Rumuz: Banksy

Tavsiyem Var

Daha önce şu yazımda Kuraldışı Sanat Graffiti | DURUMBİLDİRİMİ özgür sokak sanatı grafitti hakkında yazmıştım. Şimdi ise sizi bu kuraldışı sanatın en dikkat çeken imzası ile tanıştırmak istedim. Eminim içinizde onun adını duyanlar zaten var. Neredeyse bu sanatta bir marka halini aldı.

Banksy 10 yıldır İngiltere’de duvarlara, binalara imzasını atıyor. Onu farklı ve özel kılan aslında sadece resmettiği figürlerin, simgelerin başarısı değil. Bunun yanında verdiği mesajlar, duyarlı duruşu ve kimliğinin hala gizli olması. Sanatçı savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgılığını eleştiren mesajlar veriyor. Banksy’nin tek isteğinin sadece ‘iyi’ resimler yapmak olduğu konuşuluyor. Ve kimliğini hiçbir zaman açıklamayacağı biliniyor. Aslında istediği mesajı verebilmek adına bu gizlilik şart.

 

Banksy sanatından sadece İngiltere’de değil aynı zamanda Filistin’de yaptığı siyasi içerikli çizimler ile de bahsettirdi. Aynı zamanda Türkiye’de de çok izleyicisi olan The Simpsons adlı çizgifilme ‘kapitalizm’ eleştirisi içeren bir giriş hazırlamış.

 

 

Sanatçıyı sosyal medyada takip etmeniz mümkün. Adına açılmış çok fazla gerçek olmayan hesap olduğu için kendisine ait hesapları paylaşıyorum. Bu kimliği gizli, mesajı açık adam ya da kadını bu sayede izliyor olabilmek de güzel. twitter banksy on Instagram

Bunlar ise benim en sevdiklerimden birkaçı

 

 

 

 

 

 

 

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s