Turkish Sosyal Medya

yaşam

Çok değişik bir milletiz. Bu cümleyi ispatlamak için her birimiz en az on tane farklı neden sunabiliriz biliyorum. Bizim en iyi yaptığımız şey ise 'başkası icat etsin biz onu kendimize göre şekillendirelim' Tamam bunda belki çok garipsenecek bir şey yok ama Avrupa'yı hala 'sizde taharet musluğu yok ya' seviyesinde eleştirdiğimizi düşünürsek gerçekten bazı şeyleri hayatımıza monte ederken garip davranışlar sergilediğimiz gerçek.

Bundan sadece on taş çatlasın onbeş yıl önce cep telefonlarına ilk insanın taşa verdiği tepkiyi verdiğimizi düşünürsek bugün sosyal medyayı kullanım şeklimize çok şaşırmamak gerekir. Biz tuttuk elin Amerikalı insanın yarattığı sosyal ağlara örf, anane, toplum kurallarımızı sokuşturmaya başladık. Hatta öyle anlar geliyor ki benden büyük biri beni takip etmeye başladığında 'aa teyzecim amcacım lütfen uf edin olur mu önce ben sizi takip edeyim' falan demek istiyorum. Şimdi size birkaç madde ile nedir bu Turkish sosyal medya onu anlatıyım. Not : bu maddelerin direkt olarak hiçbir hesap, kitap ile bağlantısı yoktur. Profesyonel bie birikimle değil baya ortasından yazılmıştır.

  • Öncelikle twitter'a sabah günaydın, hayırlı işler, bereketli cumalar gibi saygılı bir ileti ile giriş yapacaksınız. Ve size gelen tüm günaydın mentionlarını aynı nezaket ile cevaplayacaksınız. (Şimdi fav adeti çıktı neyse fav yaparsanız valla seni gördüm seviyorum sallamıyorum sanma demiş oluyorsunuz)
  • Twitter denen mecra ilgi alanlarına göre birilerini, bir yerleri takip et kendine vizyon yarat hatta mikro blog özelliği ile kendinü ifade et diye kurulmuş olabilir ama sen reel hayatta tanıdığın hatta markette karşılaştığın arkadaşının arkadaşını bile takip etmek zorundasın. Ayıp bi kere ne soğuk falan derler.
  • Öyle kafana göre kimseyi takipten çıkarmak yok. Ne kadar saygısızca. Bi kere bizim kültürümüze aykırı. Biz nefret etsek bile yüzüne gülen bir toplum olduğumuzdan mentionlaştığın bir kere bile özel mesaj ile konuştuğun birini takipten çıkaramazsın. Yoksa seni sona yaza yaza 'ne oldu bi hata mı ettik uf ???????' gibi tweetler ile cümle aleme gösterirler. Sende 'ayyy bi hata oldu hep bu kullandığım bla bla programı yüzünden' tweetini taslaklardan çıkarır yollarsın. (Ama twitter çok zeki hoopp sessize al diye bir şey yaptı tam akrabalık)
  • Bir kere eski mahalleler kalmadı artık canım diye hayıflanma. Aç bi twitter hesabı aşk, nefret, dedikodu, akşamki dizi, mahalle gruplaşması, sen aşağı mahallenin çocuğusun bizimle oynayamazsın tribi ne ararsan var. Ee öyle büyüdük.
  • Bir de mesela konuştuğun her kişi sanki 20 yıldır aynı duvar üstünde çiğdem çitlediğin, askerliğinde şafak saydığın kankanmış gibi trip yapma, o seviyede konuşma hakkı var. Pardon ama hayatıma bir dakika önce follow tuşu ile girmişsin canım ciğerin ne ayak? diyemezsin ! Ayıp.
  • Bu işin bir de Facebook yönü var. Şimdi bu twitter, instagram falan mahalle ise facebook senin evin. Yani öyle mahalleden her geçen giremez. Bir kere en az 3 ortak arkadaş şartı var. Yani sosyal medya mahallenden en az 3 kişi o kişiyi tanıyor olacak ki Fb listene girsin.
  • Gelelim sanat ve sanatçının dostu etiketler ile dünyayı ekranına döken instagrama. Şimdi sosyal medya dediğin olaya facebook ile girmiş ve ısınmış bir kitleye ki bu kitle bir haftasonu tatili dönüşü üç albüm çıkartabilir potansiyele sahip bir grup. Bunların eline çek çek koy yayınla like al diye bir program verirsen ne olur? Çarşı karışır. Sen istediğin kadar içinden sıyrıl 'ay ben çok sanat yani hep sanatsal' diye tribe gir o fotoğraf altına bir yorum gelir işte o sanat hayatın orada biter. Benim bir fotoğrafım altından 48. Yorum sonunda ertesi gün için buluşma programı yapanlar oldu. O değil beni çağırmayı unuttular.
  • Bir kere çocuğun varsa, modadan anlıyorsan, yemek seviyorsan o instagramı açacaksın arkadaş. Hele kedin varsa mümkünse ona ayrı hesap bile aç yani. Hadi bunlar sorun değil ama ig'yi bir soru cevap hatta bir google olarak kullanan insanlar biliyorum ben. Ayrıca akıllı telefonların hedef kitlesi türk teyzelere kadar uzandığı için artık resmi olarak ig bizler için bir çeşit facebook'tur. Şimdilik oyun isteği yok ama ekran görüntüsü alıp can isteyebilirsiniz.
  • Şu beni kim takipten çıkardı, aldı, sevdi bağrına bastı programlarını kim çıkardıysa allah tepesinden baksın. Her gün 100 uf yesin. Bugünün gıcıkları, salakları, bana dayanamayanları, kıskançları gibi damga yiyip ifşa edilmeniz an meselesi. Çünkü turkish sosyal medyada takipten çıkarmak 'seni kıskanıyorum, sevmiyorum, arkadaşımı uf etmişsin, sen kendini ne sanıyorsun' falan demek. Oysa bazen annesini uf ediyor insan yapmayın.
  • Ve son madde bu tüm mecralara hakim. Takip edeni takip ederim beni beğenenin kırk yıl kölesi olurum kafası. Valla sizi takip edenleri bir fan club olarak görüyorsanız turkish sosyal medya damarlarınıza işlemiş demektir. Hele sizi takipten çıkaran kişiyi saniyede taikpten çıkarıyorsanız acaba biraz ara mı verseniz?
Biliyorum bunları okuyup alınan falan olacak ama bu sadece size değil elbet kendime de tutulan bir ayna. Bak işte bu açıklamayı yapma zorunluluğu hissettiriyor insana. Oysa sadece eğlenmiyor muyuz? Ben eğleniyorum.

 

 

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s