Bir Fotoğraf Görürsün

yaşam

IMG_1109

Bir fotoğraf görürsün ve bir sanat içine işler. Aynen böyle oldu. Flamenko dansından bahsediyorum. Sosyal medya üzerinden takip ettiğim sanat galerisi sayfalarından birinde gördüm bu fotoğrafı. Kadının duruşu, bakışı ve vücudunun aldığı şekil bana isyanı, acıyı, gücü hissettirdi birden bire. Elbet bu dansı biliyordum. Birkaç kere filmlerde ve bazı şenliklerde izleme şansımda oldu ama hiç üstüne düşünüp, yorum yapma isteği oluşmamıştı içimde.

9bc4853dc80a57f5d242e54af7db1c29

Vikipedi ve sözlük  bilgisine göre ‘Dansın kökenine ilişkin iki görüş vardır. Bazıları İspanya’nın güneyindeki Endülüs bölgesinde ortaya çıktğını söylerken, bazıları da bu bölgeye çingeneler tarafından Pakistan ve Hindistan‘dan geldiğini söyler. Flamenko dansı gitar eşliğinde yapılır. Dansta el çırpma ve ayak hareketleri baskındır. Flamenko dansçısının dansı kadar giysileri de önemlidir. Flamenko teriminin,mevcut olan bir cok varsayima ragmen hala tam olarak nereden ciktigi tesbit edilememistir.kaynaklardan elde edilen teoriler sunlardir;
– ispanyol yahudiler dini sarkilarini, rahatsiz edilmeden soyleyebilecekleri yerlere goc etmisler ve bu sarkilar ispanyada kalan yahudilerce flamenco olarak adlandirilmistir
– flamenko kelimesi -fellah minküm – diye okunan -senin gurubundan ciftci – anlamina gelen arapca kelimelerden elde edilmistir.
– flamenko kelimesi 19.yy baslarinda kibirli, küstah insan anlamina gelen bir argo kelime olarak kullanilmistir.daha sonra ise ilk once cingeneleri tanimlamak sonra da onlarin sarki ve danslarini tanimlamak icin kullanilmis ;hem cingene hem de cingene olmayan halklardan dogan bir andalucia sarkisi icin de cante flamenco gibi genel bir terim, 19.yy’in ikinci yarisinda yaygin olarak kullanilmistir.
flamenko uzmanlari bu kelimenin nereden ciktigi konusunda halen bir mutabakata varamamislardir.

e00c03734ab08aba9ec2b80787faa78f

 

Şimdi bu geleneksel, teknik ya da tarihsel bilgileri bir kenara bırakalım. Şimdiye kadar birçok yazımda sanatın herhangi bir dalının bir toplumun geldiği ve gittiği yönü gösterdiğine inandığımı hep söyledim. Toplumsal travmaları, acıları, vazgeçiş ya da kazanımları sanata aktarabildiğinizde yaralarınız daha çabuk kabuk bağlıyor sanki. Toplumların kendilerini gün geçtikçe çirkinleşen politik ifade biçimlerinden bir an önce sıyırması ve kendilerini sanat ile anlatması çok önemli. Sanat konusunda çok gerilediğimiz şu günlerde bunun acısını daha çok hissediyorum. Sanat halktan uzaklaşıp parası çok olan insanların doldurduğu salonlara taşınıyor. Oysa sanatın yeri hayatın tam ortası, sanatçının yeri ise sokaklar. Avrupa’da bugün flamenko gibi birçok sanat dalı ‘özellikle moder sanatın dans kolları’ kendini sokakta teşhir ediyor.

Elimden geldiğince ruhumun bir kısmını her gün estetik bir şeyler izlemeye ayırıyorum. Bizlerin yara bandı ve iyileştirici gücü estetik sanatlardan geçiyor eminim. Şimdi kendiniz için birkaç dakika ayırın ve videoyu izleyin. İzlemediğiniz için olur mu bilmem ama izlediğiniz için pişman olmayacaksınız.

Joaquin Cortes

 

Bu da Madrid sokaklarından

 

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s