Gerçek Hayalperest

yaşam

Hayata dair bazı kavramlar o kadar göreceli ki aslında. Özellikle hayatınızı tanımlarken kullandığımız mutlu-mutsuz kelimeleri ‘kime göre’ sorusuna karşı cevapsız kalıyor. Hepimizin sonu belli olmayan hayat döngüsü içinde hedefleri, hayalleri var. Hepimizin istediği hatta olmazsa olmaz gördüğü dilekleri var.

6607a3a8972842c52659184c0943d74f

Aslında mutlu olmayı hayallere bağlamak hepimizin yaptığı en büyük hata. Aslında hepimizin biraz olsun düşünce yapısında yapacağı değişiklikler hayalleri gerçekleştirme yolunda hayatımızı ziyan etmeden, süreci mutlu kılmamızı sağlayabilir.  Para, aşk, kariyer, çocuk, daha estetik olmak ya da aklınıza ne gelirse gelsin gerçekten sizin kurmanız gereken hayal bu mu sorusunu sormanız gerekiyor. Gerçekleşebilir hayalleri hayatımız içine işlemek belki bize mutluluğun asıl anahtarını getirecek.

Mutluluğu milyonda bir kişiye çıkan bir piyango biletine, henüz hayatınızda bile olmayan sevgiliniz ile yapacağınız rüya evliliğe, fırsatları ön göremediğiniz işinizde olmasını istediğiniz kariyere bağlarsanız eğer aslında tek bir ‘amaç’ için yaşayan makinelerden farkınız kalmaz. Bir çamaşır makinesinin tek hedefi çamaşırı yıkamaksa eğer sizinde tek amacınız olursa insan görünümlü bir robot olursunuz. İnsan duygulardan, duygulardan beslenen bir yapı. Onu ne kadar farklı duygu ve duyu ile beslerseniz size o kadar çok haz yaşatıyor. Gerçekleşebilir hayaller aslında sizi mutlu bir güne değil mutlu bir hayata taşıyor. Sözlük bile bu konuda açık ve net;

1. Zihinde tasarlanan, canlandırılan ve gerçekleşmesi özlenen şey, düş, imge, hülya; görüntü.
2. Bir kimse ya da bir şeyin bellekte kalan görüntüsü; belli belirsiz görülen şey, gölge.
3. Gerçeklikten uzak tasarı; imge

df5e9aacd41ba42842386d04a82c9935

İşte bizim takılı kaldığımız tanım hem üçüncü madde oluyor. Gerçeklikten uzak imge yerine daha akılda imgeleşen, gerçekliği yüksek şeylere odaklanırsak daha mutlu bireyler olacağız. Mutlu bireylerin ise çevresine, hayata katkılarını saymamıza gerek yok sanırım. İnsanı yöneten, ana motoru beyin içinde imgesini oluşturduğunuz her şey gerçek olur. Siz ‘gerçekten’, duyusal ve mantıksal açıdan kendinizi o hayal içinde görebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir. Sadece hayatta her şeyi tek, yalın tutun ama mutluluk kaynaklarınız çoğaltın. Uzun yaşamı değil ama mutlu yaşamı garanti edebiliriz sanki.

Teoman der ki;

Hayalperestsin
Güzel hayaller peşinde çok gençsin çok gerçeksin
Bu yüzden çok güzelsin

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s