Welcome to Turkey

Tavsiyem Var

İnternetin birleştirici ve yakınlaştırıcı etkisini seviyorum. Özellikle aktif kullandığımız fotoğraf programları 'amacı' doğrultusunda kullanıldığı zaman dünyayı küçültüyor. İşte bugün size instagram sayesinde tanıdığım bir performans sanatçısından ve son etkinliğinden bahsetmek istiyorum.

Şükran Moral Türkiye'de görmeye alışık olmadığımız performans sanatçılarının öncülerinden biri. Yaptığı çalışmalarda en çok 'kadın' ve 'toplumu' sorgulayan sanatçılardan. Performanslarını genelde çok alışık olmadığımız noktalarda sergileyen sanatçıyı en son hazırladığı Welcome to Turkey projesi ile tanıdım. Mısır Apartmanında bulunan Galeri Zilberman'da görücüye çıkan proje çok ilgi görüyor. Galerinin internet sitesi ise performansı şöyle anlatmış;

Türkiye’deki güncel sanat tarihinin önde gelen isimlerinden Şükran Moral, “Welcome to Turkey” adlı kişisel sergisiyle galeriyi bir turizm pavyonuna dönüştürüyor. Girişte bize diz çöktüren “Tales to a Young Girl” video enstalasyonu ile karşılanıyoruz. Seyirci ancak bu işi diz çökerek ve küçük bir aralıktan görebiliyor. Yine bir kız çocuğuna yapılan şiddet ve zulüm karşısında özür diler gibi sanatçı tarafından diz çöktürülen günümüz insanı…

Bu diz çökmenin ardından güneş, deniz ve laleler yerine “Cehenneme Hoşgeldiniz” der gibi bizi kanlı gelinliği ile bir kız çocuğu ve önünde yine kanlı bir Türkiye haritası yatağı bekliyor.

Bazıları için rahatsız edici, itici ve aşırı gelse bile aslında sanatçının üstüne bastığı konular bu hissettirdiklerinin çok daha ötesinde. Gidip yerinde görmek isteyenler için 6 kasım 2014 tarihine kadar vakit var.

Galerideki diğer sanatçılar ve etkinlikler için

http://galerizilberman.com/zilberman/tr-index.asp

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s