Bu Dergiler Çok Dijital

Tavsiyem Var

Son zamanlarda yazılı basın kendini artık dijital ortamlarda temsil ediyor. Şahsi olarak dijital kitaplara belirli bir mesafede dursam bile dergi konusunda ben bu rüzgara kapılanlardan biriyim. Özellikle farklı konularda farklı tarzlar dergileri takip etmeyi seven biri olarak dijital dergiler evdeki gazetelik yükünü hafifletti ve yer işgali olmadığından dolayı eski sayılardan vazgeçme zorunluluğu ortadan kalktı. Dergileri arşivlemenin kolay hale gelmesi yanında farklı konularda birçok dergiye ulaşma şansımız arttı. Özellikle bir şehre özgü basılan daha niş dergileri kolaylıkla takip edebiliyoruz. Bugün size önereceğim dergileri seçme nedenim öncelikle keyifli okunduğuna inanmam bunun dışında bu seçimleri ücretsiz olanlar arasından yaptım. Böylelikle dijital dergi okuma işinde yeni olanlar ceplerinden para çıkmadan bu okuma şeklini sevip sevmediklerini görebilirler. Bundan sonra ara ara keşfettiğim yeni dergilere yer vereceğim. Dijital kitap konusunda ise şimdilik benden hayır yok hala eski usulu benimsiyorum. Ve hayır bu değişime karşı gösterdiğim bir direnç değil. Kitabı koklamadan okuyamam ki ben. 

MarsTab : Dijital yayıncılığa yeni bir bakış açısı getiren dergilerden biri. Life-style kategorisinde yer alan dergide kapak röportajları, şehir hayatı, hobi, kültür ve teknoloji sayfaları var. Aylık yayınlanan derginin görsel geçişleri gayet başarılı. App store ve google play’den indirilebilir. Dergi birinci yılına girerken her sayıda farklılaşıyor ve güzelleşiyor. 

                                                 photo (3)

İstanbul Life Weekly : Sadece İstanbul’da olanların değil aklı İstanbul’da kalanların dergisi İstanbul Life Weekly dijital dünyada haftalık çıkan dergilerden biri. Life-style kategorisinde en çok tıklanan dergilerden. Şehir hayatı üzerine, nerede ne yenilir, içilir ya da bu hafta sonu ne yapsam sorularına cevap veren derginin İstanbul’lular için rehber özelliği olduğuna inanıyorum. 

photo (4)

Postkolik : Özgün içeriği ile fark yaratan ve kısa sürede en sık indirilen dergiler içinde yerini alan Postkolik dijital dışında da basılan dergilerden biri. Tüm mecralarda ücretsiz olarak yayınlanıyor. Her ay 15.000 adte basılıp belirli mekanlara ücretsiz olarak bırakılıyor. App store ve google play’de bulmak mümkün. İçerik olarak gezi, röportaj, şehir, müzik, sinema gibi içerikleri yanında dünyadaki bloggerları takip eden bir dergi. 

photo (2)

Aljazeera Türk Dergi : Açıkçası ülkemiz adına haber içeriği olan dergilerin kısırlığından yana şikayetim var. Bundan birkaç yıl öncesine kadar adı sadece haber dergisi olarak bilinen birçok dergi bugün magazin ya da life-style tarzına geçiş yaptı. Oysa bizim ülkede haber dergilerinin besleneceği kaynaklar çok daha fazla gibi. Dijital dergiler içinde de en çok dikkat çekeni Aljazeera Türk Dergi. Her ay olan haberden çok haber yaratma gücüne sahip olan dergilerden biri. Kapak konuları hep çok çarpıcı ve bizden. Mutlaka incelemenizi öneririm. unnamed (1)

Dipnot Tv : Kendi adıma dijital haber dergiciliğinde şu an bir marka haline geldiklerine inanıyorum. İçerik üretme yetenekleri tartışılmaz. Elbet Türkiye’nin en deneyimli habercilerinin bünyelerinde olması ve yaratım aşamasından itibaren var olmaları etkilerini gösteriyor. Bugün klasik dergilerin tirajlarını neredeyse ikiye üçe katlamaya başladılar. Sosyal medyayı çok iyi tanıyan ekibin bu açıdan ayrıca iyi olduğunu düşünüyorum. Haber yaratan dergilerden biri. Aslında bilinen bir dergi olduğu için buraya ekleyip eklememek konusunda tereddüt ettim ama yer vermesem olmazdı. Dergi içinde birden bire karşınıza çıkan müzikler sizi şaşırtmasın. tam bir keşif dergisi. 

dipnot-ipad-640x452

#5 Magazine : Life-style dergiler içinde en iyilerden biri. Henüz iki sayısını inceleme fırsatım oldu ama konu çeşitliliği açısından iyiler. Sadece ülke değil dünya magazini üzerine haberler bulabileceğiniz gündem, müzik, sinema, moda vb konularda farklı haber tarzları ile fark yaratırlar. Spor, stil ve yaşam konularında ilk başta erkek dergisi imajı verse bile herkesin keyifle okuyacağına inanıyorum. 

photo

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s