Sıkıysa Uyarla

Uncategorized

Televizyon ne kadar inkar etsek bile hayatımızın bir parçası. İsterseniz ulusal kanalları izlemiyor olun ya da hiç açmıyor olun çevrenizden, oradan buradan bir şekilde yapımlar hakkında bilginiz oluyor. Özellikle dizilerin ülkemizdeki önemi belli. Hatta televizyonun yapı taşı durumundalar. Ciddi bir sektör.

İşte bu kadar göz önünde olması ve talebin olması aslında sektörü orjinallikten biraz uzaklaştırıyor. Üretemeyen sektör yabancı ülkelerden uyarlama diziler çekmeye başlıyor. Bazısı tutuyor bazısı üç beş bölüm dayanıyor. Zaten uyarlanan dizileri orjinal hallerini çekenlere izletseniz kendi senaryolarını tanımaları mümkün değil. Bizim yumuşak karnımıza dikkat edecekler, örf adetleri delmeyecekler aman iki cinsi aynı yatağa koymayacaklar diye uyarlama yapalım derken yepyeni bir dizi yaratıyorlar farkında değiller. İşte şimdi size asla ama asla orjinal hali ile ülkemizde uyarlanamayacak birkaç diziyi yazacağım. Eğer sizin de aklınıza gelenler olursa yorum yazmayı unutmayın.

Shameless : Varoş bir semtte yaşayan altı çocuk ve bir babadan oluşan ailenin trajik komik hikayesini anlatan dizi Türk aile yapısının üç kafalı uygunluk işaretini asla alamayacak türden konuları işliyor. Seks, hırsızlık, çocuk gelişimi ya da ikili ilişkilere öyle akıl üstü bir noktadan bakıyorlar ki nereden tutsanız uyarlamanız mümkün değil. Alkolik babanın içki parası için ölmek üzere olan ya da agorafobisi olan kadınları kandırıp seks yapması en normal geçen bölümlerinden biri mesela. Televizyonu bu kadar 'örnek alınacak' noktaya koyan bir toplum için imkansız dizilerden biri.

Breaking Bad : Lisede kimya öğretmeni olan bir adamın onu öldürecek bir hastalığa yakalanması sonucu ailesine yüklü bir para bırakmak adına girdiği eroin üretim işinde eski öğrencisi ile maceralarını anlatan dizi bugün ülkemize uyarlansa önce meslek birlikleri bir sıra açıklama yapar sonra uyuşturucu madde bağımlılık merkezleri kanalı topa tutar sanırım. Çünkü bizde diziler sadece dizi değil hayatın fotoğrafı hatta hayatın kendisini yansıttığı için imkansız. Biz öyle 'salak' büyüyen bir nesiliz ki televizyonda gördük diye annemizin kilerine met lab. kurabiliriz.

Dexter: Bitişi ile tüm hayranlarını yasa boğan sevimli seri katil Dexter'ın acı dolu hayat hikayesi ile başlayan dizi sadece kötüleri cezalanlandırma mesajı ile yüreklere su serpiyor. İzlerken neden bir seri katili bu kadar sevdiğimizi sorgulatan dizi aynı zamanda din, aile kavramı vb konuların hassas yerlerini öyle bir kaşıyor ki sanırım bizim ülkemizde ömrü birkaç hafta ile sınırlı olurdu. Aman yayınlanırsa biri kötüleri öldürmeyi kafasına koyabilir ee bu da birilerinin pek hoşuna gitmeyebilir 🙂 Bir kere kime göre kötü değil mi?

Aslında inanın bu listeyi size onlarca madde olarak uzatabilirim ama aslında benim anlatmak istediğim konu ortada. Salonumuzun ortasında duran bu cihaza bu kadar büyük roller biçmek komik değil mi? Sadece orada gördü diye gençlerin aynen uygulayacağına inanmak büyük haksızlık değil mi? Yoksa bunlardan kaçarken çocuk gelinler, töre cinayetleri, aile içi evlilikler gibi konuları normalleştiren dizilere tutulmak daha kötü değil mi? Sizce bir çocuk buzlanan sigarayı örnek almasın derken bir dolu silahla çevresindeki on kişiyi yere sermeyi izlemesi ne kadar normal? İşte burada önemli olan orada ne yayınlandığı değil sizin ne kadarını evinize kabul ettiğiniz. Yoksa sadece aptal bir eğlence kutusu.

 

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s