Kuraldışı Sanat Graffiti

yaşam

Sanatın kuralları olur mu? Ya da sanat birileri tarafından uygunluğu verilen bir olgu olabilir mi? Aslında bugün klasik sanat ile modern sanat birbiri ile en çok bu noktada ayrışıyor. Klasik sanat kurallar, ayrıntılar çizerken modern sanat daha özgür olmayı hedefliyor. Ne olursa olsun bu iki sanat şeklini yok saymak mümkün değil. Aslında sanat da insana göre yoğrulan, şekil değiştiren bir yol.

Bugün modern sanat ya da klasik sanata kafa tutan bir grup sanatçılar ise kural tanımaz Graffitti sanatçıları. İlk bakışta bir sokak ressamlığı olarak görülse bile aslında bundan çok daha fazlası. Graffiti tam bir isyan sanatı. Dünyada ve ülkemizde ghettolarda şekillenmiş daha sonra özellikl Avrupa'da tüm sokaklara sıçramış bir sanat. Eserlere bakıp etkilenmemek, sprey boya ile yapıldığına inanmak imkansız. Graffiti, kimi çevrelerce bir sanat dalı olarak kabul edilirken, bir başka bakış açısı da, graffitiyi vandalizm olarak değerlendirmektedir. Genelde yasa dışı ve izinsiz uygulamaları nedeni ile kuralsız olan bu bu sanat bugün birçok Avrupa ülkesinin çehresini oluşturuyor. Bazen sanatçının hayata dair olan isyanını okurken bir başka duvarda hayatın kendisi renk buluyor.

Wikipedia'da yer alan bir bilgiye göre Graffiti, kendi gelişimsel sürecini rekabet ortamının da teşvikiyle hızlı yaşamıştır. Bu gelişim sonucunda “tag” adı verilen graffiti yazarları imzalarına semboller, ilgi çekici resimler eklenmeye başlamış. Bazıları sayısal simgeler, bazıları logo vb. şekiller kullanmıştır. Zamanla kullanılan harflerin boyutları büyümüş, harflerin içi desenlerle süslenmeye başlanmış, herkes kendi yazım tarzını belirlemiş ve kendine has renkleri kullanmış, hatta durum giderek kaligrafi sanatının bir yansımasına dönüşmüştür.

Tüm dünyada 1980 yıllarından itibaren yayılmaya başlayan bu sanat ülkemiz için ise çok çok yeni. Yeni dediğime bakmayın bugün dünyada var olan birçok Graffiti festivaline davet edilen sanatçılarımız var. Bunun dışında çok sayıda olmasa bile bazı belediyeler bu sanatı destekliyor ve çevre düzenlemesinde bu sanatçılara sponsor olarak destek veriyor. Hatta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi bu yıl 5. Kez 'Meeting of All Stars Graffiti Festivali' düzenledi ve tüm dünyadan sanatçıları konuk etti. Bu yıl Barbaros Meydanı ev sahipliği yaptı.

Graffiti şehir hayatının fazlasıyla içinde ve bir anlamda sanatın şehrin damarlarında akması gibi. Otobüste, sokakta yürürken, tramvay beklerken şehrin her yerinde rahatça karşımıza çıkan kimi zaman bizi güldüren kimi zaman düşündüren bir çok graffiti mevcut. Sanırıp bir durup şöyle bir göz atmak ve çirkin mimariyi bu güzel sanatın boyamasını dilemek en doğrusu.

 

 

Kuraldışı Sanat Graffiti” üzerine 2 yorum

  1. Güzel yazıda iki dizgi yanlışı olmuş, düzeltirseniz iyi olur. özellikl (özellikle), Sanırıp (Sanırım)…
    Bunu söylediğim için kızmazsınız umarım. Güzel, doğru düzgün yazılarınızdaki bu ufak tefek pürüzlerin olmasına gönlüm el vermiyor nedense. Saygımla…

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s