Kötü Kadını Oynamak İstiyorum

yaşam

Geçen hafta hastalanıp yatak döşek yatınca en keyifli vakit geçirme şekli olarak kendimi okumaya verdim. Bu aya dair ne kadar dergi varsa hem basılı hem dijital aldım yanıma ve okumaya başladım. Malum 8 Mart haftası olduğu için bol bol kadın içeriklerine yer verilmiş tabii.

Denk mi geldi bilmiyorum dört farklı kadın oyuncunun röportajlarını okuma fırsatı buldum. İşte malum konular. Nasıl başladınız, neden oyuncu oldunuz vs gibi sorulardan sonra asıl cevabına takıldığım soruyu gördüm. Oyunculuk kariyerinizde en çok hangi rolü oynamak istersiniz? İşte bu dört farklı oyuncumuzun bu klişe soru karşısındaki cevabı bir o kadar sinema-tiyatro vizyonumuzu gösteriyordu. Hepsinin cevabı şu “kötü kadını oynamak isterim, fahişeyi oynamak isterim”

Sen bir oyuncusun ve oyunculuğuna dair tek vizyonun bu. Yani aslında bu ülkenin bir oyuncu için yaratabileceği hedef bu kadar. Bu ülkede sadece ‘kötü kadın’ oynarsan farklı, adından söz ettirir olursun. İşte bu noktada elbette kesin bir başarı kriteri olmamakla beraber şimdiye kadar Oscar almış ya da Avrupa’da ödüller almış kaç tane kadın başarısını kötü kadın oynayarak kazanmıştır? Yakın tarihte hatırlamıyorum bile. Aslında ‘öpüşme yasağı’ ile yoğrulmuş ve öpüşmeyen oyuncuların ‘gerçek oyuncu’ olarak adlandırıldığı sinema tarihimizden bugünlere gelmek bile bir başarı.

Bence bir kadın oyuncu standart bir anneyi oynayarak çok daha fazla kendini zorlayabilir. Kadının kendini zorlaması için illa toplumda dışlanan bir kesimi oynamasına gerek yoktur. Ve bu vizyon bize sadece kalitesiz sanatı getirir. Ülkemizde tiyatro oyunlarının, sinema filmlerinin sadece seks sahneleri ile konuşulması aslında oyuncularıma bu sığlığı getiriyor. Kitaplarda, senaryolarda, filmlerde ‘seks satar’ klişesi aklıma sadece ‘satar ama kime ne kadara satar’ sorusunu getiriyor. 

Marlyn Monroe’nun dediği gibi; Tam hedefi vuracağımı hissettiğimde, oyunculuk bana çok zevk veriyor. Kendimi insan olarak kanıtlamanın tek yolu, aktirist olarak kanıtlamak sanıyorum.

Bir şey söyle ?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s