Gerçek İle Yüzleşen Blogger

yaşam

Geçen gün izlediğim bir video blog yazarlığı mevzusunun önemini sorgulamamı sağladı. Blog yazan herkes bir şekilde kendi medyasını hazırlıyor. Kimimiz bu daha küçük adımlarla yapıyoruz, bazılarımız daha fazla ses çıkarıyor. Etki alanlarımıza göre marka işbirlikleri yapıyoruz. Aslında bir çok kişinin özellikle marka-blogger ilişkileri konusunda ön yargıları var.

Bunlardan biri de benim. Herkese aynı tarihte, aynı anda gönderilen deneme ürünlerinin paylaşılma şekilleri ya da blog yazarlarına özel yapılan etkinliklerin aynı cümleler ile aktarılıyor olması itici olabiliyor. Olabildiğince yazdığım tanıtım yazılarında kendi cümlelerimi kullanmak istememin nedenlerinden biri de bu. Özellikle moda bloglarının etki alanları ve marka iş birlikleri çok daha fazla. Kadın ya da erkek modasında birçok markanın blog yazarı algısı artık iyi yerlere geldi. Peki sizce blog yazarları marka iş birliklerini yazarken ürünleri ne kadar inceliyor? Ya da ne kadar kullanıyor? Temsil ettikleri markanın adının altına imza atan blog yazarları bu imzayı atarken neyi ne kadar düşünüyor?

29643972,31317644,highRes,sweatshop2.JPG Capture d’écran 2015-01-21 à 16.27.44

İşte bu soruları sormama neden olan videoyu sizlerle paylaşıyorum. Norveç’te yayınlanan Sweatshop- Deadly Fashion adlı programda üç tane moda blog yazarını marka iş birliği yaptıkları zincir tekstil firmalarının uzak doğuda bulunan ‘gerçek’ üretim yerlerine götürüyorlar. Bloggerlar orada ucuz işçilik yapan, insanlık dışı şartlarda çalışan yani kısacası sömürülen işçilerin hayatlarına tanık oluyorlar. Onlarla temas halinde çalışıyor, yaşıyor ve günler geçiriyorlar. Sonuç ise ortada. Belkide renkli bloglarında büyük büyük cümleler ile paylaştıkları markaların gerçek yüzü ile tanışmanın şokunu yaşıyorlar. Buradan çıkartmamız gereken şey bloglar ‘reklam’ almasın değil. Blog yazarları markaların sorgusuzca kullandığı kanallar olmasın. Blogun ana konusu, teması ne olursa olsun yeni medya temsilcileri olarak vicdan ve duyarlılığı ön planda tutmak blog yazarlarının gücü olacaktır.

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s