Geç Kalan İyiler

yaşam

Yapmak istediğimiz her şeye karşı ilk koyduğumuz blokaj yaş oluyor. Ya erken diyoruz ya geç kaldık. Şu yaştan sonra okul okunur mu ya da bu yaştan sonra o işe başlasan ne olur, hep gençler var gibi. Aslında bunu bize sistem öğretiyor. Okula başlama, bitirme, evlenme, çocuk yapma gibi tüm aşamaların ortalama yaşları bize kodlanıyor.

En çokta kariyer hayatı içinde görüyoruz. Açıyoruz bir iş ilanı ve ilk cümle genelde ’28 yaşı aşmamış’ gibi bir kalıpla başlıyor. İşveren o işi 28 yaşından sadece 1 yıl büyük birinin o işi yapamayacağını düşünüyor. Şimdi aslında yaşın hayat içinde nasıl en saçma blok olduğunu ispatlar nitelikte bilgiler geliyor. Bakalım kim neyi hangi yaşa kadar yapmamış ya da yapmış.

mimar-sinan-kimdir

Mimar Sinan : Önce bizim kültürümüzden bir örnekle başlayalım. Profesyonel mimarlık kariyerine 50 yaşından sonra başlayan Mimar Sinan’ın öncesinde at üstünde kılıç sallayan bir asker ve devşirme bir yeniçeri olduğunu çoğu kimse bilmez. Mimarlık kariyerinin ’çıraklık eserim’ dediği eserini 50’sinden sonra vermiş. O zamanlar birileri Mimar Sinan’a sen aslında bir askersin ve yaşın artık çok geçti dese ve ona engel olsa bugün nelerden mahrum kalırdık aklınıza geliyor mu?

Conrad._d

Joseph Conrad : Ukraynalı yazar bugün İngiliz edebiyatının en tanınmış isimlerinden biri.Ukrayna’da doğan yazarın asıl adı Josef Korzeniowski’ydi. Sürgün edilen anne ve babasıyla birlikte Rusya’ya gitti. 1874 yılında bir Fransız gemisinde denizcilik hayatına başladıktan sonra 1884’de bir İngiliz denizcilik şirketine geçti ve İngiliz vatandaşı oldu. İşte asıl hikayesi bu noktada başlıyor. İngiliz dilinin en nağmeli, derin şekilde kullanan bu yazar 21 yaşına kadar tek kelime İngilizce konuşamıyordu. Şimdi siz söyleyin bu yaştan sonra nasıl öğreneyim, en iyisi girip bir yerde maaşlı çalışmak dese klasikleşen eserlerini biz nasıl okurduk?

hbz-designer-rider-vera-wang-2

Vera Wang: Bugün moda ile ilgili herkesin adını çok iyi bildiği ve gelinlikleri ile tüm genç kızlarımızın rüyasını süsleyen modacı tam 39 yaşına kadar eline makası almamış. Moda konusunda bu yaşına kadar sadece yazılar yazan Vera Wang ilk tasarımı için neden 39 yaşını bekledi? Bir konuda gerçekten ‘iyi’ olmak için sanırım acele etmeden ‘doğru zamanı’ beklemekten geçiyor.

1101531228_400

Grandma Moses: Gerçek adı Anne Mary Robertson olan Amerikalı ressam eserlerine attığı Grandma Moses imzası ile tanındı. Kariyerine otellerde oda temizliği ile başlayan ve evlendikten sonra çiftçilik yaparak devam eden Moses tanınmasına neden olan mesleği ressamlığa ise tam 78 yaşında başladı. Eserleri Amerika’nın ve Avrupa’nın sayılı tüm galerilerinde sanat severler ile buluştu. İçinizde özellikle sanata dair bir ‘geç kalmışlık’ hissi yaşıyorsanız bence en iyi örneğiniz Moses olmalı.

Julia-Childs-Kitchen-631.jpg__800x600_q85_crop

Julia Child: Amerikalı şef, yemek kitabı yazarı ve televizyon programcısı Julia Child’ın hayatı 34 yaşından sonra evlenip, Paris’e yerleşmeleri ile değişti. Paris’e yerleştikten sonra mutfakta olmayı, yemek yapmayı ve bu konuda yeni keşifler yapmaktan zevk aldığını fark eden Child kariyerine bizim ‘yolun yarısı’ dediğimiz zamanlarda başladı. Onun hayatından ilham almak isteyenler Julie&Julia filmini mutlaka izlemeli. Hayalleri yaşamanın yaşı yok dedirten başarı öykülerinden birine sahip olan Julia Child hikayesi ile özellikle kadınlara ilham kaynağı oluyor.

AlanRickmanPictures

Alan Rickman:  Bafta, Altın Küre ve Emmy ödüllü oyuncu Alan Rickman 28 yaşına kadar hiçbir film ve projede yol alamadı. Eğer o gün içindeki oyunculuk aşkından vazgeçseydi gişe rekorları kıran Harry Potter serisinin en can alıcı karakteri Severus Snape’i  kim onun kadar akılda kalıcı kılardı bilinmez.

Bugün burada okuduğunuz isimler binlerce örneğin sadece birkaçı. İnsan gerçek istediği şeyi ne zaman bulur hiç belli olmuyor. Sizi belki onlarca yıl mutlu eden mesleğiniz, hobiniz birden bire size yabancılaşıyor. Bu biraz kendimizi bulma yaşının farklılığından dolayı. Bunu erken yakalayana sadece şanslı diyebiliriz ama yakalamamış olanlara geç kaldın diyemeyiz. Geç kalkmaktan değil vazgeçmekten korkmak gerek sanırım.

Geç Kalan İyiler” üzerine 2 yorum

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s