Kod Adı: Fernweh

yaşam
Sonunda beni en iyi anlatan kelimeyi buldum o da Almanca çıktı. Bilmiyorum bu bir kader mi? Yani beni en iyi anlatan kelime bile Türkçe değilse hatta Türkçe’de tam karşılığı yoksa bu bir işaret mi? Şaka bir yana bu kavramı duyduğumda ve araştırdığımda ‘işte o başka ülkelere gitme isteği, sınırlara olan isyan’ falan yerli yerini buldu.


İşte açıklıyorum benim hissettiğim şey tam olarak “Fernweh” etkisi. Aslında dilimize ‘sıla özlemi, ülke hasreti’ gibi çevirmişler ama hiç alakası yok. Tam olarak ‘yabancı ülkere gitme isteği, başka ülkeleri özleme, uzaklarda, uzak ülkelerde olmaya duyulan hasreti’ ifade ediyor. Hatta bazı ülkelerde bu kelime altında buluşan gruplar var. Bir çeşit kitap klubü gibi düşünün. Bu gitmek istedikleri ülkeleri paylaşıyorlar, tartışıyorlar. Fransızca’da ise bu kelimenin alt anlamında ‘gidip görmediğin halde kendini o ülkeye, şehire ait hissetme’ de var. Tam olarak bir yolda olma isteği baskın oluyor.

Seyahat etmek elbet bir zevk. Yani bu pek seyahat etmeyi sevenler için kullanılan bir kavram değil. Daha çok kendi yaşadığı kültüre ve topluma yabancılaşan ve başka ülkeye duyulan hasreti anlattığı söyleniyor. Bu açıdan bakınca bende o kadar kronik ve köklü etkileri olmasa bile zaman zaman içimde tutamadığım ‘gitme’ isteğini elimdekilerden bir vazgeçiz değil ama başka yerlere duyulan özlem olarak açıklayabiliyorum.
 
Ve bu duyguyu çok yoğun hissettiğim iki ülke var. Aslında bu iki ülkenin birbirine hiç benzer yerler olmaması ve kültürel açıdan farklılıkları olması bana ayrıca ilginç geliyor. Bir yanım Amerika’nın o karmaşık, gıcıklayıcı, hiç durmayan şehir yaşantısının tam göbeğini Newyork’u özlerken bir yanım İtalya’nın güneyinde el değmemiş bir kasabaya hasret duyuyor. Peki sizlerin Fernweh şehir/ülkesi neresi?

 

 

 

 

Kod Adı: Fernweh” üzerine 6 yorum

  1. Bu anlattığınla örtüşür mü bilmem. Ama biraz bu ülkeye sıkışıp kalmışım gibi hissediyorum. Çocukken de mesela gerçek ailemin yaşadığım aile olmadığına gerçek annemle babamın gelip beni alacağina inanırdım. Ülke için de hissim tam böyle. Buraya ait hissetmiyorum. Nereye aitim onu da bilmiyorum tam. Dublin belki. Ya da Londra. Arıyorum hala 🙂

    1. Aslında bunun nedeni bu ülkede yaşananlar mı yoksa ülkeden bağımsız içinizden gelen bir istek mi olup olmadığına göre değişir. Gerçi ucunda “gitmek” varsa neden olmasın.

  2. Peki sizlerin Fernweh şehri/ülkeleri neresi? Galiba benimki öteki taraf…
    Latife ediyorum, güzel yazınızdaki bir sözcüğü (ülkeleri) düzeltmek için yazdım bunu. saygımla.

  3. Ah Özge’m sabah sabah ne iyi geldi bu yazı. “Bu konuda yalnız değilmişim” dedirten bir yazı olmuş. Benim Fernweh şehirlerim de Floransa ve Portofino. İçimdeki romatik İtalyan daha uzun yıllar susmayacak gibi gözüküyor. Belki bir gün? Ne dersin?

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s