#minipost

mini post

IMG_2066.JPG

Binbir yüzümüz var bizim. Her aynaya baktığımızda bile gördüğümüz başka insan. Her nefes alışında artık bir saniye önceki insan değilsin mesela. İşte iyi/kötü insan kavramı buradan çıkıyor.

O yüzlerin içinde ne kadar çok iyi varsa iyisin ne kadar çok kötü varsa kötü. Ondandır en nefret edilen insanların bile sevenlerinin olması. Onlar başka yüzünden görmüştür onu. Yüzde yüz iyi diye bir şey zaten yok. Herkesin içinde mutlak bir kötülük vardır. Bende yok diyorsun şu an değil mi? İşte sana kötü haber o “bende yok” diyen egon senin kötü yönün. İçindeki o yüzlerle yüzleşmeni engelledikçe aslında kocaman bir baskılanmış kötülük birikiyor içinde.

Gelelim ikiyüzlülük meselesine o iyi değil işte. Binbir yüzle harmanlanmış değil bir kere. İyiler kötüleri bastıracak kadar güçlü değiller. O yüzden asıl mesele iyi yüzlerini çok tutmak. Hayali kötülük denen şey romantik ve çeşitlidir. Gerçek kötülük kasvetli, monoton, boş ve sıkıcıdır. Hayali iyilik sıkıcıdır. Gerçek iyilik ise daima yeni, muhteşem ve baş döndürücüdür.

Maugham’ın tiyatro için yazdığı bir eserde şu geçer; Kötülüğün açıklaması yoktur. Kötülük evren düzeninin gerekli bir parçası olarak görülmeli. Onu yok saymak çocukluk, ona hayıflanmaksa mantıksızlıktır. Şimdi en iyisi kötülere hayıflanmak yerine iyiler için biraz çalışalım. #durumbildirimi #minipost

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s