Yeni Çağ Sıkıntısı

yaşam

Teknoloji ilerliyor hiçbir şey yerinde durmuyor derken bununla beraber her şeyimiz yenileniyor, değişiyor. Sadece günlük hayata ilişkin durumlar değil bunun yanında birçok yeni hastalık, duygu durum bozuklukları ortaya çıkıyor. Bunlardan en sık görüleni ve artık birçok psikolojik tanı literatürüne girmiş olan kavram ise Fomo.

İngilizce “Fear of Missing Out” cümlesinin kısaltması olan bu kavram “Gelişmeleri Kaçırma Korkusu” olarak tanımlanıyor. Aslında sadece yakınlarımızın nerede ne yapıyor olduğunu bilme isteği ile hayatımıza giren sosyal medya artık üstümüzde online olmadığımız her dakika bir şeyleri kaçırıyoruz hissi bırakıyor. Bugün ise artan sosyal medya ağları sayısı arttığı için maruz kaldığımız bilgi akışı çok hızlı. Bu akışa yetişemediğimiz noktada gösterdiğimiz bazı davranış modelleri ise bize Fomo'yu işaret ediyor. Hızlı bilgi akışına yetişemediğimiz için her şeyi inceleme fırsatımız olmuyor ve her konu ile ilgili yüzeysel bilgiler edinip buna bağlı davranışlar sergileniyor. Kişi kendini tamamen eksik, yetersİz hissediyor ve bu sosyal davranış modeline etki ediyor.

Her zaman diğerlerinin kendinden daha iyi vakit geçirdiğini, daha çok bildiğini düşünüyor. Sosyal ağları sürekli güncellemek, sosyal yaşantısına zarar verecek şekilde vakit geçirmek, kıskançlık, mutsuzluk, yüksek paranoya en sık rastlanan belirtileri. Eğlenceyi kaçırma, dışlanmışlık hissi, kendi bilgisine olan güvensizlik hissi görülüyor. Başkalarını hava atmakla, övünmekle, sahtecilikle suçlamak gibi davranış şekilleri var.

Çok denekli çalışmaların sonuçları ise korkutucu düzeyde. Sosyal medya kullanıcılarının yüzde 56'sı farkında bile olmadan bu risk ile karşı karşıya. Bir birey sosyal medya ile aşırı zihinsel bir uğraş içerisindeyse, aktif kullandığı anlardan duygudurum değişikliği yaşıyorsa, erişim sağlamadığı anlarda eksiklik hissi çoksa, en sevdiği uğraşı yaparken bile zihni bu mecraya kayıyorsa, bırakmak adına tüm girişimleri başarısız ise ve gerçek hayatındaki insanlar ile iletişim kopuklukları yaşıyor ise bunlar önlem alınması gerektiğini gösteriyor.

Belki belirtilerin hepsi bir arada olmayabilir ama sadece birkaç tanesi varsa bile bu önlem alınması gerektiğini gösteriyor. Uzmanlar ise en iyi korunma yöntemini kişinin kendi hayatına dönme yolları bulmasından geçtiğini söylüyor. Yani yüksek aile ve arkadaş iletişimi, hobiler, spor ya da kişinin keyif anlarını arttırması tek çare.

Hep birlikte iken bile yalnız olmaya başlamamız gerçekten gelecekte bizleri daha saldırgan daha tahamülsüz yapacak. Gerçek insanlara gerçek mekanlara paylaşmadan mutlu olmaya hızlı bir dönüş yapmak şart. Yoksa yakında beraber bir yalnızlık bile yaşamamız mümkün olmayacak.

 

Yeni Çağ Sıkıntısı” üzerine 4 yorum

  1. olağanüstü yararlı, bilgilendiren, derinlikli bir yazı olmuş. tam da bu konuda kafa yorarken baştan sona dikkatlice okuduğum güzel yazınızla karşılaşmak beni pek sevindirdi. kendi payıma söylüyorum: bu yazıyı yazdığınız için çok teşekkür ederim. sağ olun…

  2. Insan okuyunca su cagda kimde yok ki? Diyor ve bir sonraki levelden endise etmeden duramiyor. Cok yerinde olmus

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s