Hani Uzaya Gidiyorduk?

yaş, yaşam

2000’li yıllara girerken hepimizin uzay teknolojilerini kullanacağını, Mars’ın kapı komşumuz olacağını hatta büyük ihtimal biyonik insanlar olacağımızı düşündük. Daha doğrusu bir şekilde böyle pompalandı ve bekledik. Hatta bankalar 1999 sistemine göre kodlanmıştı ve sistemler birden tarihin 2000 olmasını kaldıramayacaktı. Yılbaşı öncesi bankalara koşup kefen parasını çeken teyzeler amcalar gördük.

Oysa 2000’ler dünya insanını daha biyonik bir hale getirmedi. Sanki o yılların başından itibaren spiritüel bir gaz bulutu üstümüze atılmış gibi hepimiz kendimizi kişisel gelişim kitapları okurken, yoga yaparken, melekler ile çalışırken bulduk. Evet teknolojik olarak daha geliştik ama o bu teknoloji bize yalnızlık getirdi. İnsanlara karşı duyarlılığımız hatta vicdanımız yara alırken öz benliğimize verdiğimiz değer, ben duygusu, ruhu iyileştirme her şeyin önüne geçti.

Açıkçası iyi kitap okuyan bir okuyucu olarak kişisel gelişim kitaplarına hep mesafeli oldum. Oradan aldığım bilgilerin uygulanabilir olduğuna hiç inanmadım. Belki bunun nedeni benim gelişim çağıma denk gelen dönemde %100 düşünce gücü gibi kitapların çok moda olması ve o dönemden bunları okuyup sıkılmamdır tam bilmiyorum. Bugün içinde ‘ben’ geçen ve önce ‘ben’ diyen sistemlerin toplumsal dokuya zarar verdiğine inanıyorum hala ama bir yandan teknoloji ile her bilgiye süzmeden maruz kalan ruhlarımızın bir şekilde arınması gerektiğine inanıyorum. Eskiden sadece haber bültenlerinde ve gazetelerin üçüncü sayfalarında var olan kirli ve zarar verici haberlere gün içinde onlarca kez maruz kalmanın bize daha çok zararı olduğuna inanıyorum.

İşte bu noktada sanırım önemli olan ‘ben’i korumayı öğrenip onu ‘biz’ haline getirebilmek. Yani önce kendi kapının önünü süpürüp sonra komşuya da bir yardım etmek. Yoksa kahveye Mars’a gitmemiz yakın.

 

 

 

 

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s