Ben Bir Kız Çocuğu Annesiyim

yaşam

Hepimiz sarsıldık. Hepimiz korktuk. Toplumun gerçeği bir genç kız üzerinden tekrar yüzümüze tüm çirkinliği ile çarpınca irkildik. Aile ile empati kurmak ruhumu sıkıştırıyor. Üzülmek, tepki göstermek içim birini tanımaya gerek yok. Güçlü bir empati her şeyi iliklerinize kadar hissetmeniz için yeterli oluyor.

IMG_1491-0

Ben Türkiye toplumunda yaşayan bir kadınım. Özgür doğan, büyüyebilen bir ortamda yetiştim. Benim büyüdüğüm şehirde kadın/erkek birdi. Cinsiyetlerden arınmış bir çevrem oldu. Bu benim şansım olarak görülebilir belki ama toplumun geneli bu zihniyette olmadığı zaman sürekli yaftalar ile yaşarsınız. Yetiştiğiniz çevreden 100 km uzaklaştığınızda gerçekler size tokat gibi çarpar. Üniversiteyi ikinci öğretim olarak küçük bir yerde okudum. İkinci öğretim olduğum için derslerim akşamüstü başlar gece biterdi. Kaldığımız yere ulaşmak için dolmuş kullanırdık. Sonuçta gençsiniz, öğrencisiniz eğlenmek istiyorsunuz. Eğlenirdik ama içimizde hep bir korku ile. Gece sizi evinize, yurdunuza bırakacak erkek arkadaşlarınız olmasını dileyerek. Issız küçük sokaklarda ensenizdeki ayak seslerini saymayı, dolmuşta yalnız kalmamak için bir durak önce inmeyi, eve bir şey söylediğimde yalnız değilim mesajı vermek için “ben bakarım” diye bağırmayı, geldim babacım köşeyi dönüyorum diye yalandan telefon konuşmaları yapmayı ben çok iyi bilirim. Ben bu ülkenin en özgür gözüken profiliyim belki ama içime işleyen korkuları en iyi ben bilirim.

Birkaç sevgilisi oldu diye, üniversite okudu diye, gece çıktı diye hatta özgürce cinsel hayatını yaşıyor diye yaftalanan kadınların ülkesinde korkular ile büyüyen ruhlarız biz. Cinsiyetimizin özgür yaşam hakkımızın önüne geçtiği bir toplumda yaşıyoruz.

IMG_1492

Ben bir kız çocuğu annesiyim. Kendim için var olan korkularımın binlerce katını kızım için duyuyorum. Sağlıklı olmasını her şeyin önünde tutuyorum tabii ama bunun dışında tabulardan, kalıplardan, baskılardan arınmış bir toplumda büyümesini istiyorum. Bizler binlerce lira ödeyip korunaklı sitelerde yaşatıyoruz belki çocuklarımızı. Binlerce lira ödeyip kolejlerde okutuyoruz iyi, özgür eğitim alsın diye ama yaşadığımız toplum değişmedikçe bunlar geçici koruma kalkanları gibi kalıyor. Belki birkaç darbeyi engelliyor ama bir şekilde eriyor. Ben kızıma sahip olduğu cinsiyetin onun şansı/şansızlığı olduğunu öğretmeyeceğim. Ben onu insan olarak yetiştireceğim. Ve ona her zaman değiştirme gücü olduğunu öğreteceğim. Sınırları kaldırmanın önce zihinde başladığını öğreteceğim. Her seçiminde ve her yanlışında sırtını sıvazlayacağım. Yanlışların doğruya giden yollar olduğunu göstereceğim. Ben bir anne olarak onun adına korkacağım ama onun kendisi için korkmasına izin vermeyeceğim. Her korku onun özgürlüğünü elinden alır.

IMG_1488

Ben kötü, sapkın zihniyetleri anca üstüne giderek azaltacağımızı düşünüyorum. Yok etmek demiyorum. Yok etmek mümkün değil ama engellemek mümkün. Adil bir hukuk sistemi ile her şey mümkün. Hukuktan korkacaksın ki toplumda yaşayasın. Ve eğer bugün gibi canlara ateş düşmeye devam ederse ve o ateşi düşürenler özgürce toplumda dolaşmaya devam ederse insanlar kendi hukuklarını yazacak. İşte o kaostan bizi hiç kimse çıkaramaz.

Ben bir çocuk annesiyim. Ruhunu kimsenin kirletmesine izin vermeyeceğim bir çocuk annesi…

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s