Ben Çiçek Değilim

dünya emekçi kadınlar günü, dünya kadınlar günü, erkek, eşitlik, kadın, toplum

909aa51be0514c786c3cd692a9ed107f

8 mart yaklaşırken yine dört bir yanımızı o güne dair hiçbir alt-üst mesaj içermeyen cümleler ile dolu etkinlikler, reklamlar, sosyal çalışmalar sardı. İçime bir türlü sinmeyen bir şeyler var bugüne dair. Anlam karmaşası almış başını gitmiş. O güne dair tarihi okuduğumda başka düşünüyorum, bugün verilen mesajları okuduğumda başka bakıyorum aslında ama ben,m bugün derdim 8 Mart tarihini bayrama çevirenlere ya da kadınları yılda bir hatırlanan duruma sokan algı ile.

3974481e42c24fcaa6f21ba3411fdd5e

Öncelikle bazı konularda anlaşalım. Ben bir çiçek değilim. Ben her sözde, harekette kırılacak, korunmaya muhtaç bir varlık değilim. Ben sadece bana karşı uygulanan şiddet ile anılacak bir canlı değilim. Ben öteki değilim. Ben üstünden ürün pazarlanacak, kampanya yapılacak bir mal değilim. Ben hatırlanması gereken unutulan bir şey değilim. Ben yüzünü dayak yemiş gibi boyayarak empati kuracağın bir varlık değilim.

Ben sadece bir insanım! Şu üstte saydığım hiçbir şeye ihtiyacım yok benim. Benim derdim karşı cinsimle değil. Benim derdim kendi gücünü fark edemeyen hemcinsim ile değil. Benim derdim sistem ile. Benim derdim beni hayatın dışına itmeye çalışan düzen ile sevgili duyarlı arkadaşlarım. Çalışma hayatı içinde cinsiyetçi davranan, sosyal hayat içinde beni baskılayan kişilerle. Ben anılmak, övülmek, dövülmek, hak ettiğimden çok sevilmek istemiyorum. Ben bana İNSAN olarak davranılsın istiyorum. İşveren, adalet, toplum cinsiyetim nedeni ile beni aşağı-yukarı bir yere koymasın eşdeğer tutsun istiyorum. Ben kendini aciz gören hemcinslerim eğitilsin, gözü açılsın istiyorum. Ben erkek-kadın ayrımının sadece doğa döngüsü içinde var olmasını istiyorum. Ben kendimi üstün görmek istemiyorum.

c332bcf2848605f6b6c270bce4ba46d8

Ben 8 Mart tarihinde sadece kadınların toplumda ‘insan’ olmaya ne kadar yaklaştığını görmek istiyorum. Kaçımız daha insan gibi yaşamaya başladık, insani şartlarda çalışmaya başladık, insanca yaşam hakkımızı aldık, insanca eğitim hakkımızı aldık, kendi seçimlerimizle yaşamaya başladık? Kaçımız geçen seneye göre daha mutluyuz? Bana günler, bayramlar vermeyin. Bana çiçeklerle gelmeyin. Hem çiçekleri koparmayın benim için. Kadın için, erkekler için, insanlık için içinize çiçekler dikin. Kadınlarımız çalışmalı şeklinde başlayan ezber cümlelerinizi yutun artık. Bana balık vermeyin bana kendi balığımı tutmam için ortam yaratın yeter.

8 mart adına mesaj atan, sosyal medya mesajı yayınlayan, kampanyalar yapan tüm belediyeler, özel kurumlar ve markaların kadınların ‘eşitlik’ hakkı için kendi bünyelerinde ne yaptıklarını dinlemek beni daha çok mutlu edecektir.

Tarihini merak edenlere kısa bir video

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s