Türkçe’ye Çevrilemeyen Kelimeler Vol:2

yaşam

Geçen sizlerle Türkçe’ye çevrilemeyen 10 kelimeyi paylaşmıştım. Nedense benim ilgimi çektiği kadar birçok insanın ilgisini çekti bu konu. Başka kültürlere karşı olan merak duygusu ve onların farklılıklarını keşfetmenin eğlenceli, keyifli bir şekli oldu. İşte bu nedenle şimdi o yazının ikinci kısmını yayınlıyorum. Bakalım hangi dillere ve kültürlere dalıyoruz? İlk yazıyı okumak için https://durumbildirimi.com/2014/11/02/turkceye-cevrilemeyen-10-kelime/

found-in-translation-untranslatable-words-illustrations-anjana-iyer-17

Utepils ( Norveççe) : Güneşli bir günde dışarı oturarak bira keyfi yapmak. İnsan az bulduğu şeye bir şekilde özel isim takıyor tabii. Şimdi bizim bu durumu açıklayan bir kelimemiz olsa normal mi? Değil. Bir de ister istemez merak ediyorsun ‘bira yerine şarap içsek mesela Utepils diyebilir miyiz’

found-in-translation-untranslatable-words-illustrations-anjana-iyer-20

Culaccino ( İtalyanca ) : Bardağın masa üzerinde bıraktığı nem / sıvı lekesi. İşte bizim dilimizde olsa nice titiz teyzelerimizin annelerimizin lakabı olacak kelimeymiş. İnsan neden yok olması iki saniyeni almayacak bir şeye ‘isim’ koyar? Ey sevgili İtalyanlar farkındayız konuşmayı seviyorsunuz.

found-in-translation-untranslatable-words-illustrations-anjana-iyer-30

Ilunga ( Kongo Dili ):Suistimal edildiğinde İlk defasında affeden, ikinci defasında tolere eden, üçüncü defada büyük çıngar çıkartan insan. Bir çeşit mevlana sabırlı kişi. Bunun yanında argoda ‘enayi’ olarak çevirebileceğimiz saf ruhlu arkadaşlar. Yarın bir gün Kongo konuşan biri sizi üç kere kırarsa çıngar aşamasında Ilunga diye bağırın o sizi anlar.

found-in-translation-untranslatable-words-illustrations-anjana-iyer-26

Age-otori ( Japonca ): Saç kestirdikten sonra daha kötü görünen kişi. Japon kadınlarının neden böyle bir kelimeye ihtiyaç duyduklarını anlamak kolay aslında ama aklınızda bulunsun bir gün kötü bir kuaföre denk gelirseniz eğer sertçe ‘age- otori’ diye bağırın belki korkar bir daha ki sefere güzel olur. Aman canım kökü sizde nasıl olsa.

found-in-translation-untranslatable-words-illustrations-anjana-iyer-24

Won ( Korece ) : Bir ilüzyon karşısında kişiliğinizin bir parçasının ayak diretmesi. Bir çeşit direnç ya da havada duran adamın altında ip olduğunu seyirci önünde bağırma sendromu. Akıl yürütemeyeceğim kadar gereksiz durum hali. Bu kavram sözlüklere düşse yeri.

found-in-translation-untranslatable-words-illustrations-anjana-iyer-28

Tokka ( Fince ): Büyük rengeyiği sürüsü gütmek. Ren geyiği vardı da biz mi Tokka’lamadık yani. Sonuçta tamam Noel baba bizim insanımız ama henüz kelime dağarcığına alacak kadar yoğun bir üretimimiz yok bu konuda.

found-in-translation-untranslatable-words-illustrations-anjana-iyer-27

Wabi-Sabi ( Japonca ) : Büyümek ve çürümek ( ölüm ve yaşam ) döngüsünü kabullenmek. Bir çeşit gerçekçi insan hali ama wabi-sabi arasındaki dönemi bu gerçeklik ile yaşamak kolay olmasa gerek. Allah başka dert vermesin tabii.

found-in-translation-untranslatable-words-illustrations-anjana-iyer-18

Tingo ( Polinezya Dili) : Komşularının evinden eşyalar ödünç alıp iade etmeme yoluyla sahiplenme. Bir çeşit üstüne yatmacılık. Hiç hoşlanmadığımız bir davranış modeli olması yanında komşusunu kıramayan, seven sayan bir kültüre sahip olduğumuz için öyle rencide edici kelimeler uydurmuyoruz biz. Biri sizi Tingo’lasa hoşunuza gider mi canım?

found-in-translation-untranslatable-words-illustrations-anjana-iyer-6

Pochemuchka ( Rusça ): Çok soru soran insan. Evlerden, ortamlardan ırak zor insan tipi. Bir de bunların çocuk versiyonları var tabi genelde 3-5 yaş civarı görülüyor. Bir çeşit Pochemuchka sendromu var yani bu kitlede. Onlar kişilik özelliği bildirmekte kullansın benim için tam bir sendrom kelimesi.

found-in-translation-untranslatable-words-illustrations-anjana-iyer-19

Schilderwald ( Almanca ) : Çok fazla trafik işareti olan yol. Avrupa birliği ülkesinde yaşamak zor olsa gerek. Adamlar artık her şeye tabela takacağız, kural koyacağız diye kısa yoldan tek kelime ile anlatma ihtiyacı hissetmiş. Girdin mi çıkmanın zor olduğu bir döngü yol sanırım.

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s