı değil mi? Neredeyse esnek olmamak için taş gibi kasıyoruz kendimizi. Yenilenmeye olan inancımız sadece sözlerimizde. Uygulamada koca bir kütle gibiyiz. Mesela ben sosyal medya hesaplarımın birinde biografi bölümüne ‘her zaman değişime hazır’ yazmışım. İşte bu sadece bir cümle. Oysa kendimi yenilemek adına neler yaptığımı düşününce bu cümlenin altında eziliyorum. Ben sadece değişimi istiyorum belki ama uygulamada ister bilinçaltı diyin ister geçmiş yaşamdan gelen deneyimler diyin bir şeyler set koyuyor. Bahaneler her zaman var. Temelde ise korku var. Değişimin var olan güzellikleri yok etmesi korkusu belki. Oysa güç insanın elinde. Düşünen bir varlık olan bizlerin aslında sadece düşünce seviyesinde kalmamız en büyük günahımız. Evet harekete geçmeyerek bir şeyleri göğüsleme cesaretini göstermeyerek günah işliyoruz. İsterseniz bir dine inanın isterseniz sadece evrim teorisine ama hepsine karşı bir hakaret. İnsanın var oluş amacı ‘yeni’ olmak. Bir önceki serinin bir adım önünde olmak. Doğal robotlarız biz. Tek farkımız kumandamız kendi elimizde.

17641cfe3b36710c9d933fddd6e56426

Aslında bilgisayarın sayfasını yenilemek kadar kolay bazı şeyler. F5 tuşuna basıp sayfadaki yenilikleri görmek kadar basit. Şimdi otur düşün bakalım. Neler aynı kalsın neler değişsin istiyorsun hayatında? Sen kendini yenileyemez durumdayken hayata dair bir şeyleri değiştirmen ya da başkasının hayatında etki etmen mümkün mü? Peki en sevdiğin özelliğin gerçekten sen mi? Hayat kendini sorgulamak ve en çok kendine acımasız olmak ile güzelleşiyor bazen. O acımasız duruş setleri kırıyor. Bazen kendini sevmek için bile önce kendini acıtman gerekiyor.

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s